Hogyan légy produktív egész nap?

Ebben az egyre sötétedő időjárásban egyre fáradtabbak, kedvetlenebbek vagyunk, kevésbé tudunk produktívak maradni az őszi-téli időszakban.

Észrevetted már ezt a jelenséget? Ha igen, szerinted ez így rendben van? Mit gondolsz, lehet rajta változtatni?

A probléma alapját az a szörnyű tény képezi, hogy a nagy rohanásban elveszítettük a fókuszt saját magunkról. Elfelejted a tested jelzéseit figyelni, törődni vele. Csak turbózod magad, iszod a kávét, iszod az energiaitalt, és pörögsz pörögsz kifulladásig. Az óra csörög, te szenvedsz, végigtolod a napot, mire hazaérsz hulla vagy. Pedig, ha picit figyelnél, ez lehetne másképp is.

Az a fránya cirkadián ritmus…

Érdemes erről a fura kifejezésről egy picit beszélnünk, hisz talán ez a működésünk és energiaszintünk egyik alappillére.

Tisztában vagy azzal, miért ébredsz fel óracsörgés nélkül minden nap szinte ugyanabban az időben? Ugyanakkor vagy éhes, ugyanakkor vagy energikus, ugyanakkor fáradsz el. Erről mindről a cirkadián ritmusod tehet, amely a tested belső ébresztőórájaként működik.

A cirkadián szó szerinti jelentése: circa – körülbelül, dian – egy nap. A cirkadián ritmusod nagyjából 24 órás ciklust követ, és főként a fényre és a sötétségre reagál. Tudnod kell, hogy nem csak az alvást és az ébrenlétet vezérli, hanem olyan fontos funkciókat is, mint a tüdő kapacitása, a hormontermelés, vércukor alakulása és a testhőmérséklet. Ez egy ősi áramlás, ami akkor is jelen van, amikor nem figyelsz rá. Ezt az áramlatot felhasználhatod arra, hogy aktívabb, produktívabb lehess, és javíts az életed minőségén.

A cirkadián ritmus intelligens módon közvetíti feléd azt, hogy mikor van a testednek szüksége arra, hogy felébredjen, elaludjon, és a napi tevékenységek során hogyan tudod a lehető legtöbbet kihozni magadból.

Íme néhány tipp arra, hogy hogyan tudod felhasználni a saját ritmusod a produktivitásod érdekében

Kora reggel

Sokunknak az első dolog, amit teszünk ébredés után, az e-mail fiókunk ellenőrzése. Ez ma már olyan, mint régen az újságolvasás, és kifejezetten az a tevékenység, amelyre leginkább a nap elején koncentrálunk.

Bár ébredés után legalább egy órán keresztül még nem javasolt a mobiltelefon használata, ha eljön az idő mégis érdemes ezzel indítani a teendőid listáját. Így hamar kikerülhet a napi feladatok közül helyet adva más hasznos dolognak. Emellett, ha kapsz egy váratlan feladatot, ami belenyúl a napirendedbe, akkor már kora reggel fel tudsz készülni rá, és ha szükséges, van időd újra tervezni a napot. Ha ez a lépés megvan, akkor elég napközben csak az újonnan érkezett fontos-sürgős üzeneteiddel foglalkoznod.

Kép: freepik

Délelőtt

Tanulmányok is bizonyítják (nem brit tudósok), hogy a legnagyobb agyi kapacitással az ebéd előtti időszakban tudunk dolgozni, ezért érdemes a nehezebb, gondolkodtatóbb feladatainkat délelőttre tenni. Ajánlott csendet teremteni magad körül. Mobil néma üzemmódba, e-mail fiók, social média becsukva, és csak arra fókuszálni, ami számodra fontos. Ilyenkor és így tudsz igazán produktív lenni.

Ebéd után

Ebéd után lazulj kicsit! Egyesek azt mondják, hogy ilyenkor kell végiggörgetni a Facebook, vagy az Instagram folyamunkat, de akár a Tiktok is jöhet. Így is lehet, ha függő vagy – inkább kávé közben csináld, mint meló közben, így nem vonja el a figyelmedet a délutáni munkavégzéstől. Viszont jobban jársz, ha inkább elmerengsz egy kicsit a napodon egy kávéval vagy teával a kezedben és relaxálsz. Sokkal többet ér, mint a social függőséged kielégítése.

Kora délután

Tarts szünetet – bámulj ki a nyitott ablakon vagy sétálj egyet! Ha belefér, még egy rövidke alvást – power nap – is megengedhetsz magadnak feltöltődés gyanánt. Bizonyos munkahelyeken még babzsák fotelek és elbújós kuckók is vannak biztosítva a lehetőséget a feltöltődésre. Nem véletlen tartanak egyes népek ilyenkor sziesztát és pihennek egy nagyot. Ez nem éghajlat függvénye, te is megteheted. Sokkalta hatékonyabb és kiemelkedően produktív tudsz lenni a délutáni műszakban, ha kicsit rápihensz a pörgésre.

Késő délután

A kora esti órák a legalkalmasabbak a nagyobb erőkifejtést igénylő tevékenységekhez. Ekkor a kéz-szem koordinációnk és a tüdő kapacitásunk is a csúcson teljesít. Tehát ilyenkor érdemes ellátogatni az edzőterembe, vagy jó idő esetén futni egy hatalmasat a szabadban.

Este

Érdekes megfigyelés, hogy a legkreatívabb gondolataink akkor érkeznek, amikor fáradtak vagyunk. Kimutatták, hogy a fáradtság felszabadítja a nonlineáris gondolkodást, ami új megoldásokat hoz, kreatív új ötleteket ad. Így más szemmel tudunk ránézni ilyenkor bármilyen problémára.

Tehát még lefekvés előtt érdemes egy régebben fennálló eddig megoldatlan feladatra rákoncentrálnod. Esetleg tervezz előre, alkoss valami szépet, légy kreatív és szárnyaljon a fantáziád szabadon! Az agyad nagy valószínűséggel az egésznapos „kocka matek meló” napirenden túl már nem tart igényt a konvencionális gondolkodásra. Inkább színekre, érzésekre, változatosságra vágyik. Ezért ilyenkor csapongunk, és sziporkázunk. Hagyd, legyen így!

Konklúzió

A tested életed legnagyobb tanítója. Egy olyan tanító, ami soha nem hagy el téged, mindig vezet, jelez, érezteti mire van szüksége. A leghatékonyabban úgy élheted az életedet, ha meghallod a szavait – figyelsz rá. Ha figyelsz rá, akkor igazán produktív módon fogod tudni az életedet menedzselni, és magas energiaszinttel tudsz működni a kihívások tengerében.

Nem könnyű – sőt, kifejezetten nehéz kapcsolatba lenni vele, hiszen egészen piciny korunktól fogva be vagyunk szorítva a satuba, és nem figyelhetünk befelé. Mégis érdemes megállni és megkeresni vele a kapcsolódást. Hiszen a tested a tied, érted van és azért, hogy bármit meg tudj tenni ebben az életben.

Figyelj rá, vigyázz rá! Kapcsolódj!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!
lap tetejére