Mi az a Mandela-effektus?

Egy misztikus jelenség, ami összeköti a volt Dél-afrikai elnököt Pikachuval, Luke apjával és egy Queen dallal.

Nem ritka eset, hogy az emberek egyformán emlékeznek egy eseményre, egy film jelenetére, egy dal szövegére. Viszont valamilyen sokszor megmagyarázhatatlan okból, tévesen! Vajon mi lehet ennek az oka? Talán hiba a Mátrixban? Vagy bizonyíték a párhuzamos Univerzumokra? Esetleg tömegpszichózis? A tömeges téves emlékezet, avagy a Mandela-effektus felkavaróan sok kultikus személyt és művet érint. Ezekből válogattunk.

Nelson Mandela in Johannesburg, Gauteng, on 13 May 2008. Fotó: Wiki

Mandela meghalt, mégis túlélte (magát)

A Mandela-effektus jelensége 2010-ben került a köztudatba, amikor Fiona Broomeegy magát paranormális konzultánsnak definiáló hölgy – elmesélte, hogy évek óta él abban a téves hitben, hogy Nelson Mandela a ’80-as években meghalt a börtönben. Még magát a temetés részleteit is fel tudta idézni, többek között Mandela feleségének búcsúbeszédét is. Nem mindennapi comingoutja után fényt derített arra is, hogy nem ő az egyetlen ezzel. Számtalan ember vélte halottnak az afrikai politikust, holott, bár Mandelát 1964-ben valóban életfogytiglani szabadságvesztésre ítélték, a 90-es években kiszabadult és vezető politikai szerepet is vállalt. 1993-ban még Nobel-békedíjat is kapott, egy évvel később pedig pártjával megnyerte a parlamenti választásokat, és a Dél-afrikai Köztársaság első fekete elnöke lett.

A köztudat ellenére szép kort ért meg, 2013-ban, 95 évesen hunyt el.

Azonban az eset akkora port kavart, hogy emberek további hasonló téves emlékek után kezdtek kutatni, és meglepően sokat fel is fedeztek. A jelenséget Broome el is nevezte az ekkor még (talán) vidáman élő Mandeláról. Bár hozzátette, szerinte a párhuzamos Univerzumok tehetnek erről, semmint az emberek téves emlékezete.

Nem is létezik a Star Wars ikonikus mondata?

Számos téves emlék épült be a köztudatba különösen a pop-kultúra terén. A Newser.com egy 2009-es cikke arról számolt be, hogy  a „Luke, I am your father!” mondat így soha nem hangzott el a Csillagok háborújában. A lap rávilágított arra, hogy Darth Vader grandiózus mondata valójában így hangzik: „No, I am your father!”.

Hasonló furcsaság az is, hogy ha megkérdezünk tíz embert, kilenc biztosan azt mondja, hogy C-3PO teljesen arany színekben pompázik, pedig ez nem igaz! A jobb térde alatt ezüst színű.

Pikachu farka egyszínű lenne? A legtöbben megesküdnének rá, hogy az amúgy sárga lény farkának a vége fekete csíkos, de ha jobban megnézzük, hamar szembetűnik, hogy igazából a farkának nem a vége tér el, hanem töve barna foltos.

Ugyanígy járt Mickey egér nadrágtartója és a Monopoly öregúr monoklija is. Mindkét esetben rávágjuk, hogy persze viseli az adott darabot, de valójában Mickey egér nadrágját semmi nem tartja, és az öregúron sincs monokli.

Mandelához hasonlóan járt a leghíresebb illuzionista, Harry Houdini is, akiről szinte mindenki úgy tudja, hogy a nagy mágus vesztét egyik kockázatos trükkje okozta. Még a valóságban nagyon is prózai halála volt, ugyanis heveny vakbélgyulladását nem kezeltette. Hogy ez miért alakult így, arra ebben az esetben létezik hihető teória.

1954-ben az Egyesült Államok legünnepeltebb szabadulóművészéről  – a szintén magyar származású – Tony Curtis főszereplésével készült egy film Houdini címmel. Lássuk be, Hollywoodban nem halhat meg Amerika ünnepelt mágusa egy film végén sem vakbélgyulladásban. Így csavartak egyet az élettörténetén, és a filmben vízbe fulladt miközben egy akváriumból próbált kiszabadulni. A dolog bevált, hiszen nagyon úgy tűnik, hogy a mozi-, majd a TV nézői is elhitték a “megrendezett” halált.

A világban számos hasonló emlékezet-baleset létezik. Az USA ötvenegyedik tagállama például valóban Hawaii, esetleg Alaszka? Sokak szerint igen. Azonban igazából Hawaii csak az ötvenedik, még Alaszka a negyvenkilencedik a csatlakozók sorában.

Sokan látni vélték azt is, hogy bizonyos márkáknak hirtelen megváltozott neve, termékneve vagy a logója. Remek példa erre a KitKat, aminek nevét sokak szerint régen kötőjellel írták. (Soha.)

Mi magyarok sem maradtunk ki a Mandela-effektusból. Szinte mindenki esküszik rá, hogy az elektromos hálózat 220V-os, ahogy a mondás is tartja, „vigyázz, mert megcsap a kettőhúsz”. A hazai hálózat igazából 230V-os.

Még egy érdekesség: vajon hogy fejeződik be a We are the champions című Queen dal? Hát biztosan nem úgy, hogy „…of the World”.

Az X-akták nyomozói is konfabuláltak egy hatalmasat

A Mandela-effektusnak a paranormális sorozatok alfája, az X-akták is szentelt egy részt (s11e04), melyben kiderül, hogy Muldernek és Scully-nak volt egy „elmandelázott” társa, Reggie Something. Ennek a résznek egy alternatív főcímet is készítettek.

Bár az X-Aktákban összeesküvést és manipulációt gyanítanak a háttérben, a pszichológusok a kognitív emlékezetkutatások és a szociálpszichológia mentén közelítik meg a Mandela-effektust. A szakemberek leginkább a konfabuláció (vagyis a kóros pontatlanság, hamis emlékezetgyártás) irányából vizsgálják a jelenséget, melyet Karl Bonhoeffer német pszichiáter fogalmazott meg 1900-ban.

A konfabuláció lényege az, hogy az emberek nehezen tudnak különbséget tenni a valódi és a képzelt emlékek között. A jelenség okait feltáró Jim Coan pszichológia professzor tesztje is erre épül, aki társaival folytatott kísérletet a témában „Elveszve a bevásárlóközpontban” címmel. A résztvevőknek négy történetet kellett a saját gyerekkorukból elolvasniuk, melyek közül az egyik hamis volt, mégpedig az, hogy elvesztek egy bevásárlóközpontban. Ennek ellenére a résztvevők negyede állította, hogy emlékszik a hamis eseményre.

Az elméletet a Diana hercegnő 1997-es autóbalesetéről készült szimuláció is alátámasztja, melyre sokan valódi felvételként emlékeznek, hiszen látták a híradóban a “felvételt”.

A Mandela-effektus kiváltó oka lehet a  médiában és az interneten ömlő, megbízhatatlan forrásból származó információáradat. Sokkal gyorsabban terjed a téves információ, melyet a neten olvasva hamar valósnak cimkézünk. És azt se felejtsük el, hogy a figyelmünk szelektív módon működik, kiszűri a nem fontosnak vélt információkat, ami alapján simán igaznak véljük például, hogy Mickey egér hózentrógert hord. Ugyanis az ördög a részletekben rejlik. Vagy nem?!

queen freddy mercury

 

Kapcsolódó cikkek:
Az UNESCO aggódik a Star Wars írországi forgatása miatt Jelentést kért az ír kormánytól a világörökségi helyszínek felett őrködő UNESCO, mert az új Star Wars-film forgatásához átengedték a Skellig Michael-szigetet.
Brit animáció megverheti a Disneyt? A Disney produkciója ellen versenyez a rövid animációs filmek mezőnyében a Head Over Heels című munka, brit végzős filmiskolások alkotása.
X-Akták: 2016-tól újra képernyőn Az eredeti színészekkel új részekkel újra láthatjuk a legnépszerűbb sci-fi sorozatot! Az igazság odaát van!
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére