Macaron, akarod?

Mit is kell tudni a cukortól duzzadó apró édességről, amelyért a fél világ odavan? Lássuk!

A lánykori nevén maccherone/maccarone süti(ke) a XIV-XV. században született, Velencében. A tojásfehérje, porcukor, kristálycukor, mandulaliszt vagy őrölt mandula és ételszínezék szerelméből született. Ez időtájt nagy menőségnek számított macaronnak lenni, így bármilyen darált mandulával, tojásfehérjével összeállt aprósütemény ezt a nevet kapta. Később tésztánk ráunt az olaszok temperamentumára és átvándorolt a franciákhoz, hogy ott vágjon bele karrierjébe. Hamar nagy sikert aratott, mára pedig a legjellegzetesebb francia cukrásztermék “díjjal” is büszkélkedhet.

Fotó: facebook.com/macaronnap.hu

Fotó: facebook.com/macaronnap.hu

 

 

A macaron elkészítése nem egyszerű egy magamfajta halandó számára, de nem is lehetetlen! Akiben hero-vér folyik, javaslom, próbálja ki az alábbi receptet:

 

Málnás macaron recept

A macaron tésztához: 200 g porcukor, 200 g mandulaliszt (darált mandula), 75 g tojásfehérje, 200 g kristálycukor, 65 ml víz, 75 g tojásfehérje, ételfesték – piros
A díszítéshez: szezámmag
A töltéshez: málna dzsem, ganache töltlék

 

Elkészítés:
1. A porcukrot, mandulalisztet, és az első adag tojásfehérjét egy tálba mérjük. Kezünkkel alaposan összekeverjük, összedolgozzuk marcipánszerű masszává.
2. Ezt követően a vizet a kristálycukorral a tűzhelyre tesszük, és közepes hőfokon, pontosan 121 C-ig főzzük.
3. Míg a cukorszirup fő, a második adag tojásfehérjét elkezdjük habosítani. Kemény habbá verjük.
4. Mikor a cukorszirup elérte a 121 C-t, folyamatos habosítás mellett hozzácsurgatjuk a kemény fehérjehabhoz.
5. További habosítás mellett hozzáadjuk a habhoz a piros ételszínezéket is. Majd kihűlésig habosítjuk a fehérjét.
6. Ezután kis részletekben a korábban elkészített marcipánszerű masszához keverjük a tojáshabot egy keverőkanállal, nem habverővel! Mikor az összes hab benne van, a csokoládétemperáláshoz hasonló mozdulatokkal simára “kenjük” a masszát. Nem kell félteni a habot, itt egyáltalán nem baj, ha összeesik. Szép sima masszává kell dolgozni a keveréket!
7. Sima csöves nyomózsákba szedjük a masszát – ha tehetjük, a zsákban hagyjuk fél órát állni a masszát -, és szilikonos sütőpapírra – csak szilikonoson fog működni! – 2-3 cm távolságra egymástól szabályos kör alakokat nyomunk. Ha kinyomtuk, az asztalhoz csapkodjuk a lemezt, hogy kicsit elterüljenek.
8. Minden második sort megszórunk kevés szezámmaggal, majd 40-50 percen át hagyjuk bőrösödni a macaronokat.
9. A bőrösítés után 130 C-ra előmelegített sütőben 20-25 percen át sütjük őket légkeverés nélkül. Szép világosnak kell maradniuk sütés végére, nem szabad, hogy megpiruljanak sehol a macaronok!
10. Kisütés után a lemezen hagyjuk kihűlni őket. Ezután sűrűre főzött málnalekvárral töltjük – még jobb, ha ganache töltelékkel -, és betöltés után fél napig hűtőben, légmentesen lezárva pihentetjük az elkészült málnás macaronokat! Azért fontos légmentesen lezárva tárolni, mert különben a hűtőben lévő párától teljesen felpuhul a roppanós kéreg! (forrás: aprosef.hu)

 

Ha elsőre nem is sikerül, ne adjátok fel! Próbáljatok ki minél több receptet, olvassatok tuti tippeket, ha pedig macaron császárokká akartok válni, jelentkezzetek egy tanfolyamra, ahol megtanulhatjátok a legklasszabb tippeket is!

Hazánkban is egyre nagyobb teret hódít a francia bohém édesség, néha egy egész napot szentelnek a kis sütiknek. Március 20-án volt legutóbb ilyen.

Fotó: facebook.com/macaronnap.hu

Fotó: facebook.com/macaronnap.hu

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Gasztró

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére