Amin a muszlimok röhögnek

Looking for comedy
Amerika sok mindenben úttörőnek nevezhető, de az az alternativ megoldás, miszerint a humorán keresztül tegyen kisérletet a muszlim kultura megértésére, az füstbe ment terv onnantól, hogy Albert Brookst (aki önmagát alakitja a filmben) bizza meg a nagyvolumenü kisérlet james bondjaként. Laza történetet láthatunk gyönyörű tájakon, tele civilizált poénokkal másként szocializálódott emberekről.

Szereplők:
Albert Brooks, John Carroll Lynch, Sheetal Sheth, John Tenney
Irta és rendezte: Albert Brooks

Albert Brooks munkanélküli filmszinészként tengeti mindennapjait, ahogy Otilde mondja: "várja a nagy szerepet", amely aztán be is köszönt hozzá a külügyminisztérium egyik tárgyalótermében, ahol felkérik, hogy utazzon Pakisztánba és Új-Delphibe, hogy kideritse, min nevetnek a muzulmánok. Minek után a kormány sikertelen projekteket halmozott egymásra ezen vallású emberek megértésével kapcsolatban, most egy egészen új eszközzel próbálnak közelebb kerülni a muszlimokhoz, a humorral. Albert feladata, hogy 1 hónap alatt az összeszedett információkból egy 500 oldalas jelentést irjon. Ez máris kihivás számára, mert igencsak elmaradottak ehhez szükséges képességei.
Indiába érkezve pedig megkezdődik a ballépések és félreértések sziszifuszi sorozata, amely a végére magának a két államnak: Indiának és Pakisztánnak évek óta tartó békepolitikáját is labilissá teszi. – Mindenki nagyon büszke rád drágám, még anyám is! – Jaj, a te anyád azt hiszi, hogy a muszlim egy anyag! – feleli a 'b' kategóriás szinész, aki frissen avanzsálódott kézigránáttá. Igy hangzik a film talán egyik legütősebb poénja, amelyekben nem bővelkedik, de azért élvezhető másfél órát tölthetünk el a moziban, különesebb mélységeket nem karcolva.
A kezdeti nehézségek után; ami a beilleszkedést, a mindennapi rutinok , a munka menetének kialakulását jelenti, végül is elindul – ha kissé döcögősen is a történet valódi fonala, amely során belekeveredhetünk a legszánalmasabb stand up comedytól az illegális határátlépésen keresztül a párkapcsolati tanácsadásig sok mindenen, aztán megszületik nagy nehezen a jelentés, a maga 14 oldalas végső terjedelmével.
A játékot tekintve Albert Brooks könnyedén alakitja mind a bájos pancsert, mind a tettrekész hazafit, egy – kettőre elhiszem neki, hogy amit mesél, az megtörtént, hiteles. Szembesit az idegen országban fellépő másság érzésével, és vázolja fel, hogy van ebben valami kedves esetlenség.
Jobb keze a fiatal, szépséges Sheetal Sheth, aki hivatalosan a jelentés megirásában segédkezik, de valójában ennél fontosabb szerepet tölt be: nem csupán vezényli a háttérből az eseményeket, de megtölti a csüggedt külföldieket derűvel, naiv, kicsit butácska mosolyát pedig jó érzés nézni a többiek ismert, kérges arca mellett.
A rendező, és egyben főszereplő felejthetõ alkotása nem csak arra kiváló példa, hogy hogyan járjuk be az egyik legszebb távol-keleti országot munka, és azon belül is filmforgatás cimszó alatt, hanem arra is, hogy milyen nehezemre esik egy közepes filmről érdekes záróakkordot irni.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Divat-Design

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére