Miért és mikor egészséges a fürdés?

Az igazi kikapcsolódáshoz a legmegfelelőbb egy esti időpont, amikor már túl vagyunk a napi és a házimunkán is, amikor már nem siettet semmi, és szánhatunk némi időt szinglifürdőzéskor valóban csak magunkra, kettesben pedig párunkra is, egymásra is.

A fürdő ideális hőfoka nem magasabb, mint 37 Celsius-fok, vagyis tulajdonképpen a test hőmérséklete. a fürdőszoba hőmérséklete minden esetben 22-23 °C kell hogy legyen. Mindig étkezés előtt fürödj, különben legalább kétórás emésztési szünetet kell közbeiktatnod. A fürdővízhez a relaxációt segítő illóolajokat adva még teljesebb lehet a pihenés. A legtöbb ilyen készítmény jót tesz testnek és léleknek egyaránt. Egy ilyen nyugtató fürdő után nincs is más teendő, mint ágyba feküdni. Könnyen elalszunk majd, és kipihentebben ébredünk a megszokottnál. Fontos az is, hogy ha a teljes ellazulás helyett inkább felfrissülés a cél, ne töltsünk negyed óránál többet a kádban ázva. Ez éppen elég ahhoz, hogy elernyedjen az izomzat, és kisimuljon a lélek, de még nem álmosító időtartam. A túl meleg fürdő tunyává teszi az embert, felgyorsítja a szívverést, és fáradtabbá teszi a szervezetet. Sok esetben az ember hangulatára is rossz hatással van. Fizikailag sem ajánlott a túlzottan meleg víz, mert az emberi bőr ilyen közegben elveszíti természetes olajtartalmának mintegy húsz százalékát, és rendkívül szárazzá válik még akkor is, ha hidratáló habfürdőt használunk. A kádfürdő optimális ideje nem több húsz percnél – vagyis az igazán egészséges kádwellness még csak nem is igényel túlzottan hosszú időt. Ennyit minden héten legalább egyszer megengedhetünk magunknak. Persze, aki nem csak otthon szeretne regenerálódni, az elmehet egy fürdőbe is, akár hetente többször.

A legújabb magyar fürdő Eger közelében, Bükkszéken nyíli decemberben.  Az építkezés a „Bükkszéki Gyógyfürdő és Strandfejlesztés” című ÉMOP-2.1.1/B-09-2009-0007 azonosító számú pályázat keretén belül valósul. A 998 066 200 forint összköltségű fejlesztéshez 399 226 480 forint európai uniós támogatást nyert el a település. A beruházás teljes elkészülte után a Salvus-vízre alapozott gyógyászat kiépítésével, szauna különlegességekkel, wellness-részleggel, sókamrával, étteremmel várja majd a télen ideérkezőket.

Fontos egészségügyi szempontok is szólnak a fürdő mellett a jólléten kívül. A megfelelően megválasztott hideg vagy meleg víz és a vízben lebegésnek köszönhető súlytalansághoz közeli érzés (hidrosztatikus effektus) jó hatással van a keringési problémákra, és hatékony a reumás tünetek kezelésére is. A vízbe merülő testre jótékonyan hat a víz felhajtó ereje is, mivel megkönnyebbülést jelent a testet folyamatosan tartó izmoknak és izületeknek. A tiszta víz önmagában is hatásos, de a magyar gyógyvizek különösen jó hatásfokúak. De mielőtt elindulnánk valamelyik magyar fürdőbe, feltétlenül nézzük utána, milyen összetételű a víz,  milyen problémák megoldásban segít, ha vízbe merülünk.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Utazás/Szállás

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére