Márciusban nyílik a Művészetek Palotája

A megnyitás időpontját 2005 március 15-re tűzték ki, a felépítés költségvetése nettó 31,298 milliárd forintba kerül - tudni kell, hogy a magyar állam ennyit még nem költött egyszerre a kultúrára. Január végén - két hónappal a nyitás előtt - betekinthettünk a hamarosan nyíló Művészetek Palotájába, amely nem csak az ország, hanem Közép-Európa legnagyobb kulturális létesítményeként fog üzelmelni. A sötét téli délutánon már láthattuk messziről a tündöklő épületet. Közelebb érve, kevésbé a "nemsokára kész" állapot érzése volt bennünk, inkább mintha egy kőfejtő közepére építettek volna egy palotát...

A 10.030 négyzetméternyi ház megjelenése a Zoboki, Demeter és Társaik Építésziroda munkája, a kivitelezés magas minősége és a XXI. századi technikai háttér a legmagasabb színvonalú és nagy produkciók befogadását is lehetővé teszi majd. A Millenniumi Városközpont nagyszabású fejlesztési programja szerint a pesti Duna-partra épületekkel, intézményekkel egy sokfunkciós, egyedülálló építészeti látványosság valósul meg Budapest IX. kerületében. Az alapozási munkálatok 2002 augusztusában kezdődtek, a szerkezet pedig 2003 őszén már az ütemezési terveknek megfelelően állt, a belsőépítészeti munkálatok novemberben kezdődtek. Mikor az ANTROPOS.hu munkatársait vezette körbe a kedves kísérőhölgy, színte mindenhol az elkészült épületbelsőt láthattuk, a teljes kivilágítással. Igazán lenyűgöző látvány tárult elénk, pár hónapja még a hévről szürke betonkockát láthattunk, most pofás kis épületben sétálgattunk.
A ház teljes belső alapterülete 64.000 négyzetméter – érdekességként megemlíthetjük, hogy ha ugyanabban a pillanatban minden részében tartózkodna ember, egy közepes lélekszámú falu teljes lakossága, körülbelül 4500 személy lehetne jelen benne kényelmesen.

A Nemzeti Színház szomszédságában álló épület lehetőséget fog biztosítani, hogy a közönség számára bemutatkozzanak a magyar kultúra képviselői mellett külföldi művészek is. A Palotában nemcsak a ma, hanem a holnap kultúrája és művészete is megtekinthető majd. A hagyomány és az avantgárd valamennyi ága együtt, egymással termékeny kölcsönhatásban lehet jelen. Az épületbe költözik a Ludwig Múzeum, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, Énekkar és Kottatár, valamint a Nemzeti Táncszínház.

A Fesztivál Színház az épület keleti harmadban elhelyezkedő épületrészben található meg. Közel ötszáz személyes nézőterű helyiségben az akusztikai kialakításának köszönhetően élvezhetünk prózai előadások mellett komolyzenei koncerteket, kamaraoperákat, dzsesszműsorokat, nemzetközi táncprodukciókat, és tervezik divatbemutatók megrendezését is. A 750 négyzetméteres színpad, oldalszínpaddal, vetítésre alkalmas hátsó színpaddal és a díszletezést szolgáló felső gépézettel rendelkezik. Megtalálható zenekari árok is a színpad előtt, amely nem megszokott a színháztermekben. A nézőtéri részében Ambrus Sándor szobrászművész diófából készült műalkotásai töltik be a hagyományos akusztikai burkolat szerepét – az utolsó deszkát is ő faragta ki, nem kevés meló lehetett nem kevés pénzért.

A Nemzeti Hangversenyterem több mint 1800 férőhelyes. Világos fa burkolatú belsője, a piros-kék-sárga színekben pompázó cellaajtók első látásra biztosan nem a szemet fogják gyönyörködtetni, de a zöld bársonyszékek kényelmesek, a hangzásról pedig külföldi barátunk gondoskodik – fülnek és fenéknek panaszra nem lesz oka…
Erre az teremt lehetőséget, hogy a terem világszínvonalú akusztikai minőségét az amerikai ARTEC akusztikus tervezőcég és annak vezetője, Russell Johnson neve garantálja. Szakértelmüket több földrész számos országában dicsérik hangversenytermek, operaházak előadói és látogatói. A terem 25 méter magas – vagyis két szinttel magasabb, mint az Andrássy úti házak sora -, 25 méter széles és 52 méter hosszú, méreteivel templomhajókat idéz. Teljes befogadóképessége 1699 fő (ebből 136 állóhely), és további 190 ülést is ki lehet alakítani – az ülések száma az előadandó mű követelményeitől függően változtatható. Kísérőnktől megtudhattuk, hogy diákígazolvánnyal a kezdés előtt félórával a látogatók nagy kedvezménnyel látogathatják majd az itt megrendezésre kerülő koncerteket.

A közös előcsarnok a három fő egység – a Ludwig Múzeum, a Nemzeti Hangversenyterem és a magas akusztikai igényeknek is megfelelő színházterem, a Fesztivál Színház -, valamint ezek kiszolgálórészei mellett egésznapos programoknak helyet adó helyszíneket foglal egybe: büféket, éttermet, kávéházat, internetkávézót, panorámateraszokat, ajándék- és könyvesboltokat. Úgy érzékeltük, hogy a lemezboltnak szánt üzlethelyiség méretét igen apróra tervezték – mint megtudtuk, az épületben fellépő művészek hanghordozóinak árusítását tervezik ott (ha csak a februári programokat megnézzük, már tele is lehetne az összes polc…).

A Ludwig Múzeum az épületegyüttes Duna-partra néző részében található majd. A múzeumtechnikai tervezés olyan nemzetközi szaktekintélyek munkája, mint az osztrák-magyar CCC+Bogner és az angol Lord Consulting cégek. Az épületbe érkezőket az előcsarnokban könyvesbolt, recepció és kávézó várja a földszinten, valamint ezen a szinten találhatók a múzeum műhelyei és raktárai, ezek kialakításuk révén a műtárgyak korszerű tárolása mellett a katalógusok és kiadványok számára is helyet biztosítanak.

Az első emelet az időszaki tárlatok helyszíne lesz, és ugyanitt található a ház előadó-, valamint rendezvényterme is, amelyben fóliával bevont, henger alakú, különböző színekben pompázó hat világítótest biztosítja az ideális fényt. A második és harmadik kiállítószinten az állandó kiállításokat láthatogathatjuk majd. A harmadik szint különlegessége, hogy termeit természetes fény világítja meg. A kiállítóterekhez kapcsolódóan interaktív bemutatótermek mellett könyvtár is helyet kapott.

A Művészetek Palotája 2005. január 8-tól próbaüzemben működik, de már ekkor is számos koncertekkel várják a látogatókat, a március 14-ei ünnepi nyitóhangverseny után mindenki előtt megnyílnak a kapuk…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Képző

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére