Építkezés előtt állsz? Ezeket a kérdéseket tedd fel magadnak

(x)
2022. 09. 06. 11:16 - fotó: unsplash.com
Az építkezés — vagy felújítás — egy felettébb izgalmas folyamat, amit ha nem csinálunk tudatosan, hatékonyan és precízen, akkor bizony könnyen az egyik legnagyobb bosszúságiunkká válhat.

 

Mindannyian ismerjük a mondást, miszerint az első házunkat az ellenségünknek, a másodikat a barátunknak, és csak a harmadikat építjük saját magunknak. Sajnos ez a legtöbb esetben igaz is.

Ahhoz, hogy akár már az első próbálkozás is álmaink otthonává válhasson, fontos, hogy néhány dolgot figyelembe vegyünk, mielőtt végső döntést hozunk velük kapcsolatban.

Az alábbiakban azokat a fő szempontokat mutatjuk be, amelyek az egész építési folyamat alapját jelentik majd.

 

Építkezés okosan — a szerkezettől a berendezésig

Bár egy lakás esetében viszonylag könnyű dolgunk van, hiszen a szerkezet már adott, de a családi házaknál az alappal, a falakkal és a tetővel is terveznünk kell.

Szerkezetkész épületnek azt nevezzük, ahol ezek már készen állnak. Mivel a ház tartószerkezetét alkotják, ezért rendkívül fontos, hogy milyen minőségben, milyen alapanyagokból készülnek el — a ház csak így tud biztonságossá válni (és az is maradni) statikailag.

Azt javasoljuk, hogy csak és kizárólag szakemberek segítségével álljunk neki mindezeknek, hiszen ha valamit elrontunk, annak komoly következményei lehetnek — nem beszélve arról, hogy a statikai szempontok mellett a ház szigetelése, fekvése és az ehhez kapcsolódó egyéb tulajdonságai is ezekben a kezdeti lépésekben dőlnek el.

Az ehhez kapcsolódó egyik legszemléletesebb példa: manapság rendkívül népszerűvé váltak a nagy üvegfelületek, amelyek bár sok napfényt engednek be, mégsem számítanak energiahatékony megoldásnak, hiszen ha a hatalmas ablakok helyett egyes részekre  hungarocell hőszigeteléssel ellátott fal kerül, akkor jóval nagyobb hőmegtartást érhetünk el.

Ahhoz, hogy az ilyen speciális és hasznos információk hozzánk is eljussanak, szakemberekre lesz szükségünk — és nemcsak a ház szerkezetének megépítéséhez, hanem a beltéri elemek kiválasztásához is.

Itt jön képbe egy lakberendező (vagy belsőépítész), aki rengeteg segítséget tud nyújtani abban, hogy minden a megfelelő helyre kerüljön. Az előző példát folytatva: az egybefüggő nagy üvegfelületek jelentősen megbonyolítják a szobák berendezését, a lakberendezést, ugyanis fő funkciójuk az, hogy nyitottabbá tegyék a teret, de sajnos emiatt nem nagyon lehet eléjük pakolni, hiszen ezzel pont a lényegüket vesztenék el. Az ilyen jellegű problémákra jelenthet remek megoldást egy lakberendező vagy belsőépítész szakember.

lakberendezes

Bár sokan azt gondolják, hogy képesek saját maguk is megoldani mindazt, amit egy lakberendezéssel foglalkozó szakember nyújthat, a legtöbben sajnos a bentlakás során ráeszmélnek, hogy mégsem lett olyan logikusan berendezett az életterük, ahogy azt előzőleg gondolták.

Ahhoz ugyanis, hogy képben legyünk mit és hova érdemes tenni, élénken érdeklődnünk kell a téma iránt — vagy pedig a szakmában kell dolgoznunk. A legtöbb háziasszony például rendre elköveti a konyhatervezés egyik legnagyobb hibáját: a munkaháromszög szabály figyelmen kívül hagyását.

Egy lakberendező pontosan az ilyen kevésbé ismert, ám rendkívül hasznos információk átadásában tud segíteni, és bár igaz, hogy egy kreatív belsőépítészeti tervezés extra költségeket jelent, ám ha összeadjuk, hogy maga az építés mennyi pénzt fog elvinni, azt fogjuk kapni, hogy ennek a lakberendező vagy belsőépítész csupán a töredékét fogja jelenteni — mégis rengeteg bosszúságtól fog minket megkímélni.

A szerkezetkész házakat emellett gépészetileg is megfelelően kell kialakítani ahhoz, hogy az épület rendelkezzen mindazokkal az előnyökkel, amelyeket a modern technológiai újítások által szerezhetünk. Magának az építkezésnek ugyanis nemcsak egy, hanem kétféle költsége is van:

  • építési költség
  • fenntartási költség

Míg előbbit mindenki ismeri, utóbbi rejtve marad mindaddig, amíg készen nem áll az építmény arra, hogy beköltözzünk — és amíg meg nem kapjuk az első számlákat.

A téli hónapokban például kétségtelenül a fűtés fogja jelenteni a legnagyobb költséget, ezért a szigetelés mellett az is nagyon fontos, hogy a fűtési rendszerünk is korszerű, megbízható és energiatakarékos legyen.

A napelemek igen jó példát nyújtanak a problémakör bemutatására, hiszen építési költségük magas, ám fenntartási költségük elenyésző, ezért a megfelelő fűtési módszerekkel — mint amilyen például a fűtőszőnyeg — nagyon kényelmes és könnyen fenntartható otthont alakíthatunk ki a családunk számára.

epitkezes-okosan

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!
lap tetejére