Kis lépés az emberiségnek, de tánclépés a technoidnak

2018. 06. 14. 13:09 - T.Balázs
Mi az a technoid? Kérdezhetné a laikus, és aki nem érti, miért kell mindennek külön műfajt kitalálni...

Mi az a technoid? Kérdezhetné a laikus, és aki nem érti, miért kell mindennek külön műfajt kitalálni. A technoid tulajdonképpen az Offkey Records egyik producerének, Raidennek a „találmánya”, aki egyáltalán nem akart új stílust teremteni. Sokkal jobban örült volna, ha ez a technoval összefoltozott drum and bass lehetett volna a védjegye, ha már jazz-basszusgitárosként lebőgött, és ennek a műfajjá válását úgy élte meg, hogy sokan másolták, aztán pár szakbarbár újságíró elnevezte. Minden esetre ennek nagyjából 10 éve, az elmúlt pár évben viszont alig szólaltak meg ezek a zenék. Eddig.

A Budapest Core csapata június 8-án hazai DJ-kkel és egy közel telt házas eseménnyel, a Make Technoid Great Again-el emlékezett meg az eltemetett ritmusokról. Helyszín a már jól bejáratott Fényes Adolf utcai pince volt, amit egyesek Supersonicnak, mások Vörös Yuknak, vagy Red Hell-nek ismernek, napjainkban pedig KVLT néven fut. Korábban voltam már itt pont ugyanennek a csapatnak a szervezésében Syk2ne-on is, ahol a srácok tartottak egy dnb step contestet is. Már akkor is szimpatikus volt, hogy mennyire közösségben gondolkodnak, mert amellett, hogy kétségtelen láttam olyan produkciókat, hogy mellettük a kortárs balett elbújhat a kulisszák mögé, volt egy lelkesítő légkör. Ezért, bár történetesen szeretem a technoid-ot, ha már az újságíróknak köszönhetően neve is van, eleve elfogultan érkeztem a szervezőkkel kapcsolatban.

Ahogy az várható volt, az emelkedett hangulat a tömeggel együtt olyan éjfélhez közeledve érkezett meg, de az addig játszó nagytermes DJ-k, Endsearch, Bitterfox se panaszkodhattak, a Táncoló Talpakat még ők is láthatták. Mondjuk a kisteremben Exocore és Influx érezhetően szomjazta a közönséget, már csak azért is, mert amit hallottam belőlük, az igazából rendben volt, odavágott. Hozzáteszem, kifejezetten a hajnal 4-5 órai sávban olyan hardcore szeletelésbe ment át az irány Shrapn3l és The PSB jóvoltából, hogy a jól beállított mélynyomóknak köszönhetően korlátozottan voltam csak képes a kisteremben lenni, mert úgy éreztem, mintha a gyomromban is egy step contest folyna, csak a legutóbbi versenyhez képest több indulóval. A warm-up szakaszban Bitterfox szettje pl jobban szórakoztatott. Bár a nagytermes fellépőknek volt egy nagy fegyvere, amivel ott tudta marasztalni a betévedőket, ez pedig az agyrobbantó vetítés volt. Nem sikerült kiderítenem, hogy ki volt a VJ, de innen is áldom a keze munkáját, mert nagyon betalált. Kifejezetten örültem, hogy nem a nonfiguratív elemekből, vagy pont, hogy geometriai formákból építkezett, hanem a retro felvételek domináltak, amik egy sötétebb drum and bass-hez könnyen tud kultúrsokk élményként is hatni azok számára, akik először járnak ilyen helyen. A kultúrsokkot csak erősíti az előtérben háló mögül figyelő Mr. Tájfel, a Macskafogóból. Szóval már csak hasonló izgalmas együtt állások átélésért is érdemes elnézni ilyenkor.

A főműsoridős SLDR és RiderzDub se nyomott rossz szettet a nagyteremben, volt benne fém rendesen, de kistermes dOTS beleélése számomra vitte a sávot. Eleve egy olyan ábrázatú figura, aki előre tudod, hogy ha nem lenne jó, amit csinál, is élvezné, de történetesen még jó is. Na de még emellett jó is. Ha hajnalban szeletelés ment, akkor egy óra körül fémreszelékes húsdarálás. Kész hentesüzem. Ekkor pedig még a tört ritmusok is domináltak mindkét térfélen, úgyhogy volt miből szemezgetnem. Az ezt követő időszakban kimaradtam egy darabig az eseményekből, mert a pult körüli, csendesebb részen próbáltam kideríteni, kinél milyen érzéseket vált ki a technoid, és ki hogyan tenné újra naggyá, ha már az esemény neve is ez. A válaszokból ítélve ez az akaratlanul formálódott műfaj, amit sokan a tech-steppel is kevernek, ami bármennyire is furcsán hangzik egy ilyen zene után, egy fokkal sötétebb hangulatú, minden sötétsége ellenére ugyanolyan felszabadultságot okoz, mint mondjuk egy punk koncert, vagy egy metalcore buli. Ugyanúgy egy szubkulturális közegről beszélünk, ahova az oda tartozók akkor is családtagként járnak vissza, ha nem ismernek senkit, amikor megérkeznek.

A zene összekötő ereje, mint fogalom egy-egy ilyen bulin elveszti a közhely-jellegét. Ezt pedig a szervezők is érezték, a meglepően nagy résztvevőszámnak köszönhetően pedig, ha nem is sikerül rögtön újra naggyá tenni a technoidot (már amilyen nagyságot egy ilyen rétegműfaj el tud érni), a folyamat elindult. A fellépők egy részét pedig Lowroller, Neks és W.P.L. társaságában a Dürer-ben viszont lehet majd hallani június 23-án. Ugyan nem feltétlen technoiddal, de ki tudja, ha már egyszer ennyire bejött, hátha lassan visszaúsznak a szettekbe ezek a számok is.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Party-Koncert-Feszt

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére