Fákat ültet a pénzedből a divatékszeres öko-startup

Kevesen vannak, akiket valamilyen módon ne érintett volna meg a folyószennyezés, a fakivágás vagy erdőtűz...

Kevesen vannak, akiket valamilyen módon ne érintett volna meg a folyószennyezés, a fakivágás vagy erdőtűz. Egy esztergomi közgazdász nem elégedett meg az alap életmódváltással; barátnőjével és egy kis design-csapattal felépített egy olyan ékszermárkát, a CRKL-t, ami a vásárlóknak is segít abban, hogy közvetlenül támogathassanak egy-egy hazai öko-projektet.

 

„Szerettem volna egy környezetvédelmi projektbe belekezdeni” – meséli Zele Bence. „Több ötletem is volt, végül az áttörést két évvel ezelőtt az hozta meg, amikor rájöttem a megoldásra: mi lenne, hogy ha egy új projekt helyett a már meglévőket próbálnánk meg támogatni Magyarországon? Elsősorban a már működő non-profitokat szerettem volna megcélozni, de adódott a kérdés, hogyan? Egy olyan terméket találtunk ki hozzá, ami ezt tudja jelképezni.”

A közgazdász, aki természetvédő

Bence mindig is közel állt a természethez – klasszikusan kirándulós családból származik, gyakran túrázik, – ami Esztergomban, ahol él, nem egy nehezen megfogható dolog -, szereti az állatvilágot, és természetfilm-rajongó. Egyetemen a mester szakot környezet-gazdaságtan szakirányon végezte, ahol tudományos értelemben is belevetette magát a témába, és rá kellett ébrednie, hogy valami nagyon elromlott.

„Szerettünk volna valamit tenni – azon túl, hogy persze próbálunk egyre tudatosabban élni, csökkentjük a hulladékot, szelektíven gyűjtjük a szemetet, nem vásárolunk ruhákat, csak ha muszáj. Egyébként is kevesebbet vásárolunk, kerüljük a műanyagokat, egy héten kétszer eszünk csak húst, azt is próbálom elhagyni most már. Van egy olyan mondás, hogy a környezetvédelem nem a környezetért van, hanem értünk, csak ezt kevesen fogják fel. Mert környezet teljesen jól elvan nélkülünk, csak sokak számára még nagyon hosszú idő, mire ezt elfogadják.”

<
IMG_4004-4
IMG_4015-8
IMG_4017-9
IMG_4634-14
IMG_4640-16
IMG_4647-20
IMG_4650-22
>

Amikor rájössz, hogy az ejtőernyős klubok alig szemetelnek

Bencének és csapatának végül a karkötőre azért esett a választása, mert, ahogy ők mondják, „a divatipar egy jó példa arra, hogy példát statuáljunk”. Másrészről a modell direkt arra épült fel, hogy aki megveszi a terméket, az közvetlenül támogatja a magyar környezetvédelmet. Ezért egy jól látható és folyton hordható dolgot kellett összerakniuk.

Alapvető kritérium volt a termékkel szemben, hogy legyen teljes egészében környezetbarát, és újrahasznosított vagy újrafelhasznált anyagból készüljön. Több koncepció is felmerült azzal kapcsolatban, hogy hogyan szerezzenek ehhez megfelelő nyersanyagot.

„Az első ötletünk az volt, hogy legyen a karkötő alapja teljesen újrafelhasznált, itt például sportoláshoz használt paracordokra gondolok. Vegyünk egy ejtőernyős klubot, ami miközben elkészít egy ejtőernyőt, óhatatlanul termel bizonyos, a saját céljainak már nem megfelelő zsinórhulladékot. Fél métert, egy métert körülbelül. Ezeket szerettük volna begyűjteni és felhasználni, de sajnos be kellett látnunk, hogy Magyarországon nem termelnek a siklóernyősök elegendő mennyiséget.”

Következő lehetőségként a kötélgyártók feleslegei merültek fel. Végigjárták egész Magyarországot, de nem találtak olyat, akinek lenne elegendő, sőt leginkább nem is volt. Ezért amellett döntöttek, hogy újrahasznosított poliészter fonalat vásárolnak külföldről, és azt itthon egy vitorláskötél-gyártó fonja meg – az így elkészített zsinórból lesz a karkötő alapja.

PET-palackok és a fatelep találkozása a MOME-s dizájnerekkel

„Két MOME-n végzett ékszerésztervező segített a dizájnban, és persze együtt gondolkodtunk, mert mindenképpen egyedit szerettünk volna létrehozni” – vezeti fel az úgynevezett charmok, azaz a medálhoz vagy gyöngyökhöz hasonló díszek születését Zele Bence, melyek a CRKL karkötők esszenciáját alkotják.

„A kihívás az volt, hogy olyan formatervet találjunk, ami gyűjthetővé teszi a charmokat. Miközben fejlesztettük, rájöttem, hogy miért nincs még ilyen megoldás. Borzasztó macerás volt kitalálni, hogy minden részletében összeálljon és működjön az ötlet. Ezért is maradtunk az unisex kialakításnál, ugyanakkor egy-egy összeállítás mégis egyedi tud maradni és kell is lennie. Szerintünk éppen ebben rejlik a szépsége.”

A charmok anyagukban is változatosak, műanyagból, fából és fémből készülnek. A műanyag a cég saját gyártása, a PET Kupa terméséből alakul át ékszerré a Tiszából kihalászott műanyag. Minden begyűjtött műanyag hulladékot színre válogatnak és ledarálnak, ezután a darálékból a CRKL saját fröccsöntőgépével gyártja le egy különleges szerszám segítségével a műanyag charmokat. Ami azt is jelenti, hogy két egyforma biztosan nem készül belőle.

„Feltérképeztem, milyen non-profitok léteznek Magyarországon, akiknek tetszik a munkája. Már előtte is felfigyeltem a PET Kupára. Az alapítás után 2-3 évvel is látszott, hogy egészen kirívó az, amit csinálnak Magyarországon. Mondhatjuk, hogy teljesen unikum, ahogy ők állnak az egész témához. Ezt mutatja az is, hogy mennyire sikeresek. A 2019-es PET kupa minden rekordot megdöntött – összeszedett szemét, résztvevők száma tekintetében is. Megkerestük őket egy együttműködési lehetőséggel, és rögtön megvolt a kölcsönös szimpátia.”

 

A fa charmokat egy fafaragómester gyártja, aki folyton járja a fatelepeket, és az esztétikai hibás, tűzifának minősített bútorlapokat vásárol fel. „Jelenleg körtefából vannak a fa charmok” – teszi hozzá Bence.

„A fém charmokat pedig egy esztergályos partner újrahasznosított alumíniumból készíti. Sőt, már elérhető a sárgarézből készült »arany« charm is. Tavasszal pedig érkeznek a színes karkötők.”

Bruce Willisnek semmi köze az egészhez

A 4 ősi elem – föld, tűz, víz, levegő – köré épül az egész koncepció, ami meg is jelenik a céglogóban. A lényege az, hogy minden elem stilizált jelképe felkerül egy-egy charmra – fára, fémre és műanyagra vegyesen -, így 16 különböző darabból variálható össze egy saját karkötő. A dizájnon kívül persze más, sokkal mélyebb értelme is van az ősi 4 elem használatának, célirányosan hazai természetvédelmi projekteket támogatnak a vásárlásból, tehát az ötödik elem maga a vásárló lesz.

„A négy elem alá csoportosítottuk be azokat az öko-projekteket, amik szerintünk ezeket az elemeket jellemzik. Egyelőre a PET Kupa szemétgyűjtését, a MyForest faültetését, a Humusz Szövetség Nullahulladék kampánya vagy a Hortobágyi Madárkórház tevékenységét. Egy általunk támogatott partnert nem csak egy kifejezett elemmel logózott charm megvásárlásával lehet támogatni, hanem minden egyes projektje vagy tevékenysége adott esetben más-más elemhez tartozhat, ráadásul az alap karkötővel minden partnert egyelő részben lehet támogatni.”

Sok vagy kevés 500 ezer 5 hónap alatt?

Tavaly augusztusban indult a CRKL, és a karácsonyi hajrával együtt több, mint félmillió forinttal támogatta eddig a hazai környezetvédelmet. Ez a karkötőkből érkező árbevételük 50%-a.

„Örülünk a számoknak” – summázta Bence a tavalyi eredményt. „Ez a környezetvédelmet támogató rendszer alapvetően új piac Magyarországon, sokat kell edukálni is az érdeklődőket. Szép számok ahhoz viszonyítva, hogy milyen kevesen ismernek még minket.”

Hogy átlátható legyen, mégis ez mekkora támogatást jelent, tudni kell, hogy a globálisan több hasonló tevékenységgel foglalkozó cég is létezik.
Például a 4Ocean olyan csapatokat támogat, akik önkéntesen tisztítják az óceánokat és a partvidéket. Egy termék megvásárlásával 1 fontnyi (kb. 0453kg) szemét feltakarítását finanszírozzák meg. A SandCloud a bevételének 10%-át adományozza erre a célra, a North Point, akik újrahasznosított óceáni műanyagból készítenek napszemüveget, 5%-ot különít el a profitból.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Divat-Design

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére