Megjelent Beregi Tamás kultúrtörténeti kalandregénye

Egy alvajáró története című kötet főhőse a 19. és 20. század fordulójának Angliájában menekül egy áhított szebb jövő felé...

Megjelent Beregi Tamás fantázia elemekkel átszőtt kultúrtörténeti kalandregénye, a Noctambulo – Egy alvajáró története című kötet főhőse a 19. és 20. század fordulójának Angliájában menekül egy áhított szebb jövő felé.

A 20. század előestéjén játszódó regény főszereplője Jonathan, egy bohém londoni művész, aki erotikus fényképeket restaurál. Amikor kezébe akad egy megfeketedett fotó, és nyomozni kezd nagyapja tragikus története után, addigi világa darabokra hullik: rémálmok kerítik hatalmukba, amelyekben imádott városa szörnyű átalakuláson megy át. Jonathan rávesz egy aranyszívű örömlányt, hogy meneküljenek el a lélekölő nekropolisszá változó Londonból, és az angol Tóvidék és a Skót Felföld felé veszik útjukat.

A művészettörténet szakon végzett Beregi Tamás a századfordulós angol képzőművészetből írta szakdolgozatát, és később Angliában vett részt doktori képzésen.

“A regény története összekapcsolódott azzal a csalódással, amelyet akkor éreztem, amikor nagy elvárásokkal Angliába, elképzeléseim szerint az európai kultúra fellegvárába utaztam” – idézte fel a szerző az MTI-nek adott interjúban. Mint mondta, akkori érzései és történelmi tanulmányai összekapcsolódásából született meg végül a történet vezérfonala.
Bár a regény a századfordulós Londonban játszódik, mégsem klasszikus történelmi műről van szó, az író “tudatos rímeket keresett a mai korral”. Mint mondta, a máról sokkal izgalmasabban lehet egy régi koron keresztül beszélni, hiszen azokat a dolgokat, amelyek egy mai történetben szájbarágósak lennének, a történelmi távolság érdekesebbé teszi.
Véleménye szerint a századforduló világa nem sokban különbözött a maitól, az értékvesztés, a fogyasztói társadalom elburjánzása vagy a misztikum és a transzcendens keresése épp úgy jellemezte az akkori embereket, mint ma. “Ezek akkor sokkal naivabban és egyszerűbben jelentkeztek, ezért sokkal nyilvánvalóbban is. Az akkori kor emellett az új vizuális ingerek sokaságát tekintve is hasonlított a maihoz. Ezek a motívumok nagyon markánsan megjelennek a könyvben” – fűzte hozzá.

Beregi Tamás munkája fiktív elemekkel átszőtt kultúrtörténeti regény, amelyben a szerző valós eseményekhez igazította a történetet. A könyv húszoldalas kultúrtörténeti függeléket is tartalmaz, amelyben a regényben szereplő valós személyeket, történelmi eseményeket gyűjtötte össze.

A bohém London boldog világból indul a történet, és ezt a világot igyekszik megidézni a szerző és kiadója a könyv nyilvános, rendhagyó bemutatóján, amelyet péntek este tartanak a budapesti Kossuth Klubban.

“Beleástam magam a korabeli fotórestaurálási technikáiba, amely a regényben is meghatározó szál, ezért jött az az ötlet, hogy e köré épülhetne a bemutató” – fejtette ki.
A kuplerájok, erotikus fényképszalonok, freak-show-k hangulatát megjelenítő bemutatón fellép az A.K.T. színésznőzenekar, amelynek műsorát akrobaták és egy extravagáns, mázsa feletti sztriptíztáncosnő fellépése színesíti. Darvas Kristóf zongorán és tangóharmonikán kísér erotikus némafilmeket, egy szalonban pedig korabeli 3D-s sztereo aktképeket lehet nézni speciális szemüvegekkel. A földszinti fényképész műteremben ember nagyságú camera obscurában lehet végigkísérni egy művészi akt korabeli technikákkal való elkészítésének folyamatát és egy kukkolófülkébe bújva régi, forgatható erotikus panorámaképet lehet nézni. Az épület homlokzatát és belső tereit fényfestéssel teszik korhűbbé. Az est ceremóniamestere Jay Miller New York-i pantomimművész lesz.

“A fotó nagyon fontos eleme a regénynek, hiszen szerepel benne egy dagerrotípia, amely a történet előrehaladtával egyre sötétebbé válik. Ezek a képek a levegőben lévő anyagoktól fokozatosan mentek tönkre, így a kép metaforája az idő múlásának, jelzi a világ pusztulását és az apokaliptikus hangulatot is” – fűzte hozzá a szerző.

Beregi Tamás író, forgatókönyvíró első regényeit (A lendhorni küldetés, A torony, Boszorkányszombat) a Cherubion kiadó adta ki, Egyetleneim című regénye pedig 2003-ban jelent meg az Európa kiadónál. A könyvből 2006-ban Nemes Gyula rendezett filmet. Pixelhősök – A számítógépes játékok első ötven éve című kötetét a Vince kiadó jelentette meg 2010-ben. Doktori ösztöndíjjal Angliában, később Japánban élt, jelenleg forgatókönyv-fejlesztőként és témakutatóként dolgozik a Magyar Nemzeti Filmalapnál.

A Noctambulo – Egy alvajáró története regénye a L’Harmattan kiadó gondozásában látott napvilágot.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Irodalom

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére