Mi lett Van Gogh fülével?

Egy egy új könyvben kiderül kinek adta levágott fülét Vincent Van Gogh...

Egy provence-i gazdálkodó lányának, Gabrielle Berlatier-nek adta levágott fülét egy új könyv szerint 1888-ban Van Gogh.

A napokban jelent meg Bernadette Murphy Van Gogh’s Ear: The True Story (Van Gogh füle: A valódi történet) című könyve, amelyben a szerzőnek új dokumentumok alapján sikerült újabb részleteket feltárnia Van Gogh életéről. A kutatónő a Kaliforniai Egyetem Bancroft Könyvtárában megtalálta annak az orvosnak a feljegyzéseit, aki ellátta a festő sérülését ellátta, miután az 1888 decemberében levágta a fülét.

Az orvos, Felix Rey rajzokat is készített a sérülésről, amelyek azt bizonyítják, hogy Van Gogh a korábbi vélekedéssel szemben nem csak a fülcimpáját metszette le, hanem az egész bal fülét.

 

Vincent Van Gogh

Vincent Van Gogh

Murphy a könyvében további fontos információkat tárt fel arról a fiatal nőről is, akinek Van Gogh átadta a levágott fülét, és arra kérte, hogy vigyázzon rá. A kutatónak sikerült kiderítenie a nő nevét, de mivel családjának ígéretet tett arra, hogy vezetéknevét csak az engedélyükkel fedi fel, a könyvben keresztnevén, Gabrielle-ként hivatkozik rá.

A londoni The Art Newspaper azonban a kötetben szereplő adatok alapján a nyilvános archívumokban rábukkant, és azonosította a titokzatos nőt. Mint kiderítették, Gabrielle Berlatier egy Arles-környéki gazdálkodó lánya volt. 1888 januárjában megharapta egy kutya, ezért veszettség miatt Párizsban kezelték. Az orvosi költségek miatt azonban eladósodott a családja, és Gabrielle-nek a fájdalmas kúra után dolgoznia kellett: egy bordélyban volt cseléd és a Café del la Garre-ban is dolgozott takarítóként, ahol Van Gogh lakott egy darabig, mielőtt kibérelte volna a közeli Sárga házat.

Tehát a festő kétségtelenül ismerhette Gabrielle-t. Alphonse Robert, a rendőr, akit odahívtak a bordélyba, amikor Van Gogh levágta a fülét, Gaby néven említette a lányt. A korabeli újságok azonban Rachelként hivatkoztak rá, ám ez lehetett a beceneve is. A dokumentumok szerint nem lehetett prostituált, mivel nem volt 18 éves, túl fiatal volt hozzá.

Gabrielle 1888-ban súlyos traumákon esett át a betegség és a festő öncsonkítása miatt, de később férjhez ment és szép kort élt meg. Van Gogh-gal való ismeretsége titkát azonban mindvégig megőrizte.

Az amszterdami Van Gogh Múzeum új kiállítása a művész tébolyának okait mutatja be. A tárlaton megtekinthető Rey doktor portréja is, amelyet Van Gogh festett.

Van Gogh 1890. július 27-én lőtte meg magát egy Párizs környéki mezőn, még vissza tudott vánszorogni abba a fogadóba, ahol lakott, ám 30 órával később belehalt sérüléseibe. A kiállításon azt a pisztolyt is bemutatják, amellyel a képzőművész öngyilkos lett.

Kapcsolódó cikkek:
Eredeti színeiben látható Van Gogh arles-i hálószobája Vincent Van Gogh arles-i hálószobáját az 1880-as évek végén háromszor is megfestette...
Megmozdultak Van Gogh képei [VIDEÓ!] Egy olasz csapat 3D animációval feltúrbózta kicsit a híres holland 1 fülcimpájú festő képeit. Hihetetlen jók lettek! VIDEÓ!
Van Gogh a párizsi Orsay Múzeumban Különleges tárlat nyílt kedden Vincent Van Gogh (1853-1890) műveiből a párizsi Orsay Múzeumban (Musée d'Orsay): a posztimpresszionizmus egyik legjelentősebb mesterének munkáit a "kegyetlen színház" megalkotójának, Antonin Artaud francia író, költő, színész, színházi rendező értelmezésében tekinthetik meg a látogatók.
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Irodalom

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére