Gateway to Space: ha az űrbe vágysz

A világ legnagyobb űr-gyűjteményeként beharangozott kiállítás idén januárban Brüsszelből érkezett a Budapestre...

A világ legnagyobb űr-gyűjteményeként beharangozott Gateway to Space kiállítás idén januárban Brüsszelből érkezett a fővárosba, és egészen március 15-ig marad. A NASA történelmének legfontosabb mérföldköveit bemutató tárlat az év egyik legnagyobb dobása a Millenárison; az ismeretterjesztő olvasmányokon kívül videókkal, méretarányosan kicsinyített, és életnagyságú makettekkel, megérinthető, kipróbálható eszközökkel és interaktív programokkal vár.

A kiállítás első részében sok-sok olvasnivalóval találod szemben magad, többek között a magyar származású Dr. Bejczy Antalról, aki 1956-ban hagyta el az országot, norvég állampolgárságot szerzett, majd NATO-ösztöndíjjal az Egyesült Államokban tanult, és több évtizedes NASA-s pályafutása alatt az első Mars járó megépítésében is munkát vállalt. Nem kétsoros leírásra kell számítani, hanem bőséges adatmennyiségre, amit valamiért nem is világítottak meg, a telefon fénye mellett olvasgató látogatók látványa pedig a tárlat meglehetősen érdekes része.

Szerencsére a kiállítás többi részén nincs gond a fényviszonyokkal; az Apollo küldetéseknek emléket állító leírásokon, fényképeken kívül láthatunk szkafandereket, műholdat, holdjárót, járhatunk a MIR űrállomás élethű hasonmásán ahol még a szédülés is elfogja az embert (de tényleg, erre figyelmeztetnek is) „szkafanderbe bújhatunk”, és megnézhetjük a magyar űrhajós, Farkas Bertalan küldetésén használt néhány eszközét. Mindezeken kívül kiállítanak űrben fogyasztható, nem túl bizalomgerjesztő kinézetű ételeket és videót vetítenek az asztronauták mindennapjairól, például arról is, hogyan lehet hajat mosni és fürödni olyan közegben, ahol a vízcsepp is lebeg.

Miért érdemes megnézni? Mert olyan tárgyakat láthatunk, amelyek jártak az űrben, tanulhatunk eseményekről, amelyek az emberiség történelmében óriási jelentőségűek. Megnézhetjük a Neil Armstrong (az első asztronauta aki járt a Holdon) speciális kesztyűjéhez készült gipszmintát, kiderül, hogy néz ki az űrtoalett, láthatunk orosz és amerikai űrrepülő modelleket, és még a Hold kőzetet is megérinthetjük! Űrkalandra fel! (Előtte olvasd el a belépéssel kapcsolatos, hasznos tudnivalókat a kiállítás weboldalán.)

 

Űrkiállítás a Millenárisban

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Képző

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére