2009. május 8 – június 14.

A csend képei

Heikura fotókiállítása a Mai Manó Házban
Első Budapesti bemutatkozásán Hannes Heikura munkásságának minden szeletéből ízelőt nyújt; a finn mindennapok mellett a világ távoli, háború sújtotta vagy éppen békésen szunnyadó országainak hétköznapjaiba.

Hannes Heikura a finn sajtófotózás kiemelkedő alakja, egy személyben egyesíti a sajtó diktálta tempót követő fotóriportert és az időtlenül szemlélődő, analizáló művészt. Heikura művészeti előképzettségének köszönhetően a sajtófotósok új generációját képviseli, képeit a fotótörténeti elődök munkáinak ismeretében alkotja meg. Napjaink képdömpingjében Heikura fotói ‘régi-új’ minőséget jelenítenek meg esztétikai értékekhez és kompozíciós sarokkövekhez ragaszkodva. A fotós kritikusai elsősorban erőteljes kompozícióit, színalkalmazását és fényhasználatát emelik ki. A hétköznapok gyakran észrevétlenül maradt motívumainak kiemelése, a személyes hangvétel a finn fotográfiának és Heikura képeinek egyaránt jellegzetessége.

Első Budapesti bemutatkozásán Hannes Heikura munkásságának minden szeletéből ízelőt nyújt; a finn mindennapok mellett a világ távoli, háború sújtotta vagy éppen békésen szunnyadó országainak hétköznapjaiba is bepillanthatunk humanisztikus, gondolatébresztő, ám agresszív eszközökkel soha nem operáló képein.

A háborús zónákban készült képek fontos szerepet játszanak a közbeszéd irányításában és a közvélemény formálásában; láthatóvá teszik a háború érzéketlen immoralitását. Az image uralta médiában a fotósok előnyben vannak, és Heikura jól ki tudja használni ezt az előnyt, amikor élesen és szenvedéllyel illusztrálja kiválasztott témáit. Képeinek mindegyike mögött egy-egy történet sejlik fel, melyet érdemes felfejteni.                                /Csizmadia Alexa, kurátor/

Hannes Heikura (1958) Helsinkiben él és dolgozik. A Tamperei Műszaki Egyetem Fizika tanszékén szerzett diplomát majd a Helsinki Art és Design (TAIK) Egyetem fotószakát végezte el, később ugyanott film- és televíziós produkció-tervezést tanult.  A TAIK oktatási metódusának köszönhető, hogy az utóbbi évtizedekben a finn fotográfia és az ún. Helsinki iskola széles körben ismertté vált és Finnország egyik legkeresettebb kulturális exportcikke lett. Az iskola sajátos tanítási metódusát a kreatív kritika, a csoportmunka és a művészetelméletek összehangolt alkalmazása jellemzi. Heikura Finnország első olyan sajtófotós generációjához tartozik, akiknek munkáját művészeti előképzettség alapozta meg, és akik képeik komponálásakor a fotóművészet előképeit tekintik kiindulópontnak.

Hannes Heikura 1984 óta legnagyobb finn napilap, a Helsingin Sanomat előbb szabadúszó, majd állandó munkatársa.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Képző

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére