Farkas Attila Márton:

Arrobori

Liget kiadó
Még jó, hogy a választások után olvastam el a szerző, a mai magyar politikai közgondolkodás és közbeszéd elemzését magára vállaló könyvét, mert végképp nem lett volna mire szavaznom, hacsak nem a Magyar Kétfarkú Kutya pártra, mely köztudottan két darab örökéletet ígért, ingyen sört és Sopron-Záhony metrót... Ritka az ilyen világos fejű szerző, a politikai bal és jobboldalról egyaránt leszedi a keresztvizet, magunkra vethetünk, ha nincs más alternatívánk.

Még jó, hogy a választások után olvastam el a szerző, a mai magyar politikai közgondolkodás és közbeszéd elemzését magára vállaló könyvét, mert végképp nem lett volna mire szavaznom, hacsak nem a Magyar Kétfarkú Kutya pártra, mely köztudottan két darab örökéletet ígért, ingyen sört és Sopron-Záhony metrót… Ritka az ilyen világos fejű szerző, a politikai bal és jobboldalról egyaránt leszedi a keresztvizet, magunkra vethetünk, ha nincs más alternatívánk. A szerző magasra teszi a lécet a bevezető Hamvas idézetével:
"Ha a XX. században az intelligens európai elutazik és idegen ország határára érkezik, az útlevél és vámvizsgálat után odamegy valakihez, és így szól:
-Ebben az országban idegen vagyok, legyen olyan szíves, kérem mondja meg, mi az, amit önök most itt hazudnak?
-A bennszülött erre azt felei:
-Arrobori.
-Mit jelent ez a szó?
-Pontosan senki nem tudja.
-Hatása észrevehető?
-Hatása észrevehetően nagy. Régebben palotában éltünk, de az megbukott. Azóta az egész életünk az arrobori jegyében áll, és az országban arroboriális virágzás tapasztalható. A közállapotok-
Az idegen bólintott.
-Köszönöm uram, ne fáradjon, a többit már tudom."
(Hamvas Béla: Óda a XX. századhoz)
Aztán megkönnyebbülésünkre a szerző elkerüli, hogy a hamvasi életművet aktuálpolitikára váltsa, inkább egy nem létező balodal, egy rendszerkritika hangját halljuk, mintha Szalai Erzsébet vagy Tamás Gáspár Miklós elemezne. Felkészült ember lehet Farkas A politikai jobb és baloldal orgánumait egyformán ismeri, rálátása is van, emlékei a hatvanas-hetvenes évek szocialista sajtójáról mindmáig frissek. Hét esszéje háromszázhúsz oldalon elemzi, hogy a liberalizmus és a magyar baloldaliság ,a jobboldalisággal együtt téveszmék és tévedések körül bolyong, csak most nem a SZOVJETúNIÓHOZ képest vagyunk periféria, hanem a globalizációhoz képest, s mintha a jobb és bal ennek mentén polarizálódna. A legmulatságosabbak azok a részletek, melyekben a szerző bebizonyítja, hogy a két politikai tábor egymás politikai érveit használja. Bravúros stiláris elemzés az elmúlt korszakról.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Divat-Design

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére