Kanada lesz a 15. KAFF díszvendége

Az augusztus 11. és 15. között zajló eseményen 30 ország 370 alkotását nézheti meg ingyenesen a közönség.

Kanada lesz a 15. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál (KAFF) díszvendége. Az augusztus 11. és 15. között zajló eseményen 30 ország 370 alkotását nézheti meg ingyenesen a közönség.

Az ötnapos rendezvény programját szakmai előadások, kiállítások, könyvbemutatók, közönségtalálkozók, fényfestés, a gyerekek számára animációs játszóház és Kaláka-koncert is színesíti – olvasható a szervezők MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében.
Mint írják, a kanadai animációs film legpatinásabb intézménye a Kanadai Nemzeti Filmbizottság, azaz a National Film Board of Canada
(NFB), amelynek égisze alatt a mai napig állami támogatással készülnek az egyedi animációs filmek. A 15. KAFF-on egy ötrészes
filmösszeállítás idézi meg a stúdió több mint nyolcvanéves, rangos elismerésekben bővelkedő történetét. Az érdeklődők megtudhatják, mi az a tűanimáció, láthatnak klasszikusokat, kortárs filmeket, női rendezők munkáit, valamint válogatást Norman McLaren műveiből.

Augusztus 11-én 14 órakor a Hírös Agórában vetítik Tűmozik címmel az első blokkot, amelyben tűanimációval készült kisfilmek kaptak
helyet, és a módszert bemutató dokumentumfilm is látható. Ennek a különleges eljárásnak a lényege, hogy megvilágított, speciális fehér vásznon készül, amelyet mintegy egymillió tű szúr át, a képi formákat és tónusokat a tűárnyékok váltakozó méretei nyomán keletkező árnyék rajzolja meg.
Augusztus 12-én 10 órakor a Hírös Agórában nyolc kanadai klasszikus alkotást láthat a közönség, köztük a magyar Földes Péter
festőművész Éhség című filmjét, aki e projekt révén kapott meghívást az NFB műhelyébe. A harmadik blokk 11 óra 30 perckor hét női alkotó munkáját mutatja be. Ebben látható többek között a női filmesek úttörője, az alkotócsapat állandó tagjává vált amerikai Caroline Leaf Utca című filmje is.
A közleményben kiemelik: augusztus 14-én reggel 9 órakor az Otthon moziban hat kortárs alkotást vetítenek, amelyek szép példái a kanadai animáció azon sajátosságának, hogy az újszerű technikai és virtuóz formai kísérleteket humánus mondanivalóval ötvözik. Ebben a válogatásban lesz látható Bánóczki Tibor és Szabó Sarolta az NFB égisze alatt készített, fotóalapú A hódítók című pixillációs filmje.

Az NFB animációs részlegét 1941-ben a háború sújtotta Európából a tengeren túlra emigráló skót Norman McLaren alapította. Augusztus 14-én 10 óra 30 perctől az Otthon moziban az ő filmjeiből adnak válogatást.
Mint írják, a filmek mintapéldái az általa megfogalmazott, szállóigévé vált definíciónak, miszerint “az animáció nem a rajzok
mozgatásának, hanem a mozgás rajzolásának művészete. Ami pedig az egyes kockák között történik, az fontosabb annál, mint ami az egyes kockákon látható”.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Film

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!
lap tetejére