Anthony Horowitz:

A sas lecsap

{Animus Kiadó}
Kiképzéskor az újonc nem érti, hogy a rakéta kilövése után miért nem megy bele a víz a tengeralattjáró kilövő csövébe.

Meddig mehetünk el, avagy a hermetikus zár

Kiképzéskor az újonc nem érti, hogy a rakéta kilövése után miért nem megy bele a víz a tengeralattjáró kilövő csövébe. Az őrmester bölcsen közli:
– Azért nem folyik be, mert a hermetikus zár nem engedi.
– Mi az a hermetikus zár?
– Fingottál már fürdés közben?
– Jelentem, fingottam.
– És belement a víz a seggedbe?
– Jelentem nem.
– Látod. Ez a hermetikus zár. 

Így aztán azt is tudjuk, mi az Anthony Horowitz által feltalált ifjúsági detektívregény, melynek állandósult főszereplője, Alex Rieder nem úgy viselkedik, mint Százszorszép kedvese, akit Aranyalmától hódított meg:
(-Drágám! meddig mehetünk el a házasság előtt?
-Csak az anyakönyvvezetőig!),

Mert a tizenötéves kém (a MI5), a brit hírszerzés állandó, kiképzett képviselője olyan messzire megy, mint a mindenkori James Bond, Charles Bronson, David Backham, s a francia idegenlégió legjobb formájában. Az al Kaida is méltán retteghetne tőle, de ez majd Horowitz újabb kötetében lesz olvasható.
(Te Úristen! Mi lesz, ha ez a gyerek megtanulja a középkori feudalizmust és a szónoki stílust valamelyik angol középiskolában?

Egy katona megy hazafelé, és mikor egy sűrű, sötét erdőn halad át, elébe toppan egy ronda boszorkány, vállán egy bagollyal.
– Na te katona! -szól a boszorka.- Tudom én, hogy mire vágysz! Ha kitalálod, mi ez itt a vállamon, akkor a tied leszek!
A katonának nincs gusztusa a csúnya öregasszonyhoz, ezért így szól:
– Az egy disznó!
– Na jól van, határeset. Elfogadom!

Határeset Horowitz könyve is határeset, mint kocsmában kávézni, vagy kérni egy deci féldecit. Határeset a jó szándék( nívós, a pozitív értékekkel rendelkező, vonzó, fiatalkorú főhős szerepének megteremtése, az írói szándék felől, s az elhibázottság oldaláról, ahol a világot megtestesítő fő gonosz ellen csak egy nyaraló, iskolába alig járó, hiteltelen, botcsinálta fiatalkorú, íróilag felnagyított kém áll.
Horowitz néha úgy teremt főhőst a könyvében, mintha Einstein és Teller Ede Hüvelyk Matyira bízná a hidrogénbomba előállítását, annak egy baseball ütőben való rejtegetését, s Kína esetleges totális megsemmisítését, s a fehérgalléros bűnözés felszámolását az egész világon.
Alex Rieder éppen Dél-Franciaországban nyaral. A főhősről most már tudhatni, hogy Kim Phylby előre köszönt volna neki a Whitehallban. A korláton, lólengésben, fejben differenciálegyenleteket old meg. Rendelkezik az élet értelmének harmadfokú egyenletének megoldó képletével. Kisujjával megállítja a cunamit. A Katrina is szűkölve menekül előle. Szabad idejében borneói óriásgyíkokat pofoz le, s ellene még egy King Kongnak se lenne esélye,s még Nicolas Sarközy is őt fogja bevetni a franciaországi zavargások megfékezésére, balegyenesének fizikai modellezésére a laboratóriumokban nagyfokú optikai lassításra van szükség, s Pierce Brosnan elsőfokú tanácsadója, s a francia belügy is őt tartja ászának, nem az Idegenlégiót, s házasembereket megszégyenítő bátorsággal rendelkezik, noha még csak udvarolgat.
(Mindezt Horowitz három "tinikrimijéből" tudhatjuk meg, amit az Animus Kiadó jelentetett meg magyarul, azaz: Az első bevetés, Veszélyes iskola, Mély vízben).
Most a Sas lecsap (valahonnan olyan ismerős a cím! -Kerekes Tamás) c. regényében vállalja magára, hogy egy, a showbusiness-be belefáradt pop énekest, aki átrándult a nemzetközi terrorizmus monoton, hétköznapi taposómalmába, s huszonhat elrabolt atomtöltettel akar lecsapni a nemzetközi kábítószer-kereskedőkre és gyártókra, az angolszász jogrendszer "common sense" elvének megfelelően-megfékezzen.

Alex a ragyogó montpellerier-i napsütésben lesz véletlenül figyelmes Jaszen Gregorovicsra, aki nemcsak orosz bérgyilkos, de megölte Alex nagybátyját is, és ezzel meg változtatta a fiú egész életét.
Franciaországba Alexet Sabina hívja meg.

"-Kennél egy kis naptejet a hátamra? Megsülök.
Ez volt Sabina. Karcsú, sötét hajú lány, aki néha sokkal idősebbnek tűnt tizenöt évesnél. Az a fajta, aki valószínűleg már tizenegy évesen a fiúkat választotta babázás helyett. Habár 25-ös faktorú krémet használt, tizenötpercenként újabb rétegre volt szüksége, és ilyenkor valahogy mindig Alexet találta meg. A fiú a lány hátára pillantott, ami tökéletes bronzszínben játszott. Olyan apró bikinit viselt, amire még minta sem fért.(Az én kiemelésem: Kerekes Tamás). Orrán hamis Dior napszemüveg (amit egy igazi árán vett), s A gyűrük urá-t olvasta nagy buzgalommal, fél kézzel lengetve a naptejes tubust."
A cselekmény meglódul:
"Aztán befordultak egy sarkon, és Alex azonnal tudta, hogy legrettegettebb rámálma vált valóra, de úgy, ahogy sose hitte volna.
Romok, törött téglák és megcsavarodott acél. Az ég felé gomolygó sűrű, fekete füst. Felrobbant a házuk. Egyetlen falmaradt ép, azt a kegyetlen illúziót nyújtva, hogy nem is történt olyannagy kár. Ám a többi odalett. Alex látott egy rézágyat, ami fura szögben, mintegy a levegőben lógott. A fűben úgy ötven méterre hevert az egyik kék zsalu. Amedencében a víz barna, sáros volt. Hatalmas robbanás lehetett".
Alex nyomozni kezd, szembe száll az atomtölteteket elrabló, tévútra került rockénekessel, de vigyázzunk! Egyszer mindenkinek fel kell nőnie, mégha ez csak az olvasóra vonatkozik is.
Amit a regény nélkül soha nem tudtunk volna meg: Ha kifogy a lőszer a fegyveredből, nem kell aggódni, mindig van nálad egy tartalék tár, még akkor is, ha meztelenül ugrasztottak ki az ágyból.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Irodalom

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére