2005. július 29. - augusztus 7.

Művészetek a völgyben

Idén 17. esztendeje, hogy pár Balaton felvidéki falu utcái, terei, templomai, udvarai, de még a környező erdők tisztásai, rétjei is átlényegülnek, új értelmet nyernek, és mint színház, kiállító- vagy koncertterem, mozi, netán bábszínház köszönnek vissza. Sok más program mellett lesz itt még: tánc - és játszóház, irodalmi kávéház, sakkverseny, könyvtárbusz, és reggeli osztályfőnöki óra történelmünk tükrében...

Bizonyára nem titok, hogy a program kavalkádot felvonultató esemény a Művészetek Völgye, melynek 2005. július 29. – augusztus 7. között Kapolcs, Monostorapáti, Pula, Taliándörögd és Vigántpetend ad otthont.
Ebben az évben a völgyvendég a szokástól eltérően nem egy város, hanem maga Erdély, mivel a szervezők egyik célja a határon túli magyar kultúra bemutatása. A kapolcsi Tündérkertben a Gyergyószárhegyi Alkotóközpont segítségével varázsolják elénk a székely művészet 6 ágát. A színjátszásért a koránt sem hagyományos törekvéseket képviselő Figura Stúdiószínház tagjai felelnek, akik mellesleg az irodalom szekcióban is közreműködnek a felolvasóesteken; de a könyvek szerelmeseinek lesz még kiállítás, bemutató, és dedikálás is, amit három kiadó és egy könyvterjesztő – Pallas Akadémia Kiadó, Székelyföld Kiadó, Erdélyi Magyar Könyvklub – támogat. A zárt és szabadtéri előadásokon áldozhatunk majd a zene oltárán is, hiszen az autentikus népzenétől kezdve a reneszánsz hangzáson át a jelenkori vívmányokig minden értéket felvonultatnak természetesen az Erdély centrikus szervezés tükrében. A képzőművészet is ezen a nyomvonalon halad: egy erdélyi reprezentatív anyag mellett (Balla József, Ambrus Imre, Nagy Imre) megjelenő fiatal, más látásmódot képviselő tehetségek mind a népiességből táplálkoznak. Ebben a szellemben szeretnék népszerűsíteni az ipar-és népművészetet, így mindennaposak lesznek a tojásírók, csipkeverők, csuhéfeldolgozók, rojtkötők, bútorfestők, nemezelők, rézművesek, kalotaszegi, torockói varrónők, korondi fazekasok és vájtedény-készítkők mesterségbemutatói.
10 napra Kárpátalaja is Kapolcsra költözik a Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház jóvoltából; díszvendég: Törőcsik Mari. A Vajdaságot Pulán kell keresniük azoknak, akik szívesen utaznak a Bárkával, és most is részt vennének az egyedi, performane-al és improvizációkkal tarkított zenés-táncos fergetegen. De bemutatkozik Nyitra megye is, így különféle hagyományőrző programokkal a Felvidék is megelevenedik.
A további műhelyeknek és völgyköztársaságoknak köszönhetően a zenei paletta a korábban említettnek sokszorosára dagad. A világhírű Amadinda Együttes (tagjai: Bojtos Károly, Holló Aurél, Rácz Zoltán, Váczi Zoltán) és nemzetközi vendégeinek (Leigh Howard Stevens – USA, Gordon Stout – USA, Dely István – Kolumbia) koncertjein nem csupán XX. századi szerzők ütőhangszerekre írt kompozíciói szerepelnek, hanem korábbi zenetörténeti korszakok vonós, billentyűs, fúvós remekműveinek átiratai, valamint Európán kívüli (afrikai, ázsiai, óceániai) tradicionális zenék is. Az ugandai eredetű hangszerről elnevezett csoportosulás vezetésével Taliándörögdön ÜtősVölgyTábor nyílik érdeklődő fiataloknak, amit méltó zárásként az utolsó napon a táborlakók gála koncertje koronáz majd meg.
A Völgyjazz színpadán is kuriózumokat találunk: Tony Lakatos Quartet; Dés László: Utcazene (lemezbemutató koncert); Nigun; Babos Project Special; és az első magyar női (!) bigband Swing Ladies Hungary. A paletta színtára azonban szinte végtelen. Világzene (Taliándörögd, Klastromszínpad): Mitsoura; Vedres Csaba és a Kairos; Balog Kálmán és a Gipsy Cimbalom Band; Dresch Qurtett…Rock-pop-alternatív koncertek a Petőfi Csarnok szervezésében (Monostorapáti, Focipálya): Heaven Street Seven; Anima Sound System; Balkan Fanatic; Emil.Rulez; ős és új Bikini; PUF; Sziámi… Klasszikus, régi – és egyházzenei fesztivál ökumenikus szellemben az öt falu katolikus, református és evangélikus templomaiban.
In memoriam József Attila címszóval a zászlajukon kezdődnek az irodalmi programok: beszélgetés Faludy Györggyel, József Attila versek felolvasása és kiállítása, filmvetítés, Hobo és Kaláka koncert. A folytatásban: Trakta, vagyis irodalmi kávéház, idei téma: szerelem és halál (Karafiáth Orsolya, Tóth Kriszta, Péterfy Gergely); könyvmutatvány a kapolcsi Csigaházban; a Völgy Egyetem előadói: Hankiss Elemér, Heller Ágnes; Töltött-toll, avagy a művész is ember: főzőshow a Csigaházban. A könyvmolyok örömére pedig A Nagy Könyv is ellátogat a völgybe, mégpedig egy könyvtárbusszal, ahol az olvasás és kölcsönzés mellett segíthetsz a Völgy Top 12 összeállításában.
A Művészetek Zöldje elhagyhatatlan része a fesztiválnak, így idén is részt vehetünk kreatívan és aktívan a Zöld udvar programjain, kirándulásokon és túrákon, valamint a 10 magyarországi Nemzeti Park találkozóján. Bátran válogathatunk majd a tanácsadások, fotó kiállítások, bemutatók és játszóházak között.
A Művészetek Völgyének megálmodói mindvégig a múlt értékeinek feltárásán és megőrzésén fáradoztak. Idén a helyi hagyományok, a természetes gyógyászat és a történelemkutatás az Ősök Házában elevenedik meg a taljándörögdi plébánián. Jelszó: a gyökerek keressük! Szőke András jelentéseiben megismerhetjük a Völgy történelmét a rögtönzött osztályfőnöki órákon, majd lazíthatunk a jóga előadásokon, délután pedig levezetésképp a teaházban egy frissítő mellett meghallgathatunk egy könyvbemutatót, netán egy beszámolót az életmentő füvekről.
Remélni sem mertem, hogy a közel harminc oldalas program anyag nagyobb részét sikerül itt megjelenítenem. Így is lett. Már tudom, hogy elfelejtettem hírt adni a sakkversenyről, rengeteg hand made minifesztiválról, a Völgytévéről és a Völgyszamizdatról, a csillagtúrákról meg még sok másról, mégis zsong a fejem, mert az eddig lajstromba vett helyszínek és események csak úgy cikáznak a fejemben. Kedvcsinálónak tehát pontosan megfelel, aki pedig úszni szeretne a programáradatban, látogasson el kapolcs.hu oldalra, ahol a részletes leírás mellett Márta István Mobil Hírmondójából informálódhat az eddig történtekről.

Végül álljon itt néhány praktikus info: napijegy 1500 Ft; hétvégi jegy 4000 Ft; 10 napos Völgybérlet 10 000 Ft; kiegészítőjegy 500Ft (a műsorfüzetben külön megjelölt előadásokra). Gyerekeknek 6 éves korig ingyenes! Féláru jegy nincs!
A Balaton-felvidéken az Eger-patak völgyében fekvő öt települést minden irányból könnyű megközelíteni. Budapestről autóval a Székesfehérvár – Veszprém vonalat követve, északról Ajka felől, keletről Tapolca irányából támadjunk. A Balatont megkerülve érkezhetünk Balatonfüred felől is. Komppal vagy hajóval Tihanyt vegyük célba. Ugyanezeket a csomópontokat ajánlanám a tömegközlekedők figyelmébe, ugyanis Ajkáról, Veszprémből és Tapolcáról közvetlen buszjáratok indulnak a Művészetek Völgyébe. Fesztivál területén működik a majd a Csigabusz, alias helyi járat, ami reméljük nem lesz hű nevéhez, ám ha mégis, bérelhetsz bringát. A négy keréken közlekedők figyelmébe ajánlom a kijelölt parkolókat, melyeket minden faluban megtalálni, mivel így távol tarthatjuk a forgalmi dugókat, és a metropos feelinget. Jó tanács: vegyük fel a stopposokat!
Az öt rendező falu területén olcsó sátorhelyek foglalhatók. Főként a falubéliek udvarán, magánházakban és az ideiglenes kempingekben lehet tábort verni. A sátorozási lehetőségekről a falvak információs központjaiban érdeklődhet. Sátorhelyet nem szükséges előre foglalni, lesz elegendő.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Zene

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére