MC Columbo – a kívülálló [interjú]

A Brains és az Irie Maffia szöveggyárosával beszélgettünk
Idén új helyszínen, másodszor rendezték meg a Campus Fesztivált Debrecenben, amely minden eddiginél színesebb program felhozatallal rendelkezett. A Nagyerdőben 4 napig dübörgött a zene a legkülönbözőbb stílusokból, de volt dumaszínház a humor kedvelőinek, civil falu, valamint pálinkaház, hogy reggeltől estig legyen mit csinálni a fesztivál látogatóinak.
Itt beszélgettünk Mc Columboval, aki az Irie Maffia és a Brains oszlopos tagja. Szövegelése már messziről felismerhető, az általa képviselt ragga stílus mindkét zenekar profiljára rányomja a bélyegét.

-Hogyan jutottál el addig, hogy két ilyen fontos magyar zenekarban frontember szerepet kaptál?
-Az Irie Maffiát együtt hoztuk létre, ott már a kezdetektől jelen voltam, a Brains zenekarba később kerültem be, de ekkor még nem jutott el akkora közönséghez, mint mostanában. Maffia részről a Gimmeshot csapattal kezdődött minden, ami egy hip-hop csoportosulás volt Budapesten, sok mc-vel és dj-vel (Mango, Sena, Busa, Kemon, Dermot). Ők voltak, akik egyszer meghallottak Mc-zni Rewindon Dj Palotai mellett, és tetszett nekik a stílusom, s szóltak, hogy próbáljuk ki, mi volna, ha rendszeres vendége lennék klubbestjüknek. Ez nagy megtiszteltetés volt, ugyanis az egyik legelismertebb underground hip-hop csapatról volt szó. A jelenlegi Irie Maffia végül is ebből nőtte ki magát. A Brains esetében pedig az akkori énekes már nem tudta vállalni a bulikat, és lázasan kezdtek új mc-t keresni. Egyszer eljöttek a Kultiplexbe és miután az egész zenekar meghallgatott, buli után odajöttek, hogy lenne-e kedvem eljönni egy próbára, én pedig igent mondtam. Eredetileg az volt a koncepció, hogy az akkori fesztiválszezonra szállok be, de aztán annyira jól működött a dolog, hogy csináltunk egy kislemezt és végül én lettem az állandó énekes.

-Addigra már megvolt ez a speciális ragga-stílus, amit képviselsz. Ez hogy simult bele mindkét zenekar profiljába?
-A Brains elég nagy hangzás és stílusváltással járt, ugyanis a kezdetekben ők hardcore-rock zenekar voltak. Az Irie Maffia eredetileg egy raggae zenekarnak indult, amibe kifejezetten illik az ilyesmi. Bár mostanra sok stílus keveredik benne a sokféle zenésznek köszönhetően a ragga és rap betétek azért még mindig elférnek benne… remélem…

-Térjünk rá a koncertekre. Hogy tetszett ez a mostani, hogy vagy megelégedve?
-Hát kicsit aggódtunk, hogy a korai kezdés rányomja a bélyegét a bulira, mert az a tapasztalat hogy nem szeretnek az emberek korán kimenni egy fesztiválra különösen, ha egy ilyen meleg napról van szó, mint ma. Nagy dilemma ez mindig számunkra, hogy egy nagyobb színpad korábbi időponttal vagy pedig egy sátor esti kezdéssel. Ma az előbbit választottuk és mindannyiunk örömére nem választottunk rosszul. Szokás szerint az első négy szám laza a közönség szempontjából, de aztán előkerül a helyi törzsközönség és vonzzák a többi embert is.

-A vidéki fesztiváloknak van valami sajátossága, és ha igen, akkor azt szereted-e, vagy inkább szereted a klubesteket?
-Van sajátossága. Én is vidéki vagyok, és mindig nagy örömmel indulok el más városokba, főleg ha ott még nem jártam az előtt. Sőt ahol csak tehetjük, koncert után megállunk a helyi csárdába, feltéve, ha van és eszünk valami helyi specialitást. Nagyon értékeljük és szeretjük a vidéki bulikat, néha nagyon jó elszabadulni Budapestről. Elég sok bulit nyomunk a fővárosban ugyanis van keddenként egy klubestünk a Corvintetőn…


Kattints a képre, és nézz 2009-09-12 Irie Maffia @ Zöld Pardon záró fotókat!

-Az Irie Maffia Soundsystem…
-Igen, és egy klubbest ahol minden héten nyomnod kell, ugyanott körülbelül ugyanazoknak az embereknek néha el tud laposodni. Bár mi szerencsések vagyunk, mert nagyon jó törzsközönség jár, és a helyet is nagyon szeretjük, azért jó a változatosság, mondjuk egy fesztivál.
 
-Ennek az ellaposodásnak mi lehet az oka?
-Vidéken nem látják annyit a zenekarokat, mindig esemény egy koncert, míg Budapesten ha lemaradsz egy koncertről vársz egy pár napot és látod őket újra valahol. Ilyen szempontból a fővárosi közönség el van kényeztetve, nem beszélve a sok-sok külföldi fellépőröl.

-Ezek a fesztiválok másról szólnak.
-Igen általában úgy szokott lenni, hogy Brainst meg Maffiát két külön napra rakják, és így ott kell tölteni minimum egy éjszakát az adott városban és módom van belelátni a város életébe, elkapni a hangulatát. Egy jó étterem, strand vagy akár egy séta a városban nagyon jó tud lenni.

-Hogy érzed, van különbség a két zenekar hangulata között? Az egyiknél úgy tűnik, hogy egyetemista srácok vagytok, akik berúgtok, élvezitek az életet, az Irie Maffiánál meg ezt kívülről olyan nehéz meghatározni. Te belülről ezt hogy látod?

-A Brains az egy 14 éves zenekar, ami 11 évig egy baráti hobbizenekar volt és kb. 4-5 éve lépett egy olyan szintre, hogy nagyobb közönséget elér, illetve megszólít, és jobb helyekre illetve időpontokra hívják. Ez a baráti kapcsolat jelen van a színpadon és lejön a közönség felé is, ami nagyon jó hangulatot eredményez a koncerteken.
A Maffiában kicsit más a helyzet, az alapítókon kívül a zenekar nagy része később került bele a csapatba. Itt még egy viszonylag fiatal csapatról van szó, együtt kísérletezgetünk, élünk meg új élményeket. A zenekar indulásakor konkrét célok voltak, a zenészek előtte sok más zenekarban játszottak (Sziámi, Varga Zsuzsa, Up, stb.), mi az mc-k pedig már évek óta klubról klubra, fesztiválról fesztiválra együtt zenélünk és próbálunk mindig újítani, jobbá tenni a műsort. Talán ezért tűnhet kevésbé „hülyülősnek” a csapat a színpadon, de hallanátok őket előtte/utána.

-Azt mondod, hogy az Irie Maffia kicsit ilyen felfedező út, hogy ennyiféle zene hogyan álljon össze, a másik meg inkább haver-banda?
-Igen, a Maffia abszolút felfedező út még, a zenei stílust illetően is. Aki elejétől fogva jár koncertre, az tudhatja a legjobban, hogy indult a zenekar és milyen nagy változásokon ment keresztül. Azért az túlzás, hogy a Brains haver banda volna, de tény, hogy nagyon kiül a műsorunkra, hogy a srácok együtt nőttek fel, és ez így jó. Ezért szeretik a bandát.

-A két zenekarnak van valami nagy dobás, vagy külföldi fellépés?
-Az Irie Maffiával most készül a második nagylemez klippel együtt, ami decemberben fog kijönni egy országos lemezbemutató turnéval megtámogatva. Brainsszel valószínüleg egy kislemez jön ki nemsokára, amiről már játszunk is egy-két számot bulikon. Az idei fesztiválszezon elég nagy dobás számunka, mert most éli meg mindkét zenekar, hogy eljutott egy hihetetlen nagy közönséghez.
Most voltunk Franciaországban a Maffiával, az nagyon jó volt. A Magyar Intézetnek van minden évben egy olyan bulija, amikor magyar zenekarokat hívnak oda, és francia zenekarokat ide. Most az a megtiszteltetés ért bennünket, hogy Magyarországról minket delegáltak. Párizsban egy főtéren elég sok ember előtt játszottunk, és jó volt a fogadtatás, valószínüleg megyünk is vissza. A Brains-szel megyünk Brno-ban és Prágába. Ezekben a városokban elég szép kis közönség vár minket minden alkalommal, ezeken a helyeken visszajáró vendégek vagyunk. Továbbá lesznek még kicsit messzebbi állomások is de ezeket ilyenkor pontosan még nem tudom.

-Mi az áhított pont a zenei karrieredben, hova szeretnél eljutni?
-Ez nehéz kérdés. Igazából én mindig próbálom a jelenlegi jót meglátni a dolgokban, ezért mindig elégedett vagyok. Mindig vannak nagyobb és nagyobb tervek, de én abszolút meg vagyok elégedve azzal, ahol most vagyok.

-A közeljövőben hol lehet látni titeket, hol léptek fel?
-Már két éve minden kedden láthattok minket DJ felállásban a Corvintetőn Budapesten. Szeptembertől vége a fesztiválszezonnak, és mind a két zenekarral visszatérünk a klubbokhoz.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Zene

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére