Miket tudhatunk meg az energetikai tanúsítványból?

(x)
2022. 10. 17. 21:14 - Képek forrása: Etanus.hu / Forrás: Etanus.hu
Legyen szó építkezésről, ingatlan eladásáról, bérbeadásáról, az energetikai tanúsítvány megkerülhetetlen fogalom.

Amellett, hogy az esetek többségében kötelező a dokumentum megléte, fontos dolgokat tudhatunk meg belőle. Például mennyire korszerű az épület, valamint hogyan csökkenthetjük a rezsiköltségeket.

Először is: mi az az energetikai tanúsítvány?

Ahogyan neve is sugallja, egy olyan okirat, ami az ingatlan energetikai tulajdonságairól tájékoztat. Így megtudhatjuk, az adott épület milyen hatékonyan használja fel az energiát, és milyen energetikai besorolásba tartozik. Ne lepődjünk meg akkor sem, ha a zöldkártya kifejezést halljuk, mivel ezt lényegében az energetikai tanúsítvány szinonimájaként is használhatjuk.

 

energetikai-tanusitvany

 

Miért, és mikor van rá szükség?

Legfőképpen azért, mert az energetikai kötelezettségeket kormányrendelet szabályozza. Másrészt pedig az ingatlan-adásvétel megkerülhetetlen eleme. Bérbeadás során is kötelező, ha tartós bérletről van szó, vagyis amikor a bérbeadás egy évnél hosszabb időtartamra szól. Emellett új épület építésekor szintén előírt a megléte, valamint 50 nm-nél kisebb alapterületű, különálló lakások esetén is szükséges. Ha energetikai pályázaton szeretnénk elindulni, szintén ott szerepel a csatolandó dokumentumok között.

 

Mikor nem szükséges?

Előfordulnak olyan esetek, amikor nincs rá szükség. Így például 50 nm-nél kisebb alapterületű, önálló épületekre, vagy nyaralókra, üdülőkre, egyes ipari, mezőgazdasági helyiségekre nem kell kiállítani.

Az ETANUS Mérnöki Iroda, az energetikai tanúsítványok szakértőjeként az alábbi táblázatban szedte össze mikor is van szükség az energetikai tanúsítványra és mikor tekinthetünk el tőle.

energetikai-tanusitvany-mikor-kell-mikorForrás: Etanus.hu

 

Az energetikai tanúsítvány tartalma: mit tudhatunk meg belőle?

Most, hogy már már tudjuk, hogy energetikai tanúsítvány mikor kell és mikor nem, nézzük is meg részletesebben, mit tartalmaz ez az igazoló okirat. Az alábbi legfontosabb információk szerepelnek rajta:

  • Az ingatlan címe
  • Helyrajzi száma
  • Mutatószámok
  • Energetikai besorolás
  • Javaslat

Lényegében három bontásban olvashatunk ezekről az adatokról:

  • A HET (Hiteles Energetikai Tanúsítvány) része egy összesítő lap, ami a felmérés eredményeit mutatja be.
  • Ennél egy fokkal részletesebb magyarázatot ad a kalkuláció, ami a rétegrendek, nyílászárók, gépészeti és épületszerkezeti jellemzőket, számításokat prezentálja.
  • Végül, de nem utolsósorban pedig szakértői véleményt olvashatunk róla, hogyan lehetne korszerűbbé és energiahatékonyabbá tenni az ingatlant, amivel a rezsiköltségeket is csökkenthetjük.

energetikai-tanusitvany-minta

Forrás: Etanus.hu

Amennyiben nem történik lényeges felújítás az ingatlanon, az energetikai tanúsítvány 10 évig érvényes.

 

Energetikai besorolás: az energetikai hatékonyság mutatója

Mint a háztartási eszközöknél, úgy az épületeknél is meg lehet határozni, hogy milyen az energetikai besorolás. A legjobbtól (AA++) a legrosszabbig (JJ), összesen 12 darab besorolási szint tesz különbséget a hatékonyságban. Mindezt meghatározza az épület felülete, térfogata (A/V arány), a hőszigetelés vastagsága, a nyílászárók minősége, illetve a fűtési- és vízellátási rendszer egyaránt.

Természetesen a jobb eredményeket produkáló épületek előnyösebb helyzetből indulnak ingatlan eladásakor, bérbeadáskor is. Hiszen a bérlő, vásárló számára is fontos visszajelzés, ha a következő lakóhelyén nem kell magas rezsiköltséggel számolni. Egy jól szigetelt, modern fűtési rendszerrel felszerelt házban, lakásban pedig kényelmesebb, komfortosabb is élni.

 

ETANUS Mérnöki Iroda, a gyors és szakszerű megoldás

Az ingatlannak ma már szigorúbb energetikai követelményeknek kell megfelelnie, mint korábban. Az új épületek esetében pedig továbbra is elvárás, hogy szerkezetük megfelelő hőátbocsátási tényezővel rendelkezzen.

Az elmúlt években bevezették az ún. „közel nulla” energiaigényű épületek építésének szigorúbb szabályozását. Ennek értelmében ma már csak olyan épületeket lehet építeni, amelyek ezt a szintet elérik. Az energiaigény legalább 25%-át pedig megújuló energiaforrásból kell biztosítani.

Energetikai tanúsítványt kizárólag a Magyar Építész Kamaránál, vagy a Magyar Mérnöki Kamaránál bejegyzett, valamint az energetikai tanúsításra jogosító vizsgát tett mérnök készíthet.

Az ETANUS Mérnöki Iroda jogosult szakemberei akár egy munkanapon belül is vállalják az ingatlan energetikai tulajdonságainak felmérését, besorolásának meghatározását. Lakóépületek mellett üzlethelyiségek, üzemcsarnokok, valamint egyéb monumentális épületek dokumentumának kiállítását is elvégzik.

A kapcsolatfelvételt követően jöhet a gépészeti dokumentumok, és egyéb iratok tanulmányozása, majd időpont-egyeztetés az adatbeszerzésről, továbbá komplett terv készítése. Ezután már csak várni kell, hogy kézhez kapjuk az energetikai tanúsítványt.

Amennyiben rendelkezésre áll az összes fontos dokumentum (alaprajz, rétegrend és metszetek, homlokzati rajzok, tetőszerkezet, épületgépészeti dokumentációk, felelős műszaki vezető nyilatkozata) az ETANUS akár online, kiszállás nélkül is kiállítja a tanúsítványt.

energetikai-tanusitvany-kategoriak

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Tech

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!
lap tetejére