A sötétség esztétikája

A film az egyik legjobb eszköz arra, hogy felszínre hozza az emberiség vágyait, álmait és félelmeit. A mozgókép remekül visszatükrözi az aktuális kor, élethez és jövőhöz való viszonyát, vagyis objektíven ismerhetjük meg magunkat. Egy utópikus, kedves és igazságos világot vagy egy fanyar disztópiát képzelünk el, amiben az emberiség felemésztheti önmagát. A társadalmi problémák, a felesleges háborúk és az igazságtalanság a civilizációnk végét jelentheti. Napjaink jövője az utóbbi felé hajaz. Míg a Bibliában az özönvíz elöl hajóra menekülő kiválasztottak újra tudták kezdeni, addig a modernkor Noé bárkája, a nagyra becsült kultúránk könnyeden roppan össze a hullámok alatt.

A borús jövőre több film is felkészít minket. A mára már viccesen ható Mad Max sorozat, a méltatlanul elfeledett Farkasok ideje és a nemrég debütáltak: Az út és az Éli könyve. A poszt-apokaliptikus filmek sötét repertoárjából az utóbbi kettő tűnik a legérdekesebbnek. A pár hónap különbséggel megjelent filmek rengeteg formai és tartalmi jegyben hasonlítanak. A rendezők, John Hillcoat (Az út) és a Hughes testvérek (Éli könyve) nyomasztó majdhogynem monokróm meséi egy-egy kegyetlen fekete-fehér világot tárnak fel. Melyek inkább feketék. Mély feketék.

Mind a két filmben egy kataklizma által halálra ítélt világ nyer teret ahol a társadalmi önámítás mit sem ér. A mindent átszövő önzőség kibújik a civilizált ember által épített kulturális falakból. Értéktelenné válik a moralitás és az erkölcs. Így teremtik meg a napnyugati ember igazi rémálmát, a magára utaltságot. A civilizációs burok megrepedt, így már egymástól sem tarthatja távol a már szinte állattá korcsosult embereket. A két film fő motívuma a vándorlás. Az útban a túlélésért, míg az Éli könyvében egy magasztosabb célért, az újrakezdés eszményéért. Útjukat mindkét esetben tolvajok, banditák és/vagy kannibálok keresztezik. Ezekből a konfrontálódásokból fakad az a hatalmas mennyiségű és perfekt minőségű erőszak, ami egy mindent átszövő, mindenhol s mindenkor jelenlevő mozgató erő. Ezekkel az elemekkel festenek borzalmasan rideg és sajnos részben már ismerős világot. A filmekben az erőszakból és a kilátástalanságból a lehetséges feloldozás az önfeláldozó halál. Az egyetlen ellenpont ez, hogy azért mégis maradtak igaz emberi értékek.

Lassan felemészti a sokkból felállni képtelen emberiséget a saját embertelensége. Az él, aki erőszakosabb, aki vadabb. A fekete víziók megmutatják milyen, amikor ember embernek farkasává válik. Madách szavaival: „Vége az életnek, ez az emberi történelem legutolsó, szégyenletes felvonása”.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Partyfotó

  • BALATON SOUND 2017: a legtöbb világsztár [FOTÓK!]

    A tavalyi, jubileumi év rekordját megközelítő, 154 ezer fős látogatószámmal zárt az idei Balaton Sound. NÉZZ PARTYFOTÓKAT!

  • Ilyen volt a VOLT 2016-ban! [FOTÓK!]

    Ott voltál de nem emlékszel? Megnéznéd mások hogyan buliztak Sopronban? NÉZZ VOLT fesztivál PARTYFOTÓKAT!

  • SZIGET 2015: Partyfotók!

    Ott voltál? Nem voltál? Nem emlékszel? KATTINTS SZIGET 2015 fotókért!

  • Gerilla művészet

    A nyugati társadalmakban a ’80-as és ’90-es években kezdett helyet követelni magának az úgynevezett street art, a kiforrott, de sémák közé beszorított képzőművészetek között. A kezdeményezés a fiatalok nyelvét beszélte, így gyorsan berobbant a köztudatba. Az utcai aktivizmus provokatív és szellemes, de a rendszer még mindig huligánok eszközeként tartja számon. Hazánkba kis késéssel jutott el, így az avatatlan szemek, avagy a publikum egyelőre nagy előszeretettel veszi egy kalap alá a tagekkel és graffitikkel. Hibásan.

  • Vadászok vadásznak a vadászokra

    Robert Rodriguez, Antal Nimród, Adrian Brody, Danny Trejo és a híres-hírhedt Ragadozó egy filmben. Vajon melyik elvetemült mozifanatikus nem nyalná meg a szája szélét eme prominens lista olvasatán? Kemény beszólások, rengeteg akció, egy fegyveres csaj, és a vadászat izgalma. Mozikban a Predators.

  • Laza…

    Végül a Scissor Sisters-t is elérte az a végzet, amit a Ta-Dah megjelenésekor már sejtettünk: ők is egy lesznek a sok egydalos bandából. A Night Work ugyanis az év legérdektelenebb albuma.

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére