Pillangó-hatás generátor

Ha rövid a kezed, told meg egy egérrel!
A művészeti elképzelések manapság észvesztő sokféleségben rajzanak az alkotások alkotására alakult alkotócsoportok alakjában. Ez a faramuci mondat pedig azért „alakult”, hogy a Pillangóhatás-generátor befogadásához szükséges játékosságot, és egy enyhe isten-komplexust nélkülöző olvasóinkat már időben kiszűrje.

De miről is van szó? Pillangóhatást generálni, és mindezt egy művészeti projekt kereteiben?! Otthonról hatást gyakorolni egy Berlinben felállított kiállítási tárgyon? Részese lenni egy performance virtuális közönségének?
Igen, igen, igen! Ezt mind és ebben a sorrendben.

Hogy az elejéről induljunk, a Pillangóhatás-generátor megfejtésével kapcsolatban mindenekelőtt egy filmes utalással kell kezdeni. Az eredeti koncepció a káoszelméletek egyik teoretikusának agyszüleménye. Magát a Pillangóhatás elméletet, Edward N. Lorenz meteorológus állította fel 1963-ban. E szerint komplex, dinamikus rendszerekben a kezdeti paraméterek apró változása is nagy változásokat idézhet elő. Tehát Brazíliában egy pillangó szárnycsapása a Föld másik felén tornádót kavarhat. Ebből eredt az idősíkokkal variáló kultuszfilm Ashton Kutcher főszereplésével. (A második rész szánalmasan rossz volt.) A múltba visszajutva megváltoztatott egy apró mozzanatot, amitől a jelen teljesen a feje tetejére állt. Nyilvánvalóan minden csak egyre rosszabb lett – mert senki sem játszhat büntetlenül istent.

Idáig azért nem merészkedett el az iwiw.hu elindítója, Váradi Zsolt, és a Plexipi Prototyping csapat. Ötletük lényege az, hogy egy webinstalláció keretében magát a kiállítást több helyszínre bontották, melyből az egyik maga a „látogató” saját számítógépe.
8 ezüst pillangó pedig a másik helyszínen, Berlinben, arra vár, hogy valaki a saját gépe elé üljön és bepötyögje a  web címet a böngészője címsorába. Ezzel egy olyan felhasználói felületre jutunk, ahol a webkamera segítségével nyomon követhető kis pillangókat szabadon mozgathatunk le-föl, le és föl, ahogy tetszik a csúszkák segítségével.

A pillangók jojóztatásának miértje: „Így valósulhat meg a Pillangóhatás elmélet, vagyis az oldal segítségével lehetővé válik, hogy a világ egyik végéről az interneten keresztül hatással legyünk a világ másik végén zajló eseményekre” − fejtették ki az installáció megalkotói.

Azon túl, hogy egy rettenetesen szórakoztató játékkal találjuk magunkat szemben a Plexipi jóvoltából, a Pillangóhatás-generátot tökéletes példája annak, hogy a művészet egyre inkább kezd túllépni az olaj-vászon vagy márványtömbös meztelen testek által behatárolt vizuális kielégülési formákon. A legújabb alkotásoknak maga a befogadó adja meg a végleges alakját, a művész pedig a teret és a szellemi közeget teremti meg.

Ezen is túlmenően, a Pillangóhatás-generátor csodálatos mérnöki munka és a kreativitás kivételes ötvözete, s mely folytatásért kiált. És valóban lesz is folytatás.
A rendszer felépítéséről, a Plexipiről, és a folyamatban lévő következő projektről a www.plexipi.com oldalon bővebb információval elégíthetjük ki információéhségünket.
Nem beszélve arról, hogy a pillangók mozgatására már csak záros határidő áll rendelkezésre, hiszen április 30-án tovarepülnek, talán Brazíliába.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Képző

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére