A Költészet Napja

Április 11-re remélhetőleg mindenki kijózanodik a húsvéti italozás után, ugyanis a Költészet Napja alkalmából remek programok várják az érdeklődőket országszerte.

A költészet napját József Attila születésnapjára emlékezve 1964 óta minden évben április 11-én ünneplik Magyarországon. Ezen a napon hagyományosan koszorút helyeznek el az irodalmi szervezetek képviselői és a IX. kerület polgármestere a költő budapesti emléktáblájánál, egykori lakóhelyén, a ferencvárosi Gát utca 3-ban. A költő maga talán legellentmondásosabb személyisége irodalmunknak. Zsenijét elvitatni lehetetlenség. Költészete azonban mindenki számára mást jelent. Számtalan verse olyan szinten mindennapjaink része, más műveire ráakadva úgy érezhetjük, hogy birtokunkban egy olyan kincs, melyre mindenki vágyik, melyet olvasva egyszerre világosodunk meg és érezzük úgy, hogy semmi sem biztos az életben. Gondoljunk csak azoknak az művészeknek, zenészeknekre, akiket megihletett József Attila munkássága!

Nem véletlen tehát, hogy e zseni születésnapján ünnepeljük kultúránk egyik büszkeségének, hihetetlen gazdag irodalmi örökségünknek (egyik) legjelesebb napját, a Költészet Napját.
Ezen a napon a magától értetődő versmondó versenyeken és József Attila megemlékezések mellett is rengeteg program várja az érdeklődőket, nézzük is a legérdekesebbeket!
A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár budafoki, Kossuth Lajos utcában található könyvtárában április 11-én 17:30-tól Czimbal Gyula fotóművész Máskép(p) II. című kiállításának megnyitóját tartják, majd 18 órától Író-olvasó találkozó lesz Szálinger Balázs költővel.
A Csili Művelődési Házban reggel 9 órára várják a vendégeket. Itt egész napos versmondás lesz a program, a jelenlévők 15 órakor nagy közös együttszavaláshoz átvonulnak a pesterzsébeti Petőfi szoborhoz, majd az napot –ismét a Csiliben- egy Ady esttel zárják, 18 órai kezdettel.

A legérdekesebb és legsokszínűbb programot talán a MüPában rendezik: A délelőtt – szervezett iskolai csoportok keretében – a gyerekeké: a körükben rendkívül népszerű Lackfi János vezetésével, a vers varázslatos erejével tudhatnak meg a tankönyvekben nem szereplő fontos dolgokat. Kora este Tverdota György és Léner Péter összeállítása vonja új megvilágításba József Attila költészetét. A legnagyobb műveket töredékekkel, prózai részletekkel vegyítő műsor arra kérdez rá Darvas Ferenc és fiatal színészek segítségével, hogy mit üzen 2012-ben nekünk ez a hatalmas életmű – mitől élő, mitől aktuális ma is. Este pedig abból kaphatnak ízelítőt az újra fogékony, bátor versbarátok, hogy miként is fest a legfiatalabb művész-generáció felfogásában az érvényes költői beszéd. Aki bemutatja, az Akkezdet Phiai!

A Millenárisra látogatók sem fognak unatkozni! Itt Különbéke címmel rendeznek egy izgalmasnak ígérkező programot! A Hangzó Helikon Cd sorozat, mely zenészek és költők „találkozását” örökíti meg, tavaly év végén érkezett el huszonegyedik kiadványához, melyen a Kaláka zenéje és Szabó Lőrinc versei „találtak egymásra”. Az esten a Kaláka az itt megjelentetett Szabó Lőrinc által szerzett dalokat és műfordításokat énekli. Erre az alkalomra a Kalákához csatlakozik Rátóti Zoltán, az ő előadásában részletek hangzanak el a költő leveleiből, verseihez fűzött kommentárjaiból, és a róla szóló írásokból. Befejezésként a színművész beáll a muzsikusok közé, hogy közös énekléssel záruljon az előadás. A program 8 órakor kezdődik.
Természetesen József Attila egykori lakhelyén, Ferencvárosban is nagyon készülnek a jeles eseményre. Itt több helyszínen, egész nap várják a versek iránt érdeklődőket. Néhány érdekesebb program: A József Attila emlékhelyen (Gát utca 3.) 10 órától „ A város peremén”címmel – Drámajáték foglalkozást tartanak kisiskolásoknak József Attila gyermekkoráról. Ezt követően 14 órakor következik a Költészet Napi koszorúzás József Attila születésének 107. évfordulója alkalmából. Köszöntőt mond: dr. Bácskai János, Ferencváros polgármestere és Lackfi János költő. Közreműködik Varga Zoltán színművész. A ferencvárosi pincegalériában (Mester utca 5.) ezen a napon tartják „Nem én kiáltok…” József Attila címmel B. Müller Magda fotókiállításának megnyitóját.

A Ferencvárosi Művelődés Központban (Haller utca 27.) 18 órai kezdettel Költészetnapi Vers-zene Klubbot tartanak a Strófa Trióval. A Strófa Trió 2006 áprilisában alakult, a magyar és a világirodalom verseiből állítja össze zenés műsorát. Programjukban a klasszikus és a kortárs irodalom versei egyaránt megtalálhatók, így meghallgathatók pl. Ady Endre, József Attila, Juhász Gyula, Weöres Sándor, Birtalan Ferenc, Karácsondi Imre, N. Horváth Péter énekelt versei.
Értelemszerűen nem maradhat el a Petőfi Irodalmi Múzeum kínálatának bemutatása sem. Itt délután 5-től lehet részt venni a következő programokon: 17:15-től A JAK All Stars-felolvasás tart verses kirándulást, előadnak: Erdős Virág, Jász Attila, Schein Gábor, Solymosi Bálint, Zalán Tibor. 18:30-tól Prae kerekasztal beszélgetés a fotó és az irodalom kapcsolatáról, Bartis Attilával, E. Csorba Csillával, Kiss Noémivel, Szüts Miklóssal. Este kiállítás és vetítés szerepel a programban.

Természetesen vidéken is rengeteg lehetőség várja az érdeklődőket, szinte minden könyvtárban és művelődési házban tartanak programokat illetve József Attila megemlékezéseket. Érdemes Google doktor segítségét kérni azoknak, akik a lakhelyükhöz közeli programokról szeretnének információkat!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Irodalom

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére