2016. február 25-től április 3-ig a Műcsarnok Kamaratermében

Steve McCurry legendás fotói a Műcsarnokban!

Az afgán lány fotójával világhírűvé vált fotós legendás képei április 3-ig a Műcsarnok. NYERJ PÁROS BELÉPŐT az ANTROPOS.hu-n!

A XX. század legtöbbet publikált felvétele, Sarbat Gula 30 évvel ezelőtti portréja is Magyarországon látható a következő hetekben: az afgán lány fotójával világhírűvé vált amerikai fotós, Steve McCurry legendás képei február 25-től április 3-ig nézhetők meg a Műcsarnok Kamaratermében.

McCurry 1979-ben járt először Afganisztánban, s rögtön a következő évben – legjobb külföldi fotóriportjával – Robert Capa-érmet nyert. A Philadelphia egyik külvárosában született fotós többéves szabadúszó tevékenység után egy hátizsáknyi ruhával és filmtekerccsel keresztül-kasul utazta Indiát, fényképezőgépével fedezve fel az országot.

NYERJ PÁROS belépőt a kiállításra az ANTROPOS.hu-n ITT! >

 

Fiatal fotósként jutott el először Indiába, s bár azóta csaknem százszor járt az országban, az évezredes múlttal bíró kultúra, az ősi szokások a mai napig elbűvölik. A nyolcvanas évek elején, több hónapos utazás után lépte át a pakisztáni határt, ahol egy afgán menekültekből álló csoporttal találkozott. Akkor csempészték át Afganisztánba, amikor a szovjet megszállók épp lezárták az országot a nyugati újságírók előtt. Heteket töltött a mudzsahedinek közé beépülve – a világ McCurrynek köszönheti az afgán konfliktusról készült első képeket, a háború emberi oldalát bemutató felvételei bejárták a világsajtót.

Kép: facebook.com/Mucsarnok

Soha kép nem volt még olyan népszerű a National Geographic címlapján, mint Sarbat Gula 1984-es portréja. McCurry számtalan országban készített lenyűgöző felvételeket; elsősorban a konfliktus sújtotta területek, eltűnőben lévő kultúrák, ősi hagyományok, valamint a kortárs kultúra érdekli. Olyan döntő jelentőségű események szemtanúja volt, mint az Öböl-háború, a szeptember 11-i merénylet, a libanoni polgárháború – arra törekszik, hogy az eseményeket saját szemével lássa, azoknak részese legyen, s így hiteles tanúként mutassa meg azokat – képei segítségével – az embereknek.

Jól komponált, beszédes képei a globalizált világ tükrei, miközben egy sokak számára alig vagy egyáltalán nem elérhető, idegen kultúra titkait vagy épp hétköznapi rejtelmeit tárják fel. Sokszor festményszerű felvételei egy pusztulófélben lévő, egyre szegényedő világ mindennapjait mutatják meg, a háború, a pusztítás, a szegénység ellenére is megragadva az élet igenlését fotóin.

Steve McCurry képei a kortárs fotóművészet jellegzetes, ikonikus darabjai, össze nem téveszthető pillanatok háborúról, eltűnőben lévő kultúrákról. Az ember minden képén elsőrendű fontosságú – az afgán lányról készült, méltán híres képe is ennek köszönheti elemi erejét.

 

McCurryt munkássága során a fotóművészet legrangosabb díjaival tüntették ki: az elmúlt évtizedek során többek között Robert Capa-aranyérmet, Nemzetközi Sajtófotó Díjat kapott, a World Press Photo versenyen pedig egyedülálló módon négy fődíjat is nyert. A francia kultuszminiszter a Francia Köztársaság Művészeti és Irodalmi Rendjének lovagi fokozatát adományozta számára, nemrég pedig a londoni Royal Photographic Society ítélte neki a Centenáriumi Életműdíjat.

A Műcsarnokban bemutatott elementáris erejű válogatás egy térbe sűrítve, mégis kitágítva a határokat, próbálja megragadni és visszaadni azokat a pillanatokat, amelyek az évtizedek során a legendás fotóst is rabul ejtették ázsiai útjai során. Steve McCurry a kortárs fotóművészet ikonikus alakja. Neki köszönhetők az afgán konfliktusról készült első képek, Sarbat Gula, az afgán lány című fotója pedig az elmúlt évtizedek során bejárta az egész világot. McCurry Ázsiában készített felvételei közül mintegy félszáz legendás fotó szerepel az amerikai művész február 24-én nyílt kiállításán.

Kapcsolódó cikkek:
Tíz magyar művész munkái a Műcsarnokban És az amerikai fotográfus, Steve McCurry képeiből is látható kiállítás április 3-ig.
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Képző

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére