Hatásfok jelentése a napelemeknél

(x)
Napelem vásárlásán és napelemes rendszer kiépítésén gondolkozik? Akkor bizonyára gyakran találkozott már a napelem hatékonyságának fogalmával.

De mit is jelent ez valójában? Miért fontos és mi számít optimális hatékonyságnak egy adott napelem tekintetében? Alábbi cikkünkben minden kérdésére választ adunk.

 

Hogyan működik a napelem?

Magyarországon a napsütéses órák száma évente átlagosan 1900-2200 óra között mozog. Ennyi idő áll rendelkezésünkre évente arra, hogy napelem segítségével összegyűjtsük és elektromos árammá alakítva felhasználjuk a nap fényéből kinyert energiát. A napelem más néven fotovillamos elem, amely a nap elektromágneses sugárzását – azaz a fotonbefogadást – közvetlenül villamos energiává képes alakítani. A napelem által előállított áramot egyenáramnak hívjuk. Az egyenáramot a napelemes rendszer egyik legfontosabb eszköze, az inverter alakítja át váltóárammá, amelyre háztartási eszközeinket is csatlakoztatni tudjuk.

solar panels on roof of house. horizontal orientation, blue sky, gray panels on brown roof.

 

Mit jelent a hatásfok a napelemeknél?

A napelem hatásfoka azt mutatja meg, hogy a szabványban rögzített referenciának tekintett napsugárzást az adott panel mekkora hatékonysággal alakítja át elektromos árammá. Azaz, hogy a napsugárzás hány százalékát tudja hasznosítani az adott napelem. Ez persze a valóságban eltérő lehet, hiszen a referencia értékektől különböző módon és ideig éri a napsütés a paneleket. 

Fontos tudni, hogy a magasabb hatásfok nem feltétlenül jelent magasabb napelem teljesítményt.

Architectural blueprints and solar panel on table close up

 

Milyen hatásfokkal működnek az egyes napelem típusok?

A legtöbb ma kereskedelmi forgalomban lévő napelem alapanyaga a szilícium. A szilícium alapú napelemek között megkülönböztetjük a kristályos és a vékonyrétegű napelemeket: 

Monokristályos napelem

A monokristályos napelemhez a szilíciumot egy tömbbe, henger alakúra formázzák, majd felvágják miután megdermed. A monokristályos napelem rendelkezik jelenleg a legmagasabb, átlagosan 16-19%-os hatásfokkal. Sőt, egyes típusok már a 20%-os hatásfokot is elérik. A magas hatásfok azonban nem minden, a napelem hatékonyságát ugyanis számos más tényező is befolyásolja. A monokristályos napelem kevésbé tudja például hasznosítani a szórt fényt és Magyarországon a földrajzi adottságok miatt sem a leghatékonyabb napelem típus.

Polikristályos napelem

A polikristályos vagy más néven multikristályos napelem jelenleg az egyik legnépszerűbb napelem típus. Hatásfoka átlagosan 13-18% között mozog. A szórt fényt sokkal jobban tudja hasznosítani, mint a monokristályos napelem, azonban nagyobb felületet is igényel a panelek felhelyezése.

Vékonyrétegű napelem

A vékonyrétegű napelemet amorf napelemként is szokás említeni. Ennek előállítása olcsóbb és gyorsabb a kristályos típusokhoz képest, így az ára is kedvezőbb. A hatásfoka azonban jóval alacsonyabb a fentiekhez képest, típustól függően kb. 5-9%-os. 

 

Mitől függ még a napelem panelek hatásfoka?

A napelem típusa csak egy tényező, amely a hatásfokot befolyásolja. Számos más tényezőt is figyelembe kell venni ahhoz, hogy az Ön számára legideálisabb eszközökből állítsa össze napelemes rendszerét. Ezek közül a legfontosabbak:

  • Időjárás: kevesen tudják, de a napelemek jobban ‘szeretik’ a hideget, mint a forróságot. Ez azt jelenti, hogy a nyári hőségben, ha a napelemek túlságosan felmelegednek, akkor romlik a teljesítményük. Ehhez képest pl. a téli napsütést jól tudják hasznosítani. Ahogyan azt fentebb, a különböző típusok leírásánál láthatta, egyes típusok jobban képesek hasznosítani felhős, ködös időben a szórt fényt, míg másoknak a közvetlen napsütés kedvez leginkább. 

 

  • Tájolás: napelemek tájolása kimagaslóan fontos tényező az optimális hatásfok elérésének érdekében. A legideálisabb tájolás természetesen a déli, ilyenkor érik a paneleket a legtovább és a legoptimálisabb szögben a nap sugarai. Ha ez nem lehetséges, akkor a délkeleti és délnyugati tájolás is megfelelő, ebben az esetben viszont átlagosan 5%-os teljesítmény csökkenéssel kell számolni.

 

  • Dőlésszög: hazánkban a napelemek ideális dőlésszögét jellemzően 30-40 fok között szokták megállapítani a szakemberek. Télen a nap sugarai alacsonyabb szögben érik a napelemeket, amit természetesen a szakemberek figyelembe vesznek és úgy tervezik meg a rendszert, hogy az egész évben optimális hatásfokkal működjön. Vannak már úgynevezett napkövető napelemek is, ezek azonban egyelőre jóval költségesebbek a statikus típusoknál ezért kevésbé elterjedtek. 

 

  • Árnyékoló elemek: a napelemek helyének tervezésekor figyelembe kell venni az egyes épített és természetes árnyékoló hatásokat is. A szomszédos épület, egy nagy méretű fa, de akár egy kémény vagy antenna is csökkentheti a napelem panelek hatásfokát és optimális működését. Ha napelemes rendszert tervez, törekedjen az árnyékoló tényezők minimalizálására.

Solar Panel

 

Összefoglalás

A napenergia hazánkban jelenleg az egyik legelérhetőbb és legnépszerűbb megújuló energiaforrás. Egyre többen választják a nap energiájának felhasználását otthonuk, vagy vállalkozásuk fenntarthatóbbá tételéhez és rezsiköltségeik csökkentéséhez. Ha Ön is közéjük tartozik, akkor bizonyára többször hallotta, hogy napelem választáskor ügyeljen annak hatásfokára. Ahogyan az a cikkből is kiderül azonban, a hatásfok csak egy a sok tényező közül, amit figyelembe kell venni. A legmagasabb hatásfok ráadásul nem feltétlenül jelenti a legoptimálisabb működést rendszere számára. Éppen ezért azt javasoljuk, hogy ha napelemes megoldáson dolgozik, akkor a kivitelezést bízza tapasztalt, megbízható szakemberekre, akik egy alapos helyszíni felmérést követően az Ön egyedi igényeire szabják a rendszert.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!
lap tetejére