A természetes gyógymódok egyike a fürdőterápia

Nem kell azonban feltétlenül elutaznia ehhez, saját fürdőkádjában is élvezhetjük jótékony hatásait. De, ha valaki mégis utazni vágyik, annak azt javasoljuk, decemberben vegye az irányt Eger felé. A Várostól nem messze, Bükkszéken nyílik az ország legújabb fürdőkomplexuma.

A víznek a gyógyításra, fájdalomenyhítésre való alkalmazása az emberiséggel egyidős, sőt, már az állatvilágban is látunk jeleket rá: például a sebláztól vagy bolháktól gyötört róka, kutya szívesen fürdik meg a hideg patakvízben. Évezredek óta használják az emberek is a vizet önmagában vagy a különféle jótékony hatású növények főzeteként: gyógyításra, a tünetek enyhítésére, a szervezet energiáinak újjáteremtésére.
A fürdő lehet hideg vagy meleg (külön köteteket lehet írni a gőzfürdőről), történhet tiszta vízben vagy valamilyen adalékanyaggal kombinálva, kiterjedhet a test egészére vagy csak egy részére is, leírások szólnak a lábfürdőről, az altesti bajokra javasolt ülőfürdőről, de megemlítendő még a külön arc- és szemfürdő is. A víz hőmérsékletének nagy jelentősége van: minél nagyobb a különbség a normális testhőmérséklet (37 Celsius fok) és a víz hőmérséklete között, annál nagyobb az ingerhatás, az élettani reakció.
A hideg víz a vérerek aktív összehúzódását váltja ki először, sápadtságot, libabőrt okoz, majd ezt az erek aktív tágulása követi: a bőr kipirul, meleg és jó érzés tölti el a fürdőzőt. A meleg vízben az erek passzívan tágulnak ki, rózsás bőrpír, kellemes melegérzet kíséretében. Ismeretes a “kontrasztfürdő” is, amikor felváltva alkalmazzák a hideg és a meleg víz hatását, amely mintegy “megtornáztatja” az ereket és a bőr pórusait.
A fürdőgyógyászatról elsőként híres gyógyfürdőink jutnak eszünkbe: az ország számos pontján tört felszínre meleg, gyógyító összetételű forrás, amelyre helyenként egész gyógy- és wellness komplexumok épültek. A vizek között vannak meszes, sós, kénes, jódos és más, ásványi anyagban gazdag gyógyvizek is, amelyek mind más és más betegség, állapot esetében javallottak. Indokolt esetben, szakorvosi beutalóval ezek társadalombiztosítási támogatással is igénybe vehetőek.

A vízgyógyászatnak számos módja van: a gyógyvizes gyógymedence, a kádfürdő, az iszappakolás, a súlyfürdő, a szénsavas fürdő, az orvosi gyógymasszázs, a víz alatti vízsugármasszázs, a víz alatti csoportos gyógytorna, a komplex fürdőgyógyászati ellátás; és a 18 éves kor alatti csoportos gyógyúszás is.
A legújabb magyar fürdő Bükkszéken nyílik, idén decemberben. Az építkezés a „Bükkszéki Gyógyfürdő és Strandfejlesztés” című ÉMOP-2.1.1/B-09-2009-0007 azonosító számú pályázat keretén belül valósul. A 998 066 200 forint összköltségű fejlesztéshez 399 226 480 forint európai uniós támogatást nyert el a település. A beruházás teljes elkészülte után a Salvus-vízre alapozott gyógyászat kiépítésével, szauna különlegességekkel, wellness-részleggel, sókamrával, étteremmel várja majd a télen ideérkezőket.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Utazás/Szállás

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére