Blackhat: Fegyvertűzben sült hekk

2015. 02. 03. 21:53 - Havasmezői Gergely/filmtekercs
Michael Mann felismerhetetlen: bármilyen realisták a hackerek is, az akció is, maga a film mégis felejthető...

A parancssor felismerhető, Michael Mann felismerhetetlen: bármilyen realisták a hackerek is, az akció is, maga a film mégis felejthető.

Ezt a cikket menet közben írom egy tableten. Nem kell menteni; pillanatonként küldi fel, fel a felhőbe. A Google Now kérdés nélkül ajánlja az utat hazafelé. A filmzenét, ha akarom, egy perc alatt letölthetem. A kirakatokban QR-tagek, egytucat wifiháló kínál ingyen netet, ha rámutatok a kamerával egy feliratra, lefordítja szuahélire.

Mindent, ami körülöttem van, állandóan felülír egyfajta techno-világlátás. Akit az efféle lenyűgöz, mint engem minden nap, az célközönsége ennek a filmnek. Nem kizárólagos célközönsége; jól szórakozhatnak az akciófilmre vágyók is (a kvázi-realista Michael Mann legendás akciórendező). De főleg ők, akik állandóan csodálják a techno-világot. Mert olyan nagyon menő az egész! Ez a film eszközként, de végtelenül cool eszközként használja a technikát.

trailer-for-michael-manns-blackhat-thriller-with-chris-hemsworth

Hogy a csodálatból indul ki, az elején is egyértelmű: olyan CGI-jelenettel indít, ami a Mátrixnak is becsületére válna – és nem ez az egyetlen közös ama cyber-geek-mennyország klasszikussal; ahogy a Reloadedben Trinity valóságos Nmappel hekkelte az áramelosztót, úgy ebben a filmben is hex editorok és mount parancsok villannak a képernyőre. Börtönt is megjárt hekkerek, biztonságtechnikai szakértők adták a tanácsokat a forgatás alatt, ők írtak meg minden kódsort, ami látszik. Michael Mann eredetileg meg akarta taníttatni Chris Hemsworth-öt (Thor) legalább a programozásra; persze nem sikerült, egy komplett tudomány nem fér bele a forgatás előtti felkészülésbe.

Bizony, ez egy hackerfilm, ahol parancssorból dolgoznak, nem pedig pörgő-forgó, színes-síkhülye GUI-ból. Igaz, Die Hard 4?

De az öröm, amit a technika komolyan vétele okoz, nem tart sokáig. A Blackhat még mindig mozifilm, és sehogy se akar elkezdeni úgy is viselkedni.

Michael Mann eddigi leggyengébb alkotása ez a szegény jószág. Főleg a sztori (Morgan Davis Foehl) tehet róla: a történet és a karakterek gyengék, akár a tizenkettő-egy tucat akciófilmekben. Az a rendező, aki elkészítette a Szemtől szembent, itt felismerhetetlen. Michael Mann Oscar-díjas karaktereket szokott teremteni; Chris Hemsworth egy darab tégla. Amikor a Blackhat felpörög, akkor nem hiszel a szemednek!

A cikk folytatása ITT!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Film

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére