A régi szép időkben…

Sztereotípiák a múltból a Harmadik Hang Háza tolmácsolásában
A régi szép időket, a múlt nagy legendáit hajlamosak vagyunk túlmisztifikálni, de a Harmadik Hang Háza társulat most arra vállalkozik, hogy (f)letűnések - álom re-make című előadásában fellebbenti a fátylat a dicső múltról, a kor megidézéséhez pedig Bajor Gizi színésznő és Tolnai Ottó költő alakját hívja segítségül.

A Harmadik Hang Háza/Élőkép Társulat előadásai nem hagyományos színházi előadások, hanem inkább élő kiállítások, a színház és a képzőművészet keveredése. Új bemutatójukban, aminek a Bajor Gizi Múzeum ad otthont, szintén fontos szerepet kapnak a különböző audiovizuális eszközök, amiknek segítségével igazán különleges időutazáson vehetünk részt az álom működési mechanizmusait követve. A Színészmúzeum valós tereit és a valamikori híres színésznő virtuálisan rekonstruált világát hang- és vizuális kollázsok, én-többszörözés, mozgásszínházi jelenetek és megelevenedő képek segítségével illesztik össze az előadás-tárlatvezetés során, így hozva elérhető közelségbe a múltat.
Na de miért van szükség ehhez egy előadásra, kérdezhetjük, ha valaki múltat akar idézni, nem elég, ha bemegy a múzeumba? Mitől lesz ez az élmény több, mint egy sima tárlatvezetés? Attól, hogy a művészek nemcsak megmutatják, de át is értelmezik a már emlegetett régi szép időket, így az archív anyagokat, az Országos Színháztörténeti Intézetben őrzött (ál)dokumentumokat a ma emberének szemével, a modern kor kulturális szűrőin keresztül élesztik fel, amitől nemcsak új értelmet kap minden, hanem közelebb kerül egymáshoz a múlt és a jelen, előkerülnek a közöttük (f)eltűnő összefüggések. Mindebben Tolnai Ottó költészete és a Spanyolnátha Művészeti Folyóirat irodalmi szerkesztői nyújtanak segítséget az alkotóknak.

Ennek a különleges feldolgozásnak köszönhetően a múzeum terei, az egykori primadonna és férje, Germán Tibor otthona, belső világa egy speciális performansz-játéktérré alakul, a néző/látogató pedig egy régi szalonban találja magát, ahol a színésznő alakjának (ön)reprezentációi folyamatosan körüllengik. A századelő hangulatát idéző térkialakítás, a bútorok, tükrök és képek, a kiállított műalkotások, a zenei és gasztronómiai kínálat, a cselekvések többek között társadalmilag kódolt sor- és szokásrendje egyben az önértelmezést is szolgálják.

A Harmadik Hang Háza azok közé a társulatok közé tartozik, akik szeretik bevonni a nézőt az előadás menetének alakításába, így aztán ebben az előadásban is folyamatosan jelen van a folyamatos interakció a játszókkal és a kiállított tárgyakkal: ez egy-egy jelenetben táncfelkérés, beszélgetésre invitálás, egy italra való meghívás, üzenettovábbítás, stb. formában valósul meg. Azonban szerencsére a művészek nem erőltetik azt, ami nem megy, ha valaki nem akar interaktívkodni, annak nem muszáj, így a legszégyenlősebb nézőnek sem kell otthon maradnia csak azért, mert attól retteg, hogy ha nem vesz részt a játékban, kudarcba fullad az előadás.
Jó kérdés, hogy érdemes-e a múlt nagy legendáiról lerántani a leplet, és bebizonyítani, hogy ők is csak olyan emberek, mint mi. Az mindenesetre bizonyos, hogy egy nagyon különleges előadást láthatnak azok, akik vállalják néhány mítosz ledőlésének kockázatát.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Partyfotó

  • BALATON SOUND 2017: a legtöbb világsztár [FOTÓK!]

    A tavalyi, jubileumi év rekordját megközelítő, 154 ezer fős látogatószámmal zárt az idei Balaton Sound. NÉZZ PARTYFOTÓKAT!

  • Ilyen volt a VOLT 2016-ban! [FOTÓK!]

    Ott voltál de nem emlékszel? Megnéznéd mások hogyan buliztak Sopronban? NÉZZ VOLT fesztivál PARTYFOTÓKAT!

  • SZIGET 2015: Partyfotók!

    Ott voltál? Nem voltál? Nem emlékszel? KATTINTS SZIGET 2015 fotókért!

  • Gerilla művészet

    A nyugati társadalmakban a ’80-as és ’90-es években kezdett helyet követelni magának az úgynevezett street art, a kiforrott, de sémák közé beszorított képzőművészetek között. A kezdeményezés a fiatalok nyelvét beszélte, így gyorsan berobbant a köztudatba. Az utcai aktivizmus provokatív és szellemes, de a rendszer még mindig huligánok eszközeként tartja számon. Hazánkba kis késéssel jutott el, így az avatatlan szemek, avagy a publikum egyelőre nagy előszeretettel veszi egy kalap alá a tagekkel és graffitikkel. Hibásan.

  • Vadászok vadásznak a vadászokra

    Robert Rodriguez, Antal Nimród, Adrian Brody, Danny Trejo és a híres-hírhedt Ragadozó egy filmben. Vajon melyik elvetemült mozifanatikus nem nyalná meg a szája szélét eme prominens lista olvasatán? Kemény beszólások, rengeteg akció, egy fegyveres csaj, és a vadászat izgalma. Mozikban a Predators.

  • Laza…

    Végül a Scissor Sisters-t is elérte az a végzet, amit a Ta-Dah megjelenésekor már sejtettünk: ők is egy lesznek a sok egydalos bandából. A Night Work ugyanis az év legérdektelenebb albuma.

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére