Minden idők 10 legjobb sci-fije

10 legjobb film az ezerarcú sci-fi műfaj jeles képviselői közül. Te egyetértesz a listával?

10 legjobb film az ezerarcú sci-fi műfaj jeles képviselői közül. Te egyetértesz a listával?
Csukjuk be a szemünket egy pillanatra, és gondoljunk egy műfajra, melynek filmjei és könyvei lekötik a férfiakat kortól függetlenül, a nőket pedig menekülésre kényszerítik úgy a tévéképernyő, mint a könyvespolcok elől. Igen, jól gondoljátok, a science fiction fantasztikus világáról beszélek.

Most pedig csukjuk be újra a szemünket, és képzeljünk el egy műfajt, amely férfiakat, nőket, kicsiket és nagyokat egyaránt megszólító műveket sűrít egy gyűjtőfogalom alá. Alkotásokat, elmesélik nekünk, hogy milyen fontos a jóság, a szeretet és az összetartozás, hogy a szerelem ereje mindent legyőzhet, és hogy elszántsággal, jóindulattal és tiszta szívvel bármely problémára megoldást lehet találni. Igen, kedves olvasók, még mindig a sci-fi birodalmában járunk.

Ennek a meglepően sokoldalú műfajnak a filmvászonra álmodott alkotásaiból válogattam össze egy tízpontos top mazsolacsokrot. Fogyasszátok egészséggel.
10 – Vissza a jövőbe-trilógia
Három film egy furcsa barátságról, életek összekutyulásáról és helyrehozásáról, valamint arról, hogy hogyan lehet DeLorean DMC-12-es – azóta már – oldschool sportkocsival óránként 88 mérföldes sebességnél utazni az időben. Plutóniummal és bátorsággal, nyilván. Marty McFly (Michael J. Fox), a 17 éves amerikai srác kiváló barátságot ápol a kissé őrült tudóssal, Dokival, teljes nevén Dr. Emmett L. Brownnal (Cristopher Lloyd). Amikor Doki az éjszaka közepén felhívja a fiút, hogy hozza el a videókameráját, mert valami nagyon különlegeset fog látni, Marty vonakodva ugyan, de elmegy a megbeszélt helyre. Innen pedig egy csodás kaland veszi kezdetét, melyen sok generáció nevette már magát hasfájósra. A film hozzánk legközelebb járó időpontja egyébként 2015. október 21-e, amikor Marty gyerekeit kell majd megmenteni. A Hill Valley-i érkezésnek Facebook-eseménye is van, és sok rajongó el is zarándokol akkorra a kaliforniai kisvárosba.

 

9 – WALL-E

A sci-firől gyakran úgy gondolják, hogy felnőtteknek szóló műfaj, a mesékről pedig az az elterjedt nézet, hogy a gyerekeknek szól. Erre a két sztereotípiára cáfolt rá a Pixar csapata, amikor 2008-ban bemutatták a WALL-E című animációs filmjüket. Az Oscar-díjas történet WAtt Lánctalpas Limlom- és hulladékkezelő robot, az E sorozatból (WALL-E) története. A kedves kis robot az egyetlen „élőlény” a lakatlan és élhetetlen szemétdombbá vált Földön. Egy napon talál egy szimpatikus kis növénykét, és a gondjaiba veszi. Amikor találkozik EVA-val, a leginkább egy Apple-termékre hajazó Extraterresztriális Vegetáció Analizáló robottal, a géplány rájön, hogy WALL-E megtalálta a Föld túlélésének kulcsát. A kötelességtudó nőszemély elindul, hogy jelentse a hírt a bolygó űrben röpködő lakosságának, WALL-E pedig utána megy, hiszen a szerelmét csak nem hagyhatja az ember – meg persze a robot sem – világgá repülni.

 

8. – Star Trek
„Eljutni oda, ahová még senki nem merészkedett.” Így szól annak a sci-fi univerzumnak a mottója, mely generációk világába épült bele sorozataival, animációival és egész estés filmjeivel. Meg persze mémjeivel, melyeknek se szeri se száma az interneten. A sorozat részei eddig több mint 100 Emmy-jelölést kaptak, ezek közül 31-et pedig sikeresen díjra is váltottak. A mozifilmek 13 alkalommal vártak Oscar-szobrocskára, ám eddig csak egyszer, 2010-ben vihették haza az aranyszínű emberkét. A Gene Roddenberry által alkotott világ minden igazi sci-fi rajongó általános műveltségének szerves része, és az Agymenők című népszerű sitcom által a laikusok világába is elkezdett beépülni. A legutóbbi, Sötétségben – Star Trek címet viselő mozifilm 2013-ban került forgalomba, és vegyes érzelmekkel fogadták. Természetesen a hölgyek szívét hamar megfőzte a Benedict Cumberbatch-et és Chris Pine-t felvonultató szereposztásával.

 


7 – Terminátor
A nem túl távoli jövőben, mert ugyan milyen időpont lehetne ennél hatásosabb, az emberiség sikeresen kifejleszt egy gondolkodó szuperszámítógépet, amely természetesen azonnal ellenünk is fordul. Azonban lesz egy ellenfele, egy rendkívül tehetséges vezető, aki megfordítja a kiirtásunk céljából indított háború menetét. A Skynet nevű géptudat természetesen ezt nem hagyhatja szó nélkül, így elküldi az igencsak szimpatikus kiborgját, az Arnold Schwarzenegger által megformált Terminátort, hogy legyen szíves, és gyökerestül fojtsa el a problémát, azaz ölje meg a későbbi vezér, John Connor anyját.

Fotó: facebook.com/terminator2

Fotó: facebook.com/terminator2

Ezt megakadályozandó, John Connor visszaküldi a nála fiatalabb apját, aki miután összehozza a jövendőbeli édesanyával a kicsi hadvezérfiókát, sikeresen feláldozza magát a jó ügy érdekében. Egyszerű, igaz? És ez még csak az első rész. A Terminátor-sorozat igazi időutazós, lövöldözős, arcleolvadós sci-fi csoda, mely akkora sikereket ért el, hogy 2015 júliusára be is ígérték az ötödik részét. Sarah Conort egyébként a Trónok Harca filmsorozat szőkére festett hajú szépsége, Emilia Clarke alakítja majd. Ti várjátok már?


6 – Egy makulátlan elme örök ragyogása
Még hogy a sci-fi a férfiak műfaja. Ugyan kérem! Őszintén, melyik hölgynek nem szorult össze a szíve a szivárványhajú Clementine Kruczynski (Kate Winslet) és Joel Barish (Jim Carrey) történetét elmesélő romantikus sci-fin? A filmben adva van egy bolondos, instabil lány és egy férfi, aki beleszeret. Adva van egy eljárás, melynek alkalmazásával az ember képes kitöröltetni az összes olyan emlékét, mely egy másik személyhez fűződik. Adva van egy döntés, melyet Clem meghoz, hogy örökre kitörölje szerelmét az életéből, és az erre adott logikus reakció. Miután szerelme úgy tűnik, végleg elfelejtette, Joel is úgy dönt, megszabadul a szenvedéstől. Azonban az igaz szerelem olyan mélyen gyökerezik a személyiségünkben, hogy képtelenség azt eltüntetni.


5 – 2001: Űrodüsszeia
Mi történik, amikor Stanley Kubrick rendező előrukkol egy filmtervvel, amihez már csak egy regényt kellene összeeszkábálni? Az, hogy Arthur C. Clarke, a méltán híres sci-fi író, fogja magát, nekiül, és megírja. És hogy ebből mi lesz? Semmi egyéb, csak egy korszakalkotó kultuszfilm. Az 1968-ban bemutatott alkotásban amerikai kutatók 1999-ben idegen civilizáció nyomait fedezik fel a Holdon. A kutatás során felszínre hoznak egy fekete monolitot, mely napfény hatására jelet sugároz a Jupiterre. Az amerikai kormány természetesen tudni akarja, hogy pontosan kinek is üzen a csodakő, így expedíciót indítanak a Jupiterre. Az űrhajó szuperszámítógépe – igen, már megint – a legénység ellen fordul, és Dr. David Bowman kivételével ki is írtja őket. Bowmannak sikerül hatástalanítani a rosszalkodó komputert, és részben véghezvinni a küldetést. Megtalálja a Holdról üzengető monolit nagytestvérét, amely egy szimulációba szippantja a tudóst, aki ezután meghal és újjászületik a lét magasabb fokán. A könyvnek egyébként három folytatása is van, azonban ezek közül csak egyből készítettek újabb filmet 1984-ben 2010: A kapcsolat éve címmel.


4 – Csillagok háborúja
„Réges régen, egy messzi-messzi galaxisban…” George Lucas megálmodott és filmre vitt egy időtálló világot a saját bolygóival, fajaival, uralkodóival és korszakváltásaival. A sorozat egy sci-fi bőrébe bújtatott fantasy, amely a jó és rossz küzdelméről, a szeretetről, emberek belső harcáról szól, azaz lényegében véve nagyon is valós dolgokról. A filmek különlegessége, hogy először a hatodik, majd sorban az ötödik és a negyedik rész készült el. Amint a technika lehetővé tette, a megjelent részeket digitálisan feljavították, valamint kiegészítették. 1999-ben végül megszületett az első, Baljós árnyak című rész is, majd ezután a második és a harmadik film is napvilágot látott. A Disney 2012-ben felvásárolta a Lucasfilmet, mely a sorozat szerzői jogi tulajdonosa volt. A mesegyártó multicég 2015 telére beígérte a Csillagok háborúja-sorozat hetedik részét, valamint minden nyárra egy-egy filmet, mely a Star Wars-univerzumott hivatott bővíteni a fontosabb szereplők önálló történeteivel. Nekem személy szerint ez az ötlet eléggé Marvel-szagú, de ez csak az én véleményem…


3 – Mátrix
Mi történne, ha egyszer csak arra ébrednénk, hogy az életünk egy szimuláció, melyet mesterséges intelligencia – igen, még mindig – tart fenn számunkra, hogy a belőlünk származó energiát önmaga ellátására fordíthassa? Erre a teljesen mindennapi és egyszerű kérdésre ad választ a Mártix-trilógia. Neo (Keanu Reeves) érzi, hogy valami nincs rendjén ebben a világban, hogy egy gonosz erő irányítja az életét. Hogy fényt derítsen az igazságra, felkeresi Morpheust (Laurence Fishburn), akit szolidan csak a világ legveszélyesebb embereként emlegetnek.

matrixEzen a ponton a kis Neo élete fenekestül felfordul – ügynökök üldözik, majd ültetnek poloskát a testébe, Morpheus felajánlja, hogy megmutatja neki, milyen a világ valójában, majd végül felébred a posztapokaliptikus disztópiában, mellyé a Föld nevű bolygó vált. Ezek után pedig kiderül, hogy ő a kiválasztott, aki legyőzheti az ügynököket, és felszabadíthatja az emberiséget. És ez még csak az első rész. Neo sikeresen felfedezi, hogy szuperereje van a Mátrixban, azaz a gépek által kreált világban, és ezt felhasználva próbál győzedelmeskedni az ügynökök és gépek fölött. A harmadik részben azonban kiderül, hogy egy harmadik fél a Mátrixot és a valóságot is el akarja pusztítani, így a harc nem várt fordulatokhoz érkezik. Mivel mégsem fejezhetünk be egy trilógiát úgy, hogy elpusztult az egész világ, az ellenállás megtalálja a módját annak, hogy hogy maradjon fenn.

 

 

 

 


2 – A nyolcadik utas: a Halál, és folytatásai
Ha már foglalkoztunk mesével, romantikus filmmel és akciófilmmel is, nem maradhat ki a sorból a horror sem. Ridley Scott klasszikusa addig egyedülálló módon ötvözte a science fiction és a horrorfilmek elemeit, egyedi és kultikus alkotást létrehozva. Sigourney Weaver Ellen L. Ripley harmadparancsnok szerepében pedig az első női akcióhőssé vált. A filmben a Nostromo nevű teherszállító űrhajóra egy bájos kis lény kerül a fedélzetre az egyik szereplő arcára tapadva – ő az az idegen, akinek a csemetéje az összes viszályt, vérengzést és halált okozza. Meg persze az egész mögött álló multicég, mely csapdába csalta a hajó legénységét, hogy azok leszállítsák az idegent. Végül a terv nem valósul meg, mert Ridley – a hajót már elpusztítva – a menekülésre szánt űrkomp hajtóművével elhamvasztja a kis bestia hatalmas ivadékát, így megmentve önmagát és egyetlen életben maradt útitársát, Jonest, a vörös kandúrt. A film végén mindketten hiperálomba merülnek, de természetesen csak azért, hogy a film további három részt tartalmazó sorozattá bővülhessen. A filmek egytől egyig kultikussá váltak, és örökre belevésték magukat a sci-fi rajongók emlékezetébe. Azonban ennél többet is tettek – megteremtették annak a lehetőségét, hogy az akciófilmek női szereplői ne csak sodródjanak az árral, esetleg a megmentésért nyivákoljanak. Ellen Ripley karaktere új színt vitt a filmvilágba, mely tagadhatatlanul jobbá tette azt.


1 – Eredet
Ha már sikeresen megtanultuk, hogy nem vagyunk biztonságban sem a Földön, sem az űrben, elrugaszkodtunk a megszokott kis világunktól minden elképzelhető irányba, akkor jön Christopher Nolan, és felhívja a figyelmünket arra, hogy az álmaink sem adhatnak talajt a nyugodt, elmélyülést biztosító egyedüllétre. Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) az ipari kémkedés egy igen különleges válfajával foglalkozik – az emberek álmait szerzi meg, és azok segítségével a legféltettebb titkaikat. Legújabb és legveszélyesebb feladatában egy haldokló milliárdos utódjának elméjébe kell elültetnie egy gondolatot. A jutalma pedig nem más, mint a gyermekeihez való hazatérés lehetősége. A film végén Dom hazajut a gyermekeihez, viszont nem tudjuk meg, hogy ez a valóság-e, vagy egy újabb álom. Ezzel a kérdéssel a fejünkben hagy bennünket Nolan, hogy elgondolkodhassunk Cobb sorsáról, és egy kicsit a saját életünkről is.

Kapcsolódó cikkek:
Benne lehetsz a Star Warsban! A Star Wars VII. részét rendező J. J. Abrams felhívására az elmúlt két hónapban eddig 119 országból támogatták a film rajongói a produkció adománygyűjtését az ENSZ Gyermekalapja, az UNICEF számára.
Carrie Fisher is szerepel az új Star Wars-filmben Az űreposz Leia hercegnőjeként megismert Carrie Fisher is szerepelni fog az előkészületben lévő hetedik Star Wars-filmben.
E.T. a Star Wars univerzumból származik E.T. a Star Wars univerzumból származik: ott Grebleips-nek hívják őket, képviselőik benne vannak a Galaktikus Köztársaság parlamentjében is és a Star Wars rajzfilmben is feltűnnek...
J.J. Abrams rendezi a Star Wars VII. részét! Befejeződhetnek végre a találgatások, a Comingsoon.net-től megtudtuk ugyanis, hogy J.J. Abrams (Mission Impossible – Fantom Protokoll, Super 8, Sötétségben – Star Trek) fogja rendezni a Star Wars új részét a Walt Disney és a Lucasfilm zászlaja alatt.
John Williams írja a következő Star Wars-film zenéjét is John Williams komponálja a következő Star Wars-film zenéjét is - jelentette be a hétvégén Essenben megrendezett Star Wars rajongói fórumon Kathleen Kennedy, a Lucasfilm elnöke.
Jön a Star Wars 7-8-9 Hacsak az egész világ be nem dőlt egy fél évet késett áprilisi tréfának, az év legnagyobb hírbombája robbant fel alig pár órája: a Disney megvásárolta a Lucasfilmet, ezáltal a Csillagok háborúja filmek jogait is, és bejelentette: 2015-re érkezik a klasszikus trilógia folytatása.
Lehúzás: Star Wars I. 3D Úgy gondoltam, a Star Wars 3D-ben maga a megvalósult álom, nem is vártam sokat, hogy saját szememmel is lássam. Amit a pénzemért kaptam azonban, maga volt a csalódás. Utólag 3D-be pakolni egy klasszikust remek alkalom kifizettetni újra egy rakás pénzt az elszánt rajongókkal – értelme azonban nem sok van.
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Film

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére