Fotórealizmus a Ludwig Múzeumban

Január 12-ig kaphatunk ízelítőt a jórészt amerikai és nyugat-európai alkotók és művek révén ismert fotórealizmusból, a Ludwig Múzeumban. Az Édentől keletre címet viselő kiállítás célja, hogy a közép- és kelet-európai régió hasonló tendenciáit is hozzárendelje a korábban Bécsben és Aachenben bemutatott gyűjteményekhez. A tárlaton közel 100 alkotást nézhetünk meg, 53 alkotótól, akiknek nagy része magyar, lengyel, csehszlovák, román vagy jugoszláv származású.

A fotórealizmus lényege, hogy az alkotók a képeket fotószerű pontossággal festik meg, így sokszor szinte megkülönböztetni sem tudjuk a festményt egy fényképtől. A lenyügőző pontosság mellett azonban ezzel a fajta – hatvanas, hetvenes és korai nyolcvanas években virágzó – művészettel a festők egyfajta burkolt társadalomkritikát is megosztottak a világgal. Az ábrázolások pedig annyira egyszerűek és hétköznapiak voltak, hogy a cenzúra számára a fotórealisztikus alkotások érdektelenné váltak.

A harmadik emeleten található terembe belépve Jadranka Fatur jugoszláv alkotó 1974-es Lift című képét láthatjuk, amely leginkább az akkori rendszerbe való bezártságot sugározza, ellentétben a mellette álló festménnyel, amelyen vietnámi diákok ünnepelnek, ezzel a szocialista társadalom napos oldalát mutatva. Továbbhaladva a termen láthatunk lottózót, mozit, egy-egy utca részletét is; teljesen hétköznapi témákat. Emelett azonban a politikai behatásokat is érzékelhetjük a festményeken. Lakner László és Bernáth(y) Sándor nyolcvanas évekbeli szocialista „brigádnaplói” már-már irónikusan ábrázolják a szocialista ipar leáldozását.

A kelet-európai műalkotások mellett a kiállítás rengeteg amerikai festményt is felvonultat. Érdekes megfigyelni, mennyire jól ábrázolják a festők a két kontinens eltérését: míg Amerikát a fényűzés, a luxus életmód és a kifogástalan életszínvonal jellemzi, addig a kelet-európai térségnek sokkal szerényebb körülmények között kellett élnie, kevesebb lehetőséggel.
A fotórealizmus egyik fő műfaja a portréábrázolás, így ezekből rengeteget láthatunk a tárlaton végighaladva. Lakner László és Méhes Lóránt alkotásain keresztül pedig betekintést nyerhetünk a portéfestészet egy sajátos fajtájába, a dokumentumfestészetbe is. Utóbbiakat a terem végén láthatjuk, ezzel a kiállítás végére érve.

Ha jobban el szeretnéd mélyíteni tudásodat a témában, a Lumú tárt karokkal vár november 8. és december 6. között a „Fénykép vagy festmény? Éden vagy Kelet?” című szabadegyetemi előadásaira. A programjegy mindössze 600 forint, teljes árú kiállítási belépővel pedig ingyenes. Ezen felül persze a kiállítás utolsó napjáig -csütörtökönként- ingyenes tárlatvezetést is biztosítanak.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Képző

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére