Webrobbanás: Határ a csillagos ég?

Újdonságok a közösségi őrületben - a legújabbakról értekezünk
A Facebook ősrobbanása alapvető átalakulást hozott a webes megoldások piacán. Ismerősöket tartunk, lájkolunk, rajongunk, csetelünk és jelentős időmennyiségeket töltünk el sokszor édes kis semmiségekről csevegve online cimboráinkkal.

A Facebook ősrobbanása alapvető átalakulást hozott a webes megoldások piacán. Ismerősöket tartunk, lájkolunk, rajongunk, csetelünk és jelentős időmennyiségeket töltünk el sokszor édes kis semmiségekről csevegve online cimboráinkkal. A Facebook sokak napi rutinjának része, a reggeli első számítógép kapcsoláskor mechanikusan nyitják meg a közösségi oldalt is. Az arckönyv egyben hirdetési és marketingfelület lett, valamire való termék, szolgáltatás, zenekar már nem tevékenykedik Facebook-oldal nélkül.
A Twittert szintén jól ismerjük, bár sokak számára a 140 karakteres csiripek küldözgetése nem rejt magában elég kihívást.

S mikor azt hinnénk, már mindent láttunk és kipróbáltunk a közösségi játszótérben, akkor még mindig tudunk újat mutatni, ugyanis megállíthatatlanul töri magának az utat az új őrület, a mikroblog-szolgáltatás.
Pontosítani illik a fenti mondatot, ugyanis az alábbiakban bemutatandó felület- a Tumblr-, nem a legzsengébb versenyző a piacon. 2007-es indulása óta viszont milliós táborra tett szert. Népszerűsége egyszerűségében rejlik, mint hogy a hagyományos blogokkal ellentétben a Tumblr-ön a kevésbé pergő nyelvű és jó tollú webberek is jó eséllyel tudnak sikeres arcokká válni, hiszen az oldal első sorban képek, linkek, videok megosztását favorizálja (persze szöveges manifesztálódásra is vállalkozhatunk).

A Tumblr alapvetően a gyorsaságra, az egyszerű kezelhetőségre épít, az instant tartalommegosztás tökéletes fellegvára. A postolt tartalmakat lehet lájkolni, reblogolni, élvezni a metakommunikáció nélküli közösségi lét előnyeit. Az első magyar tumblrező közösség az index.hu csapata volt, elég csak Bede Márton vagy Szily Laci epés postjaira gondolnunk, melyeket automatikusan irányítanak a Twitterre is.
A fentiekből is adódik, hogy az Index mindig is karakánabb volt a blogos portfóliót tekintve vetélytársánál, az Origonál (gondoljunk csak a Tékozló Homárra, vagy a Subbára). Az Origo nézegette, ízlelgette egy darabig, hogy legnagyobb riválisa miként épít ki magának véleményformáló blogbirodalmat, míg egyszer csak gondolt egy merészet, és kitalálta, hogy megcsinálja az első magyar mikroblog-portált, a Postrt. A tesztverzió alapján valószínűsíthető, hogy leginkább a Tumblrhez fog hasonlítani, lesz lájkolás, innovációként unlájkolás és a fontosabb közösségi médiumokba szóló összes accountunkat befűzhetjük majd a Postrba. S ha minden igaz, az iwiwes hírfolyam is követhető lesz az oldalon.

Várhatóan a hagyományos blogok nem fognak eltűnni, de prosperálni sem, inkább további erős tematizálódás várható a rengeteg weben keringő, önjelölt megmondóemberek írásaiban. Ez alatt azt értjük, hogy keletje lesz például a sorozatblogoknak, a politikai és divathullámokat cincáló véleménynaplóknak, elég csak a most tapasztalható trendekre gondolni. Itthon nagyon sikeres a Képviselő Funky, a Sorozatjunkie vagy az Ourfashion blogok.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Tech

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére