Hét új-régi csoda

A világ új hét csodájának ötlete Bernard Weber kezdeményezéséből vált világméretű felhívássá. Mintegy 100 millió szavazat alapján döntöttek a világ hét új csodájáról. A kezdeményezés 1999-ben indult, célja a világ különlegességeinek és kulturális örökségének a megőrzése. Az UNESCO már az elején kijelentette hogy semmi köze a cirkuszhoz, sőt nem is tartja jó ötletnek.

1 | 2


A The New Seven Wonders projekt az Internet nyújtotta lehetőségeket kiaknázva az emberiséget szavaztatta meg a Föld maradandó létesítményeiről. Kizárólag olyan építészeti létesítményekre lehetett szavazni, amelyek eredeti és művészi formájukban még ma is láthatók.

A szavazásnak azonban tétje is van: a megtisztelő cím mellett a legjobban szereplők anyagi támogatásban részesülnek, mely az attrakciók állagmegóvására és felújítására fordítható. A szavazás eredetileg 2000-ben ért volna véget, de olyannyira kevés szavazat érkezett be, hogy először 2002-ig, majd 2005-ig is meghosszabbították. Ekkor 200 épület állt a listán, majd ezt szűkítették tovább a szavazatok 77-re. Egy nemzetközi építészekből álló hét fős zsűri Federico Mayor Zaragoza – az UNESCO egykori elnöke – vezetésével 21 emlékművet állapított meg. A bírálók, úgy tűnik elsősorban a régiséget, a történelmi jelentőséget tartották szem előtt. Nagy vesztesnek a 21-ből is kieső tibeti Potala-palota, a pisai ferde torony és Versailles mondható. Hazánk is érintett volt a “versenyben”: a 33. helyig jutott a budapesti Parlament.

A 2007. július 7-én kihirdetett világ új – nem is annyira új – hét csodája (melyekről már sokat és sokszor halhattunk) a következő:

A Kínai Nagy Fal, melynek építése több mint 2000 éve kezdődött és minden bizonnyal a világ leghosszabb emlékműve. Nem mellesleg a Holdról is látszik. Az UNESCO 1986-ban vette fel a világörökségek közé.




Petra romváros Jordánia fővárosától, Ammántól 200 kilométerre délre található, mely szintén a világörökség részét képezi.




A Megváltó Krisztus szobra Rio de Janeiroban, mely Brazília jelképe. 710 méter magasan áll a Corcovado-hegyen.




Machu Pichu az Andokban, az Urubamba folyó völgyében található inka romváros. Peru fő turisztikai nevezetessége a XV. Században, Pachacutec inka császár idejében épült, mely feltehetően zarándokhely és csillagvizsgáló volt. 1983-ban nyilvánították a világörökség részévé.




A mexikói Chichén Itzá maja-tolték romvárost Kr. után 500 körül építették a Yucatán-félsziget északi részé. Legjelentősebb épületei között található egy csillagvizsgáló és a Harcosok Temploma.




A Colosseum, mely az örök város jelképének számít. A Kr. utáni első században Vespasianus császár uralkodása alatt kezdték építeni, és Titus idején fejezték be. Róma legnagyobb amfiteátruma volt.




A Tádzs Mahal, melyet az indiai Agrában Sáhdzahán nagymogul épített a XVII. században felesége, Mumtaz Mahal mauzóleumául, aki gyermeke születésekor vesztette életét. A fehér márvány épületet évente 3 millióan keresik fel.




Az UNESCO már az elején kijelentette hogy semmi köze a cirkuszhoz, sőt nem is tartja jó ötletnek. Christian Manhart kommunikációs igazgató szerint ugyan minden emlékű megérdemelten szerepel a listán, de ez kevés ahhoz, hogy reális legyen az eredmény. Nicole Bolomey indiai szakértő szerint ez a szavazás se nem tudományos, se nem demokratikus. Az UNESCO még azzal is érvelt, hogy a szakértők által a 21 közé be nem választott országok negatív üzenetet éreznek ki ebből, és ezért sem túl jó ötlet. Igazuk is lett, hiszen Franciaország a nemtetszését fejezte ki az Eiffel-torony kimaradása miatt, Egyiptomról. De a legkomolyabb ellenérzést talán az váltja ki, hogy egyetlen modern építmény sem került fel a listára, így nem csak a kezdetekkor tűnt az ókor hét csodájából kimaradt és más érdekességek kiválogatásának, de végleg így maradt a dolog. Nos, figyelembe véve azt, hogy az ókor hét csodáját tulajdonképpen egyetlen ember válogatta össze, akkor a szavazás objektivitásának hiánya elég nevetséges ellenérv.
Marosi Ernő, az MTA alelnöke rámutatott arra, hogy az új csodák semmivel sem frissebbek mint az ókor csodái. Valóban…


1. Hét új-régi csoda
2. Melyek az ókor hét csodái?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

  • Modern, letisztult enteriőr a konyhában

    Ha felújításban gondolkodunk vagy egy új építésű lakásba költözünk be, akkor a berendezést illetően az egyik legfontosabb helyiség a konyha.

  • A vetex varázsa: varrj, formázz, kísérletezz!

    Ha imádsz varrni és kíváncsi vagy, hogyan bővítheted a technikai eszköztáradat és teheted változatosabbá a munkáidat, akkor jó helyen jársz.

  • Melyik a legjobb távdobó orsó feederezéshez?

    A mai horgászat egyik sokat alkalmazott és népszerű módszere a rezgőspicces, avagy feederes horgászat.

  • Tudj meg mindent a keveset emlegetett, de fontos B1-vitaminról!

    A B-vitaminok kapcsán kevés szó esik a tiamin néven is ismert B1-vitaminról, pedig fontos szerepe van a glükóz-anyagcserében, továbbá nélkülözhetetlen a normál ideg-, izom- és szívműködéshez. 

  • Party fényfüzérek a szabadtéri programokhoz

    A kellemes idő beköszöntével egyre több időt töltünk a szabadban, a tavaszi-nyári időszak pedig különösen kedvez a kerti programoknak, közös sütögetéseknek, családi étkezéseknek, egész napos zenés mulatságoknak, melyekhez elengedhetetlenek a party fényfüzérek.

  • Ideje a régi kerti bútorok felújításának!

    Ha olyan szerencsés vagy, hogy kert vagy legalább egy kis terasz tartozik az otthonodhoz, ahová ki tudsz ülni, akkor biztosan olyan kerti kiülőd, asztalod vagy régi székeid is vannak, amelyek a használat során megkoptak, vagy egész egyszerűen csak kifakult a színük. 

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére