2010. szeptember 27-28. hétfő-kedd /20h

Ahol az álmokat foglyul ejtették

Trafó (Budapest, IX., Liliom u. 41.)
Ha tiszta tánc szerepel az étlapon, szükségeltetik néhány nehezen beszerezhető hozzávaló: egyedi, kiforrott táncnyelv, határozott mozgás-koncepció, átgondolt szerkesztés, okos térhasználat és kiváló táncosok. Pataky Klári gyakorlottan adagolja a fentieket és a fűszerezésről sem feledkezik meg.

Lámpák fénykörei vetülnek a táncszőnyegre. Egyszerű, mondhatni hétköznapi lámpáké. Mint tölcsérek tátognak a búrák, majd a táncosok érintése  hintázó égitestekké változtatja őket Steve Reich hipnotikus zenéjére. Pataky Klári 2007-ben a Mini-a-túrák első kiadásában bemutatott etűdjét idén egészestés művé bővíti.

“A tetőpontot a mesterien megtalált pillanat adja, melyben egyszerre, szinkronban hozza lendületbe a négy táncos a lámpatesteket, óriás ingákként. A jelenet monumentalitásához illő lépéskombinációkat, majd irányváltással egybekötött vetődéseket kreált Pataky Klári…” (Vida Virág)

 „Pataky Kláriban (Lábán Rudolf-díj 2008) lehet bízni, nem tartozik az előadásgyárosok közé …, mindig kiérlelt és rafinált produkciók születnek a keze alatt. Igen széles skálán mozgó, könnyed, játékos alkotó, bátran váltogatja a stílusokat az ironikus, szellemes Katona történetétől a retrómániás, érzelmi karambolokat felvonultató Hull az elsárgult… című darabon át egészen a minimalista szépségű Boleróig. Vannak egyműves, megszállott koreográfusok, akik minden darabjuknál ugyanannak a lenyűgöző monstrumnak a részeit csiszolgatják, míg mások minden próbafolyamatnál tiszta lappal, kíváncsian és nyitottan ugranak fejest az ismeretlenbe. Pataky Klári egyértelműen az utóbbiak közé tartozik.”
(Tóth Ágnes Veronika)

Pataky Klári jogi tanulmányai után 2003-ban végzett a Színház- és Filmművészeti Egyetem koreográfus szakán. Számos színházi koreográfia és több önálló darab fűződik a nevéhez, köztük olyan nagy sikerű munkák, mint a Lépni sem, nézni sem… amely a 2. Duó Tánc Fesztiválon 2003-ban elnyerte a közönségdíjat és a fődíjat egyaránt, vagy a Hull az elsárgult… című darab, amely Országos és Nemzetközi Kortárs Összművészeti Veszprémi Tánctalálkozó különdíját érdemelte ki 2004-ben és 2005-ben.  Szintén ebben a két évben a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma Fülöp Viktor ösztöndíjjal tüntette ki a fiatal koreográfust.

„A következő koreográfia Pataky Klári Ahol az álmokat foglyul ejtették című, szeptemberben a Trafóban bemutatásra kerülő előadásának munkaverziója. Az ötfős csapat az előzőnél sokkal dinamikusabb és pontosan összehangolt játékát mutatja be a fentről hosszan lecsüngő lámpákkal, amiben bár kijönnek az egyéni teljesítmények is, mégis egészében működik igazán. A táncosok a kézmagasságban lógó lámpaernyőket hozzák mozgásba, azok pedig fenyegető ingákként lengenek felettük, és követhetetlen sebességgel rajzolják át a táncosok terét horizontálisan és vertikálisan is. A nézőben is bizonytalanságot keltő, folyton imbolygó fény hol a félelemkeltés, hol az utánkövetés ingereit váltja ki a táncosokból. Hol félve menekülnek, kerülnek, rebbenek szét, hol a lámpaburák által kirajzolt fénykörök hívására lépnek, belecsimpaszkodnak, vagy vallatóként tartják a közönség irányába. Lendületes, sikló mozdulataik ellenére a fény meggyűri őket a végére, így zenében és mozgásában is finom ívet rajzolva az előadásnak. Taps közben egyértelművé válik, hogy van olyan program, melyre megéri eddig várni, mert ez tánc, vitathatatlanul, ami egy jól szerkesztett, végiggondolt koncepciójú őszi bemutatót ígér.”
(Krupa Zsófia írása a Szigeten látott munkabemutatóról a fidelio.hu oldalán.

Jegyár: 1900 Ft, diák: 1500 Ft, a Trafó bérlet érvényes!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Színház

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére