Meredek kapcsolat: Pink Floyd és a Sikoly

Edvard Munch a legenda szerint egy kissé túlérzékenyen reagálta le az ég vörösét, mikor megfestette a Sikolyt...

Edvard Munch a legenda szerint egy kissé túlérzékenyen reagálta le az ég vörösét, mikor megfestette a Sikoly című képét 1895-ben. Épp barátaival korzózott, amikor állítása szerint hallani vélte a természet átható sikolyát, megpillantva a lemenő napot.

Munch a Der Schrei der Natur című sorozat mindegyik képén a halálfélelmet festette meg, mely ott oson minden egyes élőlény mögött, követi minden pillanatban. A Sikoly jelenleg magántulajdonban van, egy bankár vásárolta meg 2012-ben 119 millió amerikai dollárért!

Kevesen élnek olyanok ezen a bolygón, akik nem ismerik ezt az alkotást, tényleg elmondható róla, hogy átszövi a világot és része a kulturális öntudatunknak. Mindenkinek jelent valamit!

A kép a megszületése óta eltelt több mint 100 év alatt aztán rengeteg alkotót megihletett, gondoljunk csak a híres filmre, kamaszkorunk legfélelmetesebb rémálmára, a Sikolyra és az abban szereplő maszkra, vagy éppen az ilyen és ehhez hasonló képekre:

<
der-schrei-nach-weihnachten
dsc_111011_the_scream___almost_by_eiledon-d4chlts
OB-SS902_scream_HV_20120426112907
Scream-thumbs-up
the-scream-auction-parody-6-e1336072787452
Men-Male-Classic-Painting-Collection-Edvard-Munch-The-font-b-Scream-b-font-Artwork-font-b
>

 

Szóval ezt az egyik talán leghíresebb képet hozta össze egy román alkotócsapat, Sebastian Cosor rendezésében egy kevéssé ismert Pink Floyd számmal, a The Great Gig In The Sky-jal, mely főképp instrumentális részekből áll, s az a csepp kis szöveg az elején pedig kb. arról szól, miért nem kell félni a haláltól. Ez az alig két perces animáció fantasztikusan kitágította a kép terét, s egy 3 dimenziós világot hozott létre a festmény köré.

Összekapcsolni a Pink Floydot és Munch művészetét elsőre talán egy kicsit meredeknek tűnhet, ám ha alaposabban megvizsgáljuk, nem is annyira távoli a két irányzat: az expresszionizmus és a progresszív pszichedelikus rock is a kifejezhetetlent transzcendentálist próbálja lehozni közénk a földre.

 


 

Sebastian Cosor az animáció rendezője

Sebastian Cosor az animáció rendezője

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Film

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére