A hősök kora lejárt

Zöld zóna
Látod, ahogy lángolnak az autók, hallod a füled mellett süvítő lövedékeket, érzed az utcán szálló por fojtogató súlyát. Sajátodként éled át az emberi mohóság határtalanságát és döbbenetes erejét. Háború van! Már csak azt nem tudjuk, kik az igazi rosszfiúk. A demokrácia hősei vagy a koholt vádakkal lerohant, de mégis több ezer életet követelő rezsim? A világ csendőreként tetszelgő Amerika hazug háborújának igaz elégiája ez.

A legnagyobbak bukják a legnagyobbat, szól a fáma. Lehetetlen nem egy ilyen ócska közhellyel kezdeni a hasonló témájú filmes írásokat. Amerikának – a gyengék védelmezőjének, a rosszak rettegett ellenfelének – és talán az egész modernkornak a legnagyobb szégyenfoltja az iraki háború. Paul Greengrass a Bourne filmek rendezője vette a vállára a nagyhatalmi tényfeltárást egy játékfilmben, dokumentarista eszközökkel.

A film központjában a Matt Damon által játszott Miller őrvezető áll. A sorozatos kudarcok a (nem létező) tömegpusztító fegyverek keresése közben megrengeti a bizalmát. A legjobb hírszerzők ennyit nem tévedhetnek. A háború kitörése óta Bagdad a világ legveszélyesebb helye. Egy ilyen közegben minden hiba végzetes lehet. Szépen lassan kikörvonalazódik egy Bourne szintű globális összeesküvés. A Magellán fedőnév alatt működő besúgó dezinformálja a sereget vagy ez is csak a terv része? A rendező munkássága több filmben súrolja a morális válság témáját. A katona parancsot szeg és kideríti az igazságot, vagy szemet huny és a hazugság-gépezet részévé válik. A magasztos hősök kora lejárt. Millert is megvezették és csak véletlenek során tudja leleplezni az igazságot.

Greengrass az információ visszatartás nagymestere. Témája biztosítja a nyílt állásfoglalást, ám elsőre mégsem üvölt le róla az, hanem finoman, apró jelzésekkel operál. Akármi történhet, akármikor és akárkivel. Nem lehetünk biztosak semmiben egészen a film végéig. Ám ez is csak hiteles képi világgal és izgalommal teremt meg ilyen fokú mélységet. A képvezetés leginkább kézi kamerás dokumentarista. Az így keletkezett személyes nézőpont még több feszültséget generál. Egyes megvalósítások hasonlítanak a Bombák Földjén című film felvételeihez. Az egész műben végig jelen van a vibráló feszültség, a szembenállás a felsőbb akarat ellen. A romokban élő bagdadiak és a zöld zónában fürdőző, koktélozó „felszabadítok” között gyönyörű kettősség húzódik.
A film önmagában érdekes és izgalmas, mint amilyennek egy ízig-vérig akció thrillernek lennie kell. De sajnos ezt már láttuk. Nem is egyszer. A Bourne filmek után már nem tartogat sok meglepetést. Ugyan azokkal a hatásmechanizmusokkal dolgozik, ugyanazon elv szerint. A történet átkerült Irakba és kapott egy adag valóság alapot. Amíg Bourne-ban az amnéziás szuperügynökkel, itt egy profi katonával állunk szemben. Megvannak a jó oldalon álló rossz fiúk, és a kételyek közt őrlődő főszereplő.

A Zöld zóna közérthetően teszi fel a kérdést, hogy kell-e ez a világnak? A modernkor keresztes háborújába önös érdekek politikai eszközeként elküldeni a saját fiainkat? Sajnos igen. Hazug tollvonásokkal egy nemzet életét megváltoztatni… a valóság szomorú meséje.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Partyfotó

  • BALATON SOUND 2017: a legtöbb világsztár [FOTÓK!]

    A tavalyi, jubileumi év rekordját megközelítő, 154 ezer fős látogatószámmal zárt az idei Balaton Sound. NÉZZ PARTYFOTÓKAT!

  • Ilyen volt a VOLT 2016-ban! [FOTÓK!]

    Ott voltál de nem emlékszel? Megnéznéd mások hogyan buliztak Sopronban? NÉZZ VOLT fesztivál PARTYFOTÓKAT!

  • SZIGET 2015: Partyfotók!

    Ott voltál? Nem voltál? Nem emlékszel? KATTINTS SZIGET 2015 fotókért!

  • Gerilla művészet

    A nyugati társadalmakban a ’80-as és ’90-es években kezdett helyet követelni magának az úgynevezett street art, a kiforrott, de sémák közé beszorított képzőművészetek között. A kezdeményezés a fiatalok nyelvét beszélte, így gyorsan berobbant a köztudatba. Az utcai aktivizmus provokatív és szellemes, de a rendszer még mindig huligánok eszközeként tartja számon. Hazánkba kis késéssel jutott el, így az avatatlan szemek, avagy a publikum egyelőre nagy előszeretettel veszi egy kalap alá a tagekkel és graffitikkel. Hibásan.

  • Vadászok vadásznak a vadászokra

    Robert Rodriguez, Antal Nimród, Adrian Brody, Danny Trejo és a híres-hírhedt Ragadozó egy filmben. Vajon melyik elvetemült mozifanatikus nem nyalná meg a szája szélét eme prominens lista olvasatán? Kemény beszólások, rengeteg akció, egy fegyveres csaj, és a vadászat izgalma. Mozikban a Predators.

  • Laza…

    Végül a Scissor Sisters-t is elérte az a végzet, amit a Ta-Dah megjelenésekor már sejtettünk: ők is egy lesznek a sok egydalos bandából. A Night Work ugyanis az év legérdektelenebb albuma.

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére