Cey-Bert Róbert Gyula:

A szerelem gasztronómiája

{Mezőgazda Kiadó}
Egy kilencven éves brahman pap egy szüzet vett el feleségül, de a dolog nem jött létre
Ekkor javasolta a hölgy, fogj darazsakat, zárd őket egy széles öblű korsóba, majd hímvessződet dugd a korsó öntőnyílásba, csípesd meg a darazsakkal. A hímvessző úgy megdagadt, hogy a kilencven éves pap másnapig bírta a szeretkezést.

Egy kilencven éves brahman pap egy szüzet vett el feleségül, de a dolog nem jött létre
Ekkor javasolta a hölgy, fogj darazsakat, zárd őket egy széles öblű korsóba, majd hímvessződet dugd a korsó öntőnyílásba, csípesd meg a darazsakkal. A hímvessző úgy megdagadt, hogy a kilencven éves pap másnapig bírta a szeretkezést.
Ez olvasható a magyar gasztronómia Káma-szutrájában:
Cey-Bert Róbert Gyula: A szerelem gasztronómiája.

Hála a szerzőnek, szelídebb "gyógymódokat" is találunk a kötetben, melynek külön érdekessége az a művelődéstörténeti háttér, amit az egyes ételek mögé rajzol, meg egyébként is, így szeptember végén, októberre emlékeztető időben fogytán vannak a darazsak is.
A szerző nem tagadja meg előző könyveiben megismert délibábos ősmagyarkodását, tartalmaz a kötet néhány felejthető verset is tollából, de az mégiscsak figyelemre méltó, ahogy az étkezést filozófiává emeli(Mit szólt volna ehhez Brillant de Savarin, és a régi jó Túrós Lukács?)
"Csodálattal követtem kínai barátaim-a szerző Hong-Kongban is élt) magas, filozófiai szintű megbeszéléseit, amelyeket teleszőttek vallástörténeti, történelmi, táplálkozástudományi pldákkal és magyarázatokkal( Cey-Bert könyve is ilyen- Kerekes Tamás).Ekkor értettem meg, hogy a kínai filozófia valójában több, mint egy rafinált konyhaművészet: inkább évezredek során tökéletesen felépített, összetett filozófiai rendszer, amelynek megértése és alkalmazása kifinomult műveltségi szintet követel-
-A ropogósra sült mézes libához a Sárga Császár titkos szerelmi tanácsadónője mézben pácolt gyömbért, és fokhagymát ajánlott, biztosítva a császárt, hogy ez az étel a "jang tüzeket a leghatásosabban fel fogja erősíteni-jegyezte meg rejtélyes mosollyal az egyik barátnőm, amikor a mézes liba választását javasolta.
Mindehhez tudni kell, hogy a híres Sárga császár több ezer éves legendái és anekdotái még mindig nagyon népszerűek a műveltebb kínai körökben.
-De a titkos tanácsadónő azt is hozzátette, hogy a "mézes liba jing-jang gyönyöreit biztosító hatékonyságát a ginszenggel érlelt bor még jobban megnöveli."

Erről írt egy találó verset Tse Huy, a Ming dinasztia tudós költője, ami így hangzik:
Mézesen mosolygó libacombok
Fahéjjal pácolt, fokhagymás gyömbérrel,
Ginszenggyökérben gazdag vörösborral
licsilében párolt "jin" körtével
A kéjes gyönyör legcsodálatosabb kútja,
Az "Eső És Felhő "legbiztosabb útja.

Válaszolta a legnagyobb egyszerűséggel az egyik asztaltársunk, aki matematikát tanított a hongkongi egyetemen."
Ha már beindultunk a mézes libától, a szerző a következő pózokat ajánlja (Taoista stílusban)

A selyemhernyó a selyemgubót sodorja
Forduló sárkány
Két hal egymás mellett
Szeretkező fecskék
Jégmadarak egyesülése
Ölelkező mandarinkacsák
Repülő pillangó
Repülő kacsa pár
Törpefenyő
Bambuszok az oltár mellett
Két főnix tánca
Csirkét tartó főnix
Repülő sirályok
Ugró vadlovak
Vágtázó paripa
Lovak patája
Repülő fehér tigris
Sötét énekes kabóca az ághoz tapad
Kecske szemben a fával
Vad szárnyasok
Egy főnix játszik vörös barlangban
Óriás madár szárnyal a sötétlő tenger felett
Egy éneklő majom tart egy fát
Macska és egér egy lyukban
Késő tavaszi szamár
Nyári kutya

Cey-Bert az antikvitástól kezdve vezet keresztül bennünket a szerelemhez kapcsolódó különböző kultúrkörök gasztronómiai hiedelmein át, bár mézben főtt kecskebak herét alighanem nehéz lesz még egy ötcsillagos étterem étlapján is felfedezni, és vatodbrantafát is nehezen találunk majd a nagybani piacon, vagy gyógynövény kereskedőknél, mindenesetre a könyv a mostanában legteljesebb összefoglalója a szerelem és gasztronómiakapcsolatának.
A darazsakat félretéve a kötet tartalmazza néhány egyszerű növény afrodiziákumként ( szerelmi vágykeltő) történő fogyasztását:

Csipkebogyó
Csalán
Hagyma (vöröshagyma, fokhagyma
Paprika
Paradicsom
Burgonya,
Padlizsán
Sárgarépa
Cékla,
Káposzta

A "Tahiti kókusztejes pisztrángkarány" és a "szerelmi lazachab fodros salátával" majdnem elérhetetlen megvalósítható receptjei helyett inkább közlök egy egyszerűbbet:

Szardíniás töltött citrom

250 g olívia olajos szardínia
2 felvert tojásfehérje
2 evőkanál összevágott hagymafű
2 citrom
4 szem fekete olívia bogyó
egy kiskanál csípős paprika
Elkészítés: Az olajos szardíniából a csontos részeket vegyük ki, a halhúst villával törjük masszává. Vágjuk ketté az alaposan megmosott citromokat, nyomjuk ki a levüket. Kiskanállal szedjük ki a belső részeket annyira, hogy csak a héjrészük maradjon, majd belétesszük a töltelékeket. A citromok aljáról annyit vágjunk le, hogy fölállíthassuk őket.
A pépes halmasszába keverjük bele a fölvert tojásfehérjét, a hagymafüvet, és a masszával  töltsük meg a félbevágott, kiürített citromokat. Tegyük egy órára be a hűtőbe.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Irodalom

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére