Fényírók Fesztiválja

19 éve ad helyet Győr Városa a Fényírók Fesztiváljának. Elképzelhető, hogy helyszínváltás lesz, jegyezte meg Durst György, az Alapítvány elnöke a díjkiosztó Gálán. Viszont idén sem kellett csalódnunk, sok magas művészi színvonalú és elgondolkodtató film került terítékre. A fődíjat a szerb Boris Mitic kapta a Viszlát, hogy vagy? című szatirikus dokumentumfilmjéért. 

Idén is megrendezték az egy hetes a Mediawave Nemzetközi Film- és Zenei Fesztivált Győrben (április 25től – május 2ig), más néven a Fényírók Fesztiválját. (Another Connection) A madár szignó, mint Hartyándi Jenő, fesztiváligazgató elmondta egy sziklarajzot ábrázol, mint az idei hivatalos plakát-kép is, ősi barlangból való. A Mediawave kifejezés és név eredetéről is megkérdeztük Hartyándit, elmondta, a fesztivál második évében ragadt rajtuk és bárhogyan is akartak a mediawave névtől megaszabadulni, nem sikerült. Sajnos egy újságíró ragasztotta rájuk. Ő Fényírók Fesztiváljának szeretné nevezni, ám a média rápattant a Mediawave szóra azóta és ezt már sehogyan sem tudják ez megváltoztatni. Győr, a vizek városa, eddig otthont adott 19 évig a fesztiválnak.

Egy hétig tartottak a filmvetítések, kísérőprogramokkal egybekötve. Milyen is fénnyel írni, nos számos válasz született az alkotóktól idén is. Nagyobb témakörök most: az 1969-es szexuális forradalom, globális felmelegedés, a nagyvilág filmjei és a fesztivál kiemelt vendége, Románia. A filmes vonal mellett zenei, színházi, tánc, képzőművészeti és irodalmi programok is színesítették a palettát. Érdekes volt, hogy a női létezés alapvető kérdéseit feszegető elemek is kiemelkedő témakörben szerepeltek a filmekben. A nemzetközi filmversenyben idén először kapott helyet egészestés játékfilm. A nemzetközi zsűri tagjai az amerikai Oscar-díjas vágó Alan Heim, Vivi Drăgan Vasile román operatőr és Nyakó Júlia színésznő voltak. Ebben a kategóriában Veit HELMER (Azerbajdzsán): Absurdistan/Abszurdisztán  (87 min.) című filmje vitte el a Legjobb Játékfilm díját. A rendező a film vetítése után elmondta, érdekessége:  egy valós újságcikk alapján forgatták. Alapsztorija: a nők egy része fellázadt és megtagadta a szexet a férfiaktól, mert a falu vízvezeték hálózatát nem voltak hajlandóak megjavítani. A film hivatalos weboldala és filmrészlet itt tekinthető meg. 

Az új kategóriában egy másik játékfilm, Moszkva, Belgium, Christophe van ROMPAEY (Belgium): Aanrijding in Moscou/Moscow, Belgium/Moszkva, Belgium  (102 min.) című is bezsebelhetett két díjat is. (Diák Zsűri és a Legjobb Színésznő Díja). Egy negyvenéves nő és nálánál 10 évvel fiatalabb férfi szerelméről és a kapcsolatuknak a külvilággal való ütköztetéséről szól, megdöbbentően hiteles és jó értelemben vett lírai módon. A film trailere itt! 

A  szokásos kategóriák is továbbra is tartották a helyüket a nézők szívében: kisjátékfilm, animációs film, kísérleti film, dokumentumfilm. A Panoráma program keretében a BBS Stúdió és Szomjas György filmjeiből való válogatással kedveskedett az évek óta idelátogató törzsközönségnek a szervezőgárda. A díjazott filmek részletes anyaga és a filmekről rövid áttekintő itt nézhető meg.  A fesztivál fődíját a Boris Mitic: Viszlát, hogy vagy? Do vidjenja, kako ste?/Goodbye, How Are You?/60’ című filmje kapta. A szerb rendező a Díjkiosztó Gálán elmondta, a szatirikus dokumentum filmjet több mint 6 évig készítette országának a legtávolabbi zugaiba ellátogatva és több mint 400 könyvet olvasott el, hogy a legelképesztőbb aforizmákat összegyűjtse. A film a létezés és az abszurditás mély rétegeit feszegeti nagyon pontos operatőri munkával, dinamikus vágással és meglepő érzékenységgel. Félelem, fájdalom, öröm és a létezésért folyó állandó harc, az ember határai és teljesen irreális történések dokumentumaként. Átitatva a szomorúságon túli szatírával. Trailer és a film forgatásáról egy 10 perces anyag

Másik lényeges újdonság idén az “Egy földön élünk!” című projekt, mely természetvédelmi szempontból a globális felmelegedés veszélyeire és a föld megóvására igyekezett felhívni a figyelmet. Egyelten földünk van, ha azt is tönkretesszük, nem lesz hol élni, ezt már túl későn fogjuk észrevenni. A Védegylet és Reflex Környezetvédő Egyesület válogatásában filmeket láthattunk a környezetvédelemről, valamint kiállítások és felhívó táblák figyelmeztettek minket a személyes felelősségünkre.

1969-et a szexuális forradalom éveként tartják számon a woodstocki fesztivál és a kapitalizmus elleni lázadás miatt, filmeket Erotika és Forradalom című blokkokban láthattunk régi Mediawave-s filmekből, melyek akkoriban talán polgárpukkasztónak számítottak, ma már azonban…..  Idén is bejelentkezett a Passport Kontroll, 10 napos film, fotó, zenei és idéntől színházi műhely is. Évről évre lehetőséget ad a fiataloknak, hogy megismerhessék oktató és segítő koordináló tanárokkal való együttműködésben a filmszakma technikáit, titkait. A workshop alatt rövidfilmeket készítenek a résztvevők Győr városában. Idén forgatták le a fesztivál ideje alatt alapított Győri Filmalap első filmjét. Világhírű muzsikusok is felléptek (pl: TmStevens, Lewis Jordan, Lee Kontz, Baltazar Montarano), kiállítások (ErotikArt, Nap Utcai Fiúk), konferenciák (filmszakmai, Franciák Magyarországon) és irodalmi program is várta azokat, akik hajlandóak voltak Győrbe utazni. Szintén idén van először a “Thanks Jimi” Fesztivál. A világ minden tájáról érkezo gitárosok egyszerre egyidőben énekelik és játsszák el Jimi Hendrix: Hey Joe című számát. Gyerekfilmek és játszósarok várta a csöppségeket, a szervezők őket sem hagyták cserben. A vetítések és koncertek két fő helyszíne a Városház tér és Rómer ház voltak.  Bemutatkozott a Roham Irodalmi és Művészeti Magazin is, amelynek szexualitás/erotika/számítógép témakörben első közös meghírdetett pályázata volt a Mediawavvel. 

A díjátadó ünnepségen Durst György végül belengette azt a hírt, hogy jövőre nem is biztos, hogy Győrben lesz megint a Mediawave, mert lehet a város nem szeret bennünket igazán. De a nagy ijedtség közepette azért hozzátette a válságra való tekintettel, hogy lesz, lesz, lesz jövőre is Mediawave. Hát nagyon reméljük.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Film

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére