2010. szeptember 2-22.

Belekiabáltak a világba!

11. ARC plakátkiállítás
Tessék? Hogy hol élünk mi? Kelet-Európában vagy a Nyugat-Balkánon? Talán a Facebook-on? Egy buborékban? A Marson? Merülünk el az elénk vágott kérdésben. A 11. ARC kiállítás ismét feldobott egy magas labdát. A kérdés az, hogy ki, hogyan és mennyire csapja le azt. A pályázók a már megszokott stílusban, naivan, olykor provokatívan vagy humorosan mutatják be, hogy hol élnek ők és velük együtt mi is.



Az ARC legnagyobb előnye az, hogy közérthető és beszédes.
A tömegek nyelvén, pontos és érthető üzenetekkel kommunikál. A témaválasztás szabados értelmezése magában foglalja a több tucat különböző választ, amit évről-évére láthatunk. Az asszociáció és kreativitás gyönyörű násza az ARC. Ebből a házasságból születik meg a hazai legnagyobb és legszórakoztatóbb ‘csináld magad művészet’ kiállítása.„Jelszavaink valának” kritika és nyitottság. A különböző nézőpontok, stílusok és értékrendek vígan megférnek egymás mellett. A művészek és befogadók értelmezéseinek különbségei is kellemes képet mutatnak. Az ARC kezdeményezése segít egy gondolkodó mikró társadalom kialakulásában. Egy olyan kis közösségről van szó, ami képes ilyen módón rámutatni a mindennapi problémákra. Objektíven vagy szubjektíven, gyerek rajzban vagy fotóban, szomorúan, avagy bohókásan. De őszintén.

„3 óra munkámban benne van az elmúlt 30 évem” – mondta Nagygyörgy Zoltán a Hol élsz Te? nyertese. A tatárszentgyörgyi gyilkosság gyermekáldozatának emlékére c. pályamunkájában összemosódik a társadalmi kommentár, a személyes szál és a csattanós riposzt. A megrázó ‘gyerek rajz’ borúsra festi a kiállítás látképét, ám szerencsére vannak vidámabb értelmezések. Mint pl.: az univerzumunkban elhelyezett Dorog, vagy az Isten Lájkold a Magyart c. képek a kezdeti sokk után egy kis mosolyt csalhatnak az arcunkra.

Érdekes, hogy egy közösségi portál, névszerint a Facebook ennyire megmozgatta az alkotókat. Tucatnyi képet inspirált a most divatos szociális oldal. „Aki nincs Facebook-on, az nem is ember, ami nincs benne a Wikipédiá-ban, az nem történt meg, amit nem talál meg a Google, az nem is létezik” – mondja a kultúrember. Gyönyörű példákkal mutatnak görbe tükröt, a Facebook sallangra, az agyonhasznált lájkra és a leegyszerűsödött cyber társadalomra.

De vajon ki like-olja a like-olókat?
Az ARChoz kapcsolódó társpályázatok is társadalmilag érintett kérdéseket boncolnak. Leszokásvonal – No more cigi, Te is tehetsz a szegénység ellen! és a bEUgrottunk. A társpályázatokkal karöltve ír le egy teljes kört az idei ARC. Elhelyezzük magunkat térben és időben, felismerjük a társadalmi problémákat, küzdünk egy füstmentes jövőért és belegondolunk, hogy változott e valami az EU csatlakozás óta.

A szebb időket megélt magyar vizuális kultúra évente egyszer kivirágzik és pompába öltözteti a Felvonulási teret. Épp úgy, mint idén. Újra az a kiállítás, ami nem csak a művészeké, nem a médiáé, hanem a miénk. Így hát halld meg te is azt, amit az alkotók belekiabáltak a világba. ARCra fel!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Képző

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére