Év eleji filmajánló

A jövőbeli filmtervek után a boldog újévre való tekintettél lássuk, milyen filmek lesznek azok, melyekre nem hogy éveket nem kell várni, de idén már a hazai mozikban is láthatóak lesznek.

Asterix és Obelix – Őfelsége szolgálatában
Megannyi képregény és rajzfilm után 1999-ben készült el az első élőszereplős alkotás a kisnövésű szőke és a nagydarab vörös gall harcos kalandjaiból, amit két folytatás követett. Idén lesz látható a legújabb film, melyben a két jóbarát Asterix másod-unokatestvérének, Antiklimax-nak a segítségére siet, hogy elbánjanak a babérjain megülni képtelen Julius Caesar-ral és a római légiókkal.

 

A pofonvihar garantált, csakúgy, mint Gérard Depardieu Obelix szerepében, Asterix-et azonban – Christian Clavier és Clovis Cornillac után – ezúttal Edouard Baer alakítja. Az új filmet Laurent Tirard rendezte, aki korábban például egy Molière-életrajzi filmet dirigált, valamint számos tévéfilm írója volt. További szereplők: Catherine Deneuve, Valérie Lemercier, Götz Otto, Fabrice Luchini és Jean Rochefort. A francia premier csak ősszel lesz, így nálunk is a körül várható a bemutató.

A hobbit
2012 egyik leginkább várt filmje az Oscar-esővel jutalmazott és dollárok százmillióit termelő A gyűrűk ura-trilógia előzményét meséli el, amire decemberig kell várnia a fanatikus GyU-rajongóknak. J.R.R. Tolkien fantáziavilágát lehet szeretni vagy utálni, de szó nélkül elmenni mellette semmiképp, habár tény, hogy csak egy visszatérés van, és az nem a királyé, hanem a jedié (muhahahaha).

 

Peter Jackson sokáig hezitált, hogy elvállalja-e az újabb film rendezését, hiszen a trilógiát éveken át készítette, és nem kicsit belefáradt a kemény munkatempóba, de végül sikerült meggyőzni, hogy ő a legalkalmasabb a feladatra, amit nyilván kellőképpen honoráltak is neki, így végül nem eshetett nehezére rábólintani a projektre.
A történet főhőse a fiatal Zsákos Bilbó, aki Gandalf, a varázsló és tizenhárom nemes törp meghívására részt vesz az utolsó élő sárkány, a Magányos Hegy törptermeit és kincseit bitorló gonosz Smaug sárkány legyőzésében. A filmben régi és új szereplőkkel is találkozhatunk: a fiatal Bilbót Martin Freeman alakítja, rajta kívül feltűnik Cate Blanchett, Hugo Weaving, Orlando Bloom, Andy Serkis, Elijah Wood, Ian McKellen, Christopher Lee, Stephen Fry, valamint Ian Holm. (trailer)

Iron Sky
Enyhén szólva is a finn filmipar nem áll a világ élvonalában, nemzetközi forgalmazásra legalábbis nem sok finn alkotás jut el. Idénre viszont valami egészen eszement dolgot találtak ki, amire Hollywood borítékolhatóan le fog csapni, mert ilyen ötlet tényleg csak a sötét északon, alaposan be-Finlandiázva és be-Nightwishezve juthat az ember eszébe.

 

A sztori szerint a második világháború vége felé náci tudósok áttörést értek el az antigravitációs technikában, így egy titkos antarktiszi bázisról 1945-ben felemelkedett egy űrhajó, hogy a Hold sötét oldalán támaszpontot hozzon létre, ahol a nácik meghúzhatják magukat, amíg elérkezettnek nem látják az időt a Földre való visszatérésre. Erre egészen 2018-ig kell várni, de akkor aztán lesz nemulass, mert a közbülső 70 évben nem csak a földi technika fejlődött.
A finn, német és ausztrál koprodukcióban készülő film áprilisban debütál a finn mozikban, és talán nálunk is ez idő tájt mutatják be, már ha lesz forgalmazó, ami be meri vállalni. A DVD és/vagy Blu-Ray-megjelenés biztosra vehető, de a téma miatt én személy szerint – ismerve a hazai állapotokat – nem vagyok 100%-ig meggyőzve a magyar moziforgalmazásról, de reméljük, tévedek. A főbb szerepekben Julia Dietze, Christopher Kirby, Götz Otto és Udo Kier látható.

Thelomeris – Sorsvonalak
Örömömre szolgál, hogy egy különlegesnek ígérkező magyar filmet is megemlíthetek, ez pedig nem más, mint Hatvani Balázs steampunk sci-fije, amely egy sötét városban játszódik, ahol mindenki a nagy óragyárban dolgozik, és gyártja az órákat. Senki nem tudja, miért, látszólag a szabad akarat már rég beleveszett a fény nélküli város homályába. Aztán váratlanul az óragyár vezetője úgy dönt, hogy elég volt ebből, s leállítja a gyárat, aminek nyomán sötét, nem evilági erők ébrednek fel évezredes álmukból, és már nem csak a város a tét, hanem maga a Sors és az Idő is.

 

Habár a magyar filmszakma évek óta halott, a Balázshoz hasonló lelkes fiatalok nem hagyják magukat eltántorítani céljuktól. Ők azok, akik tinédzserként amerikai filmeken nőttek fel, és akik számára a magyar film nem feltétlenül egyenlő az okoskodó, örökké a magyar balsorsban és múltban vájkáló alkotásokkal.
A főbb szerepekben Dörner György, Rudolf Péter, Viczián Ottó, Kerekes József, Szakácsi Sándor, Christopher Lloyd, Gillian Anderson, James Purefoy, Lance Henriksen és DJ Qualls látható, a film különlegessége pedig (magyar viszonylatban mindenképp), hogy a forgatás nagy része zöld háttér előtt zajlott, és 80%-ban tartalmaz majd számítógépes grafikákat, ráadásul mindezt 3D-ben. A film készítésében kreatív konzultánsként és színészként részt vett Mark Hamill is.

Star Wars – Első rész – Baljós árnyak 3D
Lehet szidni George Lucas-t, amiért a hatszázötvenedik bőrt is lehúzza a Star Wars-ról, de attól a tény tény marad: a Csillagok háborúja a filmtörténet egyik legfontosabb filmsorozata, amely számos szempontból mérföldkövet jelent, a modern tömegkultúrára gyakorolt hatása felbecsülhetetlen, ráadásul emellett még több milliárd dolláros üzlet is.

 

1999-ben mutatták be az Új trilógia-néven ismert sorozat első részét, ami nálunk Baljós árnyak-ként ismert, és ami sokak szerint a(z eddigi) 6 élőszereplős mozifilm leggyengébb darabja. Ezen kijelentéssel nem is igen lehet vitába szállni, de szerencsére Lucas később összeszedte magát és sikeresen elkerülte azokat a hibákat, amiket az EP I-el elkövetett (pl. Jar Jar szerepeltetését minimálisra vette).
A Star Wars-gép 35 éve forog, és a tavalyi Blu-Ray-premiert követően 2012-től kezdve újra moziba kerülnek a filmek, ezúttal térhatású változatban, így immáron a harmadik generáció láthatja mozikban a réges régen, egy messzi, messzi galaxisban játszódó űreposzt.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Film

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére