Borat – Nagy fehér gyermek Amerikában

(Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorius Nation Kazahstan)
Egy újabb diplomáciai bonyodalmakat okozó film, ezúttal az Ali G Show-val híressé vált, Sacha Baron Cohen-től. A nem kevés nemzetközi botrány kavaró film november 2-tól tekinthető meg a hazai filmszínházakban. Borat egy kitalált kazah újságíró, aki a maga tesze-tusza ostoba módján érkezik Amerikába és az összes polgárt kipukkasztja. Pedig ő jót akart...

Rendezte: Larry Charles
Írta: Sacha Baron Cohen,
Anthony Hines, Peter Baynham, Dan Mazer
Szereplők:
Sacha Baron Cohen: Borat Sagdiyev
Pamela Anderson: Önmaga
Ken Davitian: Azamat Bagatov

Borat őrült, elviselhetetlen, tolakodó, buta és nagyképű. Borat szemszögéből: Borat férfias, jóképű, büszke, szexuális teljesítőképessége irigylésre méltó, és tombol benne a tudásvágy. A Kazah Kulturális Minisztérium helybéli hivatalnokai elhiszik, hogy Borat kiváló újságíró, tud angolul, és Amerikába küldik. Bíznak benne, hogy népük hű fia megtudja, mi hiányzik még náluk a médiából és szuper tévés produkciókat csinálhatnak, ha Borat hazatér. A víg kazah férfi mindent el is követ, hogy jól végezze a munkáját. Megérkezik Amerikába, és igyekszik tanulni. A fontosabb leckék: gyorsétkezdék, gyors nők, piák, autók és újabb nők. Hogy eközben semmit nem tanul, csak megbotránkoztatja, zavarba hozza és halálra rémíti Amerikát. És persze szerelembe esik. Nem is akárkibe, egyenesen Pamela Anderson a kiválasztottja, akit a tévében ismert meg. Na nem egy televízióstúdióban, arról szó sincs, hanem miután megérkezett Amerikába és elfoglalta valós szállodai szobáját – mert először az ostobája azt gondolta, hogy a lift a szoba, már majdnem be is rendezkedett – és meglátta a híres Baywatch sorozatban CJ-t, alias Pamela Andersont, nem gondolkodott egy percig sem, rögtön a keresésére indult, nem kevés sikerrel, majdnem sikerült is feleségül vennie…
Tanulási módszere az, hogy mit sem sejtő amerikaiak előtt antiszemita, fajgyűlölő, nőellenes vagy más felháborító állításokat tesz, és lesi, hogy azok egyetértően vagy legalább elnézően reagálnak-e. Egy arizonai kocsma közönségének egyik fele vidáman vele énekelte azt a "kazah" dalt, amely szerint "Dobd a zsidót le a kútba, hogy hazám szabad lehessen újra, a pénznél fogva kell megragadni, utána jöhet a nagy parti!". A virginiai Salemben a rodeó közönsége kis híján tettlegességre ragadtatta magát, amikor hősünk azt kívánta Amerikának, hogy reméli, leölnek minden iraki férfit, nőt és gyereket, "egészen az utolsó kis gyíkig, és Bush elnök megissza a vérüket". Végül a borzalmas hangon, összevissza elénekelt amerikai himnuszt azzal zárta, hogy "a sír a hazátok". Épp hogy csak nem lőtték fejbe szerencsétlent.
Egy gátlástalan komédiás a maga gátlástalan módján, őrült vígjátékában nevetségessé tesz egy férfit, a kazah népet és nem utolsósorban Amerikát is.
A készítők biztosak lehettek benne, hogy a Borat – Kazah nép nagy fehér gyermeke menni művelődni Amerika sok botrányt fog okozni: aki gátlástalan vígjátékokat készít, annak erre fel kell készülnie. Már a díszbemutató sem volt zökkenőmentes. A Torontói Nemzetközi Filmfesztivál ünnepélyes premierjén ugyanis a harmincadik percben elromlott a vetítőgép. A közönség egy része addig nevetgélt, innentől kezdve viszont fújjolt és fütyült, még Sacha Baron Cohen sem menthette meg a bemutatót a poénjaival, mert a mozigépet nem sikerült renoválni, elfogytak a humoros beszólások, a vicces monológok és a közönség kénytelen volt elvonulni. A két nappal későbbi bemutatón már Cohen sem vett rész…
2005-ben Cohen már új alteregójaként vezette az MTV Europe díjkiosztó gálát, ami után a kazah kormány jogi lépésekkel fenyegette meg. Válaszul Borat közleményben határolta el magát Cohentől, és támogatásáról biztosította "hazája" kormányát, miszerint ő is javasolja, hogy "jól pereljék be a zsidót". Közleményében a következő válaszokat adta a kazah kormány jogi képviselőinek: Véleménye szerint Kazahsztán pont olyan civilizált, mint a világ bármely másik országa a 2003-as Tulejakiv reformok óta. A melegeknek nem kell megkülönböztető kék sapkát hordani a fejükön, a törvényes nemi kapcsolat 8 éves korhatártól létrejöhet – tehát ezt is felemelték, és a nőknek is megengedték, hogy a buszok belsejében utazzanak. Végezetül hozzátette: "Kazahsztán hihetetlenül gazdag természeti kincsekben, keményen dolgozó munkaerőben, prostituáltjai pedig a legtisztábbak közé tartoznak Közép-Ázsiában – Goodbye!".

A Borat-filmre a kazah kormány szokatlanul reagált: négy oldalban mutatták be országukat és cáfolták Borat állításait a New York Timesban. A Borat: Az amerikai kultúra tanulmányozása Kazahsztán dicső népének okulására című film többek között ezeket állítja Kazahsztánról: a babona földje, vallási intolerancia és politikai elnyomás van, ráadásul renegeteg kecske. Csupa hibás kép, amit a Borat című film sugall. Kazahsztán fémekben gazdag és fejlett ipara van, előretekintő, modern nemzet erős gazdasággal, ami vonzó a külföldi befektetők számára – adta hírűl a Kazah kormány a NY Times hasábjain. Amióta Borat feltűnt a világban, folyamatosan tiltakoznak és perrel fenyegetőznek. A kazah elnök, Nursultan Nazarbayev Amerikába érkezett a film miatt, és azért, hogy találkozzon George W. Bush amerikai elnökkel, a kazahsztáni elnök külön kérte, hogy George Bush-sal beszélgetve a Borat fil témáját is felvethesse. A nagy lehetőséget persze Sasha Baron Cohen – Borat kitalálója és életre keltője – sem hagyja ki. A látogatás napján ő is Washingtonba utazott, és mint kazah újságíró – rosszul szabott szürke öltönyében, elképesztő angol akcentusával – külön sajtótájékoztatót tartott.
Sacha Baron Cohen szokatlan humorát egy ember azért mégiscsak érti Kazahsztánban. Meglepetésünkre, nem más, mint Nazarbajev elnök lánya. Dariga Nazarbajev szerint a komikus Cohen-től nem kell félni. Egy tévéműsorban így fogalmazott: "nem lenne szabad félnünk a humortól, és azt hiszem, nem kellene mindent ellenőrzés alatt tartani". Dariga szerint Borat internetes honlapjának a www.borat.kz bezárása nagyobb kárt okozott az ország nemzetközi presztízsének, mint maga a honlap. Nurlan Iszin, a Kazah IT társaságok egyesületének elnöke azzal indokolta a honlap bezárásának a döntését, hogy ne gyalázhassa Kazahsztánt .kz domain alatt . Iszin a Reutersnek elmondta, Borat lapja ellen joggal léphettek fel, mert azt szabálysértő módon, álnéven jegyezték be.
A filmet valóban csak úgy lehet megtekinteni, hogy ez egy nagyadag humorbomba, ízléstelen, faragatlan, senkire sem tekintettel lévő, mindenkinek beszólós idióta alkotás. Sara Cohaen alteregói mind ilyenek. Ali G a hiphoppereket figurázza ki, valamint színes melegítőbe öltözve, gengszterékszerekkel teleaggatva csinált hülyét mit sem sejtő sztárvendégeiből.
A tévéműsoraiban időnként feltűnt Cohen másik énje, a felszínes, homoszexuális osztrák piperkőc, Brüno is, valamint harmadik megtestesülése, az angolt erősen törő naiv kazahsztáni tévériporter, Borat is. Boratot egy dél-oroszországi orvossal való találkozás keltette életre, aki Cohen szerint hisztérikusan nevetséges volt, anélkül, hogy tudott volna róla. Főhősünk pont ilyen, hisztérikusan eszement.
Végeredményben Cohen által egy újabb áldokumentarista kultfilmel gazdagodott a filmtörténelem.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Film

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére