Mandulagyulladás – vegyük komolyan a betegséget!

(x)
Bár a mandulagyulladás többnyire a gyermekeket és a fiatal felnőtteket érintő betegség, kortól és nemtől függetlenül bárki lehet az elszenvedője, különösen az őszi-téli hideg hónapok során.

 A mandulagyulladás okai lehetnek bakteriális és vírusos eredetűek is.

Fontos megkülönböztetnünk a torokgyulladást a mandulák gyulladásától. Míg az előbbi a nyálkahártya gyulladása, addig az utóbbi a garatmandulákat érinti. A másik különbség, hogy a torok gyulladását a legtöbb esetben vírusok okozzák, míg a klasszikus tüszős mandulagyulladás hátterében bakteriális fertőzés áll.

 

A levegőben terjedő baktériumok és vírusok

mandulagyulladás cseppfertőzéssel terjed. A tüsszögéssel és köhögéssel levegőbe kerülő kórokozók bejutnak az egészséges szervezetbe, majd ott nagyon rövid időn belül elszaporodnak és kifejtik „hatásukat”.

Az általános higiéniai előírások (például a könyökhajlatba vagy zsebkendőbe történő tüsszögés, gyakori kézmosás, tünetek esetén a tömegben való tartózkodás elkerülése) betartásával megelőzhető a fertőzés továbbadása.

 

Néhány szóban a tünetekről

A mandulagyulladás tünetei között elsősorban a mandulák megduzzadását tartjuk számon. A torok heves fájdalma, nyelési nehézségek, rossz közérzet, levertség, majd később magas láz is a betegség tünetei közé tartozhatnak.

Tüszős mandulagyulladás esetén a torok két oldalán látható mandulák extrém nagyok, általában összeérnek és nagy, összefolyó fehér lepedék (tüsző) fedi őket. Vírusos gyulladás esetén a mandulák duzzanata nem ennyire extrém, a fehér lepedékek inkább pontszerűek, a láz kevésbé jellemző és egyéb náthás tünetek gyakrabban fordulnak elő.

Ez egy fontos differenciáldiagnosztikai kérdés, melyet minden esetben a kezelőorvosnak kell eldöntenie, ugyanis tüszős mandulagyulladás esetén elengedhetetlen az antibiotikumos kezelés, viszont vírusos megbetegedésnél a tüneti kezelés lesz célravezető.

mandulagyulladas - dokio - antropos.hu

 

A szövődmények akár súlyosak is lehetnek

A kezeletlen, gyulladt mandulák komoly következményekkel is járhatnak. Ilyen következmény lehet a helyi tályog kialakulása, légzési nehézségek, sőt, akár alvás közbeni légzéskimaradás is.

Hetekkel a fertőzést követően előfordulhat a szívizom gyulladása ill. a kórokozó a veséket is megtámadhatja. Ezek ritkább, de súlyos szövődmények, ezért kell minden esetben az orvosi vizsgálat és szakszerű kezelés.

 

Dokio – van segítség

Az orr- és garatmandulák gyulladásával járó betegségnek nagyon komoly szövődményei lehetnek, arról nem is beszélve, hogy maga a betegség lefolyása is roppant fájdalmas. Ebben a szituációban létfontosságú, hogy azonnal szakorvosi segítséget, megfelelő kezelést kapjunk. A Dokio.hu-n elérhető fül-orr-gégészek ebben segíthetnek.

 

Soha nem volt még ilyen könnyű az időpontfoglalás

A Dokio profi weboldalán keresztül leellenőrizhetjük a tapasztalt tüneteket, majd megbízható eredménnyel a kezünkben kényelmesen időpontot is foglalhatunk az orvosnál.  Jelen esetben a mandulagyulladással a fül-orr-gégészet területén tevékenykedő szakképzett speciálisták segíthetnek abban, hogy a lehető leggyorsabban meggyógyulhassunk.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!
lap tetejére