A barber shopok története: nem csak pár éve jelentek meg

(x)
Nem csak fodrászhoz lehet járni, amikor épp új frizurára van szüksége az embernek...

Nem csak fodrászhoz lehet járni, amikor épp új frizurára van szüksége az embernek. A hagyományos fodrászatok mellett ugyanis megjelentek a barber shopok, amelyekből Budapesten és más városokban is egyre többet lehet látni. Olvass tovább, és tudj meg többet a történetükről, és arról, hogy miben különböznek a fodrászatoktól!

 

A barber shopok története dióhéjban

A barber shopok története már az ókorban elkezdődött. Már akkor is a pengék kifogástalan használatára szakosodtak a borbélyok, azzal az egy fő különbséggel, hogy inkább a gyógyítás volt még a fő feladatuk. Az ókori barberek tehát afféle sebészek voltak, akik csak nagyon felületesen foglalkoztak az emberek külsőjét érintő hajvágási műveletekkel. Sokkal inkább foghúzásokra, kisebb műtétekre, és fogcsapolásra fókuszáltak.

A mai értelemben vett borbély tevékenység csak a XIII. századtól kezdett elterjedni Európában: ekkor kezdett el ismertté válnia férfiak körében a borotvált arc divatja. A hajápolás mellett tehát a szakállápolás is fokozatosan nagyobb teret kapott. Akárcsak az orvosi munka esetében, szoros bizalmi kapcsolat alakult ki a barberek és a vendégeik között. Mondhatni mindenképp kell némi bizalom ahhoz, hogy valaki hagyja azt, hogy egy másik embert egy borotvaéles pengét szegjen a torkának a közelében.

A háborúkban továbbra is nagy szerepet kapott a borbélyoknak a sebészeti tudása, de a 18. században fokozatosan elkezdett háttérbe szorulni a foglalkozásuknak ez az oldala. Az orvostudomány fejlődésével egyre inkább megközelítette a foglalkozásuk a napjainkban is ismert formáját, és pengéjüket egyre inkább a haj- és szakállvágásnak szentelték. A 18. század végére már teljes mértékben maguk mögött tudták a sebész szerepet.

Egyre nagyobb divattá vált a férfiak körében is, hogy többet foglalkozzanak a hajuk és a szakálluk ápolásában. A 20. században például egyre többen kezdték el felnyírni a hajukat az I. világháborúban résztvevő katonák mintájára. Egyre kevésbé számított „nőies” tevékenységnek a hajápolás: a barber shopok megléte szépen lassan egyet jelentett a férfias stílus kialakításával.

 

És mi a helyzet a barber shopokkal a napjainkban?

A barber shopok afféle férfias szentélyként tekinthetők, hiszen csak és kizárólag férfi vendégekkel foglalkoznak. Aki ilyen helyre betér, az a legtöbb esetben nem csak azért jelentkezik, hogy gyorsan letudhassa a hajvágást. Ez nem egy unalmas, rutinszerű tevékenység: sokkal inkább élményteli program, rituálé, ami továbbra is hatalmas bizalmi alapokon nyugszik. A „szeánsz” alatt kikapcsolódhat az ember, kellemesen beszélgethet, és akár egy korsó sör társaságában is megvárhatja, amíg a borbély gondoskodik a vendég számára legelőnyösebb fazon kialakításáról.

Mivel csakis férfi vendégekkel foglalkoznak a barber shopok, így jellemzően nagyobb tapasztalattal is rendelkeznek a férfi frizurák terén, mint a hagyományos vegyes fodrászatok. A borbélyok tehát még napjainkban is komoly szakemberek, akik mesterien bánnak a pengéjükkel.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Divat-Design

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!
lap tetejére