Ki a 7 legjobb film-zeneszerző?

A jó film egyik alappillére a tökéletesen megkomponált zene - az Oscar díjas zeneszerzők közül szemezgettünk...

Talán nem túlzás azt állítani, hogy a film napjaink legszórakoztatóbb, legnépszerűbb és legnagyobb tömeget megmozgató művészeti ága. Mindenkinek van kedvence és mindenki tud legalább egy olyat is mondani, amitől legszívesebben kifutna a világból. Mindeközben előfordulhat, hogy másnak pont az az etalon. Az tehát, hogy melyik film milyen jó, vagy netán rossz, teljesen szubjektív.

1929. óta mégis minden évben megválasztják az előző esztendő legjobbját az Oscar gála keretében. Talán egyetérthetünk abban, hogy egy Oscar-díjas film kiemelkedik a többi közül. De egy ilyen díjra esélyes filmnek nagyon sok összetevője van. Nem elég összecsődíteni egy impozáns színészgárdát. Azt a filmet meg is kell rendezni, kell hozzá egy ütős forgatókönyv és egy megindító muzsikának is szólnia kell alatta, hogy csak a legfontosabbakat említsem.

Mindenki a színészekről a rendezőről és a történetről beszél, ezek vannak leginkább előtérben és a laikus ember számára is ezek a legfeltűnőbb dolgok egy filmben(érdekes is lenne nem észrevenni egy színészt a vásznon), de nem szabad szó nélkül elmenni olyan kevésbé észrevehető összetevők mellet sem, mint például a zene.

oscars

 

A jó film egyik alappillére a tökéletesen megkomponált zene. A színészt mindenki látja hogyan játszik, a jeleneteken visszaköszön a rendezői munka, a párbeszédek pedig a forgatókönyv zsenialitását adják vissza. Mindeközben a zene a háttérben dolgozik és a tudatalattinkra hat. Sokszor jöttem ki a moziból úgy, hogy teljesen lebilincselt egy jelenet, de akkor még nem sejtettem, hogy ehhez mennyit tett hozzá az alatta futó zene. Napokkal később jöttem rá, hogy nagyon is sokat, hiszen a semmiből dúdolni kezdtem az akkor hallott dallamokat.

Ezek alapján nem is véletlen, hogy legjobb zeneszerző kategóriában is osztanak Oscar díjakat. A következőkben közülük szemezgetünk.

Hans Zimmer: Elsőként, talán a leghíresebb és legkedveltebb zeneszerzőt említeném meg, aki ugyan “csak” egyetlen szobrocskát tud felmutatni, de jobbnál jobb filmekhez írt fantasztikus szerzeményeket.  Az ő keze alatt született többek között Az esőember, A gladiátor, A sólyom végveszélyben vagy éppen az Eredet muzsikája. De talán kiemelendő mind közül az Oroszlánkirályhoz komponált remekműve, amely egyébként 1994-ben meg is hozta neki az Oscar-díjat. Minden idők egyik legszebb és legkiemelkedőbb Disney alkotásáról van egyébként szó, melyhez nagyon sokat hozzátesz Zimmer munkája.

 

 

John Williams: Semmiképpen sem maradhatna ki a sorból a 84 éves zeneszerző, aki olyan nagyszabású filmekhez adta nevét, mint A cápa, az E.T. – A földönkívüli, az Indiana Jones filmek, a Schindler listája, a Kapj el ha tudsz, a Star Wars: Az ébredő erő, hogy csak párat említsünk. Nehéz lenne felsorolni, hány alkotásnál működött közre, talán a legtöbbet mondó számadat a 45 Oscar-jelölés, melyet begyűjtött.
Közülük öttel a csúcsra is felért. Mindenképpen ki kell emelni ezek közül a Star Wars negyedik részéhez írt zenéjét, mellyel saját maga harmadik aranyszobrát zsebelte be 1978-ban. A dallam bizonyára minden földi halandó fülének ismerősen cseng, talán sok újdonságot nem is lehet róla elmondani.

 

 

A.R. Rahman: 2008-ban mutatták be a mozikban a híres kvízműsort feldolgozó Gettómilliomos című filmet. Hatalmas sikerré vált egy szempillantás alatt,mely a díjátadó gálán bezsebelt nyolc Oscar-díjából tökéletesen kitűnik. Ezek között volt A.R. Rahman alkotása is, mely a film egésze alatt a fotelbe szegezett gyönyörű dallamával. A zeneszerző addigi legnagyobb munkájáról van szó, amivel egyből ki is vívta a szakma elismerését.

 

Gustavo Santaolalla: Nem számít nagy veteránnak a szakmában, de már két Oscar-díjat is a magáénak tudhat Gustavo Santaolalla, a Bábelért és a Túl a barátságonért kitüntetett szerző. Egymásutáni két évben választották legjobbnak munkáit, mellyel minden bizonnyal pályafutása két legjobb évét teljesítette. A Bábellel elért sikerére azért is büszke lehet, mert a film öt jelölésből egyedül a zenéért járót váltotta díjra.

 

Howard Shore: A gyűrűk ura trilógiával érte el a csúcsot a 70 éves kanadai Howard Shore. A három Oscar és szintén három Golden Globe díjat magáénak tudható szerző, számtalan filmhez járult hozzá alkotásaival. Többek között ő szerezte az Aviátor, A tégla, vagy éppen a Hetedik zenéjét.

 

Ennio Morricone: Természetesen nem mehetünk el szó nélkül a veterán zseni, Ennio Morricone neve mellett sem. Több mint 550 filmnél működött közre csodálatos muzsikájával. Minden lehetséges díjat bezsebelt,amit a szakmában be lehet. 2007-ben kapta meg a hőn áhított szobrocskát életműdíjként.Pár alkotás,mely összeforrt a nevével: A jó,a rossz és a csúf, A polip, Kill Bill, Sorstalanság.

 

James Horner: A végén, de nem utolsó sorban James Horner nevét emelném ki, aki 1997-ben a Titaniccal tette le névjegyét és írta be magát az Oscar-díj történelmébe. A magávalragadó film alá, egy fantasztikusan megkomponált, megható, drámai dallamot tálalt. Ebben az évben a hatalmas ócánjáró tragédiáját bemutató mozi, tizenegy darab szobrot vihetett haza,mely azóta is egyedülálló teljesítménynek számít.

 

Csak párat említettünk a legnagyobb zeneszerzők közül, akiknek munkája elengedhetetlen volt ahhoz, hogy az adott film hazavihesse az Oscar szobrot.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Film

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére