2003.07.30-08.07.

SZIGET RETROSPEKTÍV

avagy unokáink is látni fogják
Igen, igen lám elérkezett a visszatekintés, illetve a vissza- számlálás pillanata. Az a pillanat, amikor elindítjuk visszafelé óránkat, tépkedjük a számokat a már előre megírt hosszú "kígyón". Hiába "ellenkezünk" kézzel-lábbal, az idén is megrendezik a Szigetet, Európa legnagyobb kulturális és zenei fesztiválját. De még mielőtt beleélnénk magunkat a "már csak x nap van hátra" illetve "ezen a koncerten minden- képpen ott leszek" hangulatba, nézzünk hátra a vállunk fölött, és tekintsünk vissza az elmúlt évek Sziget fesztiváljaira. Ezt azért is célszerű megtenni, mert egyrészt szembesülünk saját szigetelésünk kezdetével, másrészt nem árt tudni, kik tisztelték meg eddig kis hazánkat. Azt hiszem nyugodtan nevezhetjük történelmi eseménynek, mivel az évente megrendezésre kerülő program- sorozatra különféle országokból minden korosztályt képviselő embertömeg látogat el.

A kezdet: Diáksziget ’93 aug. 19-26.
Gerendai Károly és Müller Péter Sziámi szervezte meg mindössze 5 hónap alatt az akkor még Diáksziget néven futó rendezvényt. Költségvetése 26 millió forint volt. Az eseményt plakátok hírdették. Akkor 3200 hetijegy talált gazdára, a szigetre összesen 43000-en látogattak ki, ahol 200 koncert, 80 film, 40 színházi előadás, számtalan játék és sportesemény várta a szórakozni vágyókat. A fel- lépőkről annyit, hogy ekkor még “csak” a hazai élvonal képviseltette magát.
Diáksziget ’94 aug 19-26.
Ez a Sziget “EuroWoodstock” néven futott akkoriban. Ez köszönhető volt annak, hogy ha felszálltunk volna az idő vonatára, pontosan negyed évszázadot döcögtünk volna vissza az idő kerekein� Szó mi szó, kerek évfordulója volt ez az akkori Woodstocknak, mely ’94-ben kelt életre, immár Magyarországon. A Woodstock reneszánszára több mint 143000 látogató volt kíváncsi. Az akkori híres fellépők között volt a Jethro Tull, Ten Years After, Blood, Sweat and Tears és Frank Zappa zenekara a Grandmothers of Invention.
Diáksziget ’95 aug. 17-24.
A ’95-ös Szigetet megviselte az előző évi anyagi kudarc. A gyérebb külföldi fellépők ellenére a közönség lelkesedése nem hagyott alább. 173000-en mentek ki és buliztak “együtt” a Clawfingerrel, John Cale-lel, Jeff Healey-vel és a Stranglers-szel.
Pepsi (Diák)Sziget ’96 aug. 19-26
A szervezők hároméves szerződést kötnek a Pepsivel, melynek értelmében a cég a Sziget fő támogatójává vált, neve pedig Pepsi Szigetre változott. A látogatókat nem tántorította el eme “csúnya” névcsere sem, bár jómagam sokszor hallottam ezzel kapcsolatban negatív megjegyzéseket a köz emberétől. Legtöbben a “Pepsik mennek oda a diákok helyett?” kérdést tették fel. Sokan mások úgy voltak vele, hogy nem a külsőség – a név – számít, hanem a belsőség – a pénztárca – , illetve ami benne marad a név hatására. A látogatók száma ekkor már 206000 fő/hét volt. Aki ott járt megcsodálhatta Slasht, a fenegyereket, eredeti Chesterfielddel a szájában illetve Iggy Popot, a Therapy?-t, a Prodigy-t, a Stone Rosest, a The Levellerst és a Sonic Youth zenekart.
Pepsi Sziget ’97 aug 14-20.
Ez volt az a Sziget, ami nagy botrány kavart az óbudai lakosok körében, úgyhogy Tarlós István polgármester kardott ragadott, felugrott délcegen lovára és cselekedett!!! Bár ez az aprócska buli nem vehette fel a versenyt a százezer forintos David Bowie-val, azért egy kicsit “megtáncoltatta” a szigetszervezőket. A Szigetre immár kivonult a népszerű Music Television, és felengedte lufiját a tömeg és a nagyszínpad fölé. A kisebb sátrakba begyűrűzött az Internet is. Ez évben fellépett David Bowie, a Rollins Band, a Faith No More, a Chumbawamba, a Foo Fighters, a New Model Army, a Cardigans, a dEUS és a Toy Dolls is. Ezen fellépők immár 260000 embert szórakoztattak.
Pepsi Sziget ’98 aug 5-12.
Az előző évi Tarlós VS. Sziget menet miatt az éjszaka működő színpadokra ráborult a hangszigetelés, ezáltal az óbudaiak nyugalma kiteljesedni látszott. Ebben az évben kapott magához a világzene és mi is, és jöttünk rá, hogy “De jó”. Lényegesen bővültek a nem-zenei programok is: irodalom, színház sátor, az extrémebb sportok is helyet kaptak, sőt pazarolhattuk a burleszkbe illő dobálás révén, a xy nevű cukrászda édes kincseit is. A nevesebb koncertek közül szemezgetve fellépett: Coolio, Boney M, Green Day, Mory Kante, Goldie, Paradise Lost, Therapy?.
Pepsi Sziget ’99 aug 4-11.
Lejárt a hároméves szerződése a Britney Spears által reklámozott fantasztikus üdítőital-cégnek , és mivel nem toporog a háta mögött egy árva lélek – még a TRAUBI – sem, így mint már megszokott induló és befutóként, a Pepsi maradt a főtámogató újabb három évre. Ezek a mesébe illő számok jellemzik a Sziget 420 millió forintos költségvetését is. E pénzből a szervezők bővítették a Sziget kulturális oldalát, minek köszönhetően nem jelent meg egyetlen negatív kritika sem a Szigetről. A “turisták” száma 297000 fő/hét volt. Ők mind- annyian rophatták a Liquidora, Asian Dub Foundationra, Apocaliptica-ra, Faithlessre, Suede-re, Brand New Heaviesre és a Cool and the Gangre.
Pepsi Sziget ’00 aug. 2-9.
Ezen Szigetet toldották meg még két színpaddal: a Pannon Praktikum Világzenei Nagyszínpad és a Night Zone Party “Világméretű” sátor bújt ki a fűből. A Szigetre látogatók rekordot döntöttek, mivel eddig soha nem látott tömeg volt jelen. 324000 ember élvezhette a Guano Apest, az Apollo 440-t, Suzanne Vega művésznő, a Him, a Bad Religion, a Bloodhound Gang előadását.
Pepsi Sziget ’01 aug. 1-8.
Ez az igazi újítások éve volt. Éljen, éljen!!! Ebben az évben alakult meg a nagysikerű Metal Hammer színpad, a Nagyszínpadot áthelyez- ték, a kisszínpadok új ruhába bújtak. Az új öltözék már szebb nagyobb, és jobban hangszigetelt sátrat takart. Ebben az évben meleg hangulat nyomult az augusztusi forróságba, mivel elsőként a Sziget történetében a homoszexualitás is teret kapott. Mint már megszokhattuk a “másfajta” nemi hovatartozást nem mindig tolerálják az emberek; így Tarlós István sem tolerálta. Úgyhogy újból lovára pattant és próbált a tettek mezejére lépni – vagy inkább vágtatni – az elmozdíthatatlan figura. A “sziget- lakók”, akik szintén fellázadhattak volna – de nem tették – ekkor már 365000 voltak, és táncolták végig Khaled, Bonfunk MC’s, Placebo, HIM és a Guano Apes műsorát.
Pepsi Sziget ’02 júl. 31- aug. 7.
Ezen a héten nagy zivatarfelhők borították az eget, úgyhogy nyugod- tan átvehettük az “Ain’t no sunshine” dalszöveg hangulatát. Ezt a “feelinget” még az egymilliárd forintos költségvetés és a szolgálta- tások magasabb szintre emelése sem kompenzálta, így a látogatók száma visszaesett 355000 fő/hét-re. Ezt még a 190 forintos sör sem tudta megakadályozni – mellesleg a lusta kiszolgálóknak köszönhető- en 200 forintra emelkedett. Úgy látszik, hogy az idő kedvezett a rosszalkodni vágyóknak, mivel ebben az évben 42 ember ellen indult büntetőeljárás, valamint 28 millió forintos kárt “csináltak” az idegen autók iránt különös vonzalmat érző egyedek. Ráadásul az esős időben sokan “megfázhattak”, mivel az egészségügyiseknek meglehetősen sok beteget kellett ellátniuk.
Betegen, féllábbal vagy épen – nem ez a lényeg – részt vehettek a Cure, Iggy Pop, Muse, Pulp, Die Toten hosen, HIM, Tito and Tarantula és sok más előadó koncertjén.
Pepsi Sziget ’03 júl. 30- aug. 6.
Hogy milyen élményekkel gazdagodhatunk az idei Szigeten, egyelőre rejtély. Ami viszont garantált: jókedv, móka, kacagás! Kezdődhet a visszaszámlálás.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Party-Koncert-Feszt

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére