Még mindig menő különcnek lenni

Az űrutazások melléktermékei

Űrcuccok - 1. rész
Hódítanak az intergalaktikus kreálmányok: Az intergalaktikus betyárok szkafandereit speciálisan űrtúrákhoz alakították ki, ma pedig baromi trendi, ha hasonlóban billegünk a város közepén. "Földönkívüli-megjelenésünket" a hasonló stílusú kiegészítőkkel és kütyükkel fokozhatjuk.

1 | 2 | 3

Eleinte a tudósok kíváncsian kémlelték az eget, és álmodoztak, hogy egyszer majd közelebbről is megismerhetik azt. Ma meg épülnek az űrtávcsövek a Holdon, obszervatóriumok nyílnak, amik egyesítik a stabil helyszín és a légkör zavarása nélküli világűr előnyeit.

És hogy mi is az az űrutazás?
A Föld légkörén túlmutató túra. 1961 óta több mint 220 űrrepülést hajtottak végre amerikai, orosz és kínai űrhajókon. Az asztronauták speciális öltözetéből merített ihletet több tervező, és alkotnak korszakalkotót…

Hódítanak az intergalaktikus kreálmányok

Az intergalaktikus betyárok szkafandereit speciálisan űrtúrákhoz alakították ki, ma pedig baromi trendi, ha hasonlóban billegünk a város közepén.„Földönkívüli-megjelenésünket” a hasonló stílusú kiegészítőkkel és kütyükkel fokozhatjuk.

A teleszkóp feltalálása Hollandiában lehetővé tette az űr megfigyelésének pontosságát. A mikroszkóp feltörő technológiája a kisméretű tárgyak világát hozta az emberi észlelés közelébe, habár további két évszázad kellett, amíg az eszköz tökéletesedett.

A Goodyear a Nasa Glenn Kutatási Központtal együttműködve olyan abroncsok kifejlesztésén dolgozik, mellyel képesek lesznek majd a Holdon és a Marson is szállítani az űrutazókat.

A japán JAXA űrügynökség kutatórészlegénél (ISAS) külön csoport foglalkozik összetett szerkezetekkel, így a napvitorlákkal is. Nagyméretű, vékony hártyákat lehetne alkalmazni bolygóközi űrszondák hajtására, a Nap sugárnyomását kihasználva. A feladat nagyfelületű napvitorlák világűrbe juttatása, ami magában foglalja az össze- és széthajtogatás problémáját. Egy hatékonyan működő napvitorla legalább 60 méter átmérőjű, rendkívül könnyű (ezért vékony, akár 10 mikrométeres), és a lehető legkisebb térfogatban elfér a hordozórakéta orrkúpjában.

Ki gondolta volna, hogy 2008-ban a hőmérsékletet nem csak hőmérővel mérjük? Kreatív fiatalok a Johns Hopkins Egyetemen kifejlesztették a lenyelhető hőmérőt, mely az emberi test belső hőmérsékletének mérése szolgál. A hőmérő-tabletta csupán 2 cm hosszú és alacsony frekvenciás rádióhullámok révén továbbítja a mérési eredményeket a test belsejéből egy külső érzékelőbe, miközben végighalad az emberi tápcsatornán. Külső borítása szilikon, a belül elhelyezett kvarckristály rezgésszáma a hőmérséklettől függ. Az energiaforrás egy beépített mikroelem. A műszer 18-30 órán belül a „szokásos úton” eltávozik a szervezetből.

Ma már tényleg mindenféle könyvet találunk a könyvesboltokban így a NASA ihlette könyvet os, ami az ún. Spinoff kötet, amely legutóbb a 2007. év újdonságait több mint 150 oldalon át sorolja.

Mi másra lenne szükségük az embereknek, mint egy új légyirtó szerre. Hatásának lényege, hogy a légy életciklusába avatkozik be. Nem a felnőtt egyedeket mérgezi meg, hanem a lárvák bebábozódását akadályozza meg. A hatás nem kémiai, hanem fizikai (a lárvákat kiszárítja), így attól sem kell tartani, hogy a rovarok idővel ellenállóvá válnak a légyirtóval szemben. Ugye milyen nagyszerű?

Mivel a NASA és egy illatszerekkel foglalkozó cég közös vállalkozásában a Discovery űrrepülőgép fedélzetén még 1998. októberében (STS-95 repülés) repült egy miniatűr rózsaültetvény, így ma már több parfümériában találkozhatunk az űr-rózsaillattal.

Ernst Pechtl és Hans Geiger álmodta meg az eyePhonet. Ötvözi a precíz műholdas helymeghatározást, a fejlett alakfelismerést és az információhoz való gyors internetes hozzáférést. Gyakorlatban ha látunk valami érdekeset, le kell fényképeznünk a telefonunkba épített kamerával, majd kijelölni azt (amiről információkat szeretnénk megtudni) és már küldik is a kért adatokat. A tájékoztatás részletessége csak rajtunk múlik: ha még többre vagyunk kíváncsiak csak ismét megnyomjuk a gombot. Az eszközt a turizmus mellett később például az oktatásban, távgyógyításban, biztonsági alkalmazásokban, kutatásban is használható lehet. Mindezek mellett akármilyen csinitelefonon lehet használni.

Az űrhajósoknak a startkor elszenvedett terhelése enyhítésére kifejlesztettek egy speciális anyagot, ami mára már cipőbetétként (is) szolgál. A habos anyag gömb alakú cellái viszkoelasztikus tulajdonságot eredményeznek – vagyis a rugalmas, szilárd anyag sok tekintetben a folyadékokhoz hasonlóan viselkedik. Továbbfejlesztett változataiból készültek sportruhák, felhasználták őket például repülőgépülésekhez, mozgáskorlátozottak kerekesszékeihez, vagy ágybetétekhez és párnákhoz is. A meleg részeken megpuhul, a hideg hatására merevebbé válik. Ezzel az újonnan kifejlesztett eljárással kényelmes, a láb alakjához tökéletesen igazodó betétet sikerült előállítani, ami ellenáll a melegnek és az izzadságnak is.

Sokan éreztük már digitális fényképeinket nézve, hogy nem egészen úgy néznek ki, mint ahogyan a képet a valóságban láttuk. Egy új képjavító algoritmus az emberi színlátás működési elvét veszi alapul, ezért nem meglepő, hogy a végeredmény a leginkább hasonlít ahhoz, amit látunk. Az eredmény: tiszta, jó minőségű, kontrasztos színes kép, amelyből előbukkannak a túlzottan megvilágított vagy éppen árnyékos tartományokban található részletek is. Az algoritmus alapján készült, a kereskedelmi forgalomban már elérhető számítógépes program képes a korrekciót automatikusan elvégezni.

A legtöbb szülő kétségbe vonná, hogy a számítógépes és videojátékok a gyerekek számára hasznos időtöltést is jelenthetnek. Pedig ugyanazzal a módszerrel, ahogyan a repülési szimulációs gyakorlatok során a NASA pilótáinak agyi aktivitását figyelik, akár gyerekek koncentráló képességét és figyelmét is vizsgálhatják, szükség esetén pedig javíthatják. Az e célra átalakított videojátékok segítségével egyszerre értékelik ki az agy elektromos aktivitásáról kapott jeleket és a játékot vezérlő botkormány vagy billentyűzet parancsait. A játékok – akár otthoni gyakorlás során is – észrevétlenül fejlesztik a koncentrálási vagy stressz-problémákkal küzdő betegeket.

2008. május végén került sor a European Design Awards eredményhirdetésére, melyen a zsűri különdíját a Neongreen Network nevű csapat kapta Planet Earth-Directions for use című munkájával. Az alkotás, melyet Angie Rattay és Ulrich Einweg közösen jegyeznek, az Europai Unió kezdeményezéséhez kapcsolódik, amely a 2008-as évet a Föld Nemzetközi Évének kiáltotta ki. A használati útmutatót, amely a bolygó iránti társadalmi felelősség fontosságát igyekszik hangsúlyozni, az alkotók a “social design” kategóriába sorolják.

Bizonyos zoknikra senki sem mondhatja, hogy haszontalanok. Például ennek a segítségével zoknit húzhatunk a vietnámi papucsunkhoz is. Zseniális találmány, nem? Csak az az egy baj van vele, hogy aki ezt megteszi az akkora divatbűntényt követ el, hogy bármelyik pillanatban várhatja, hogy megjelenjen a nagy fekete autó Divatrendőrség felirattal.

1. – Az űrutazások korszakalkotó melléktermékei

2. – Akiket megihletett az “űr-dolog”

3. – Az űrutazás titokzatos eredete

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Divat-Design

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére