Egyenesen a Műteremből – Megnyílt a Műcsarnok tárlatsorozata

Frissen - Egyenesen a Műteremből címmel tíz kortárs magyar művész legújabb alkotásaiból nyílt személyes hangulatú tárlatsorozat pénteken a Műcsarnokban.

A kiállítás nem egy friss évjáratot mutat be, hanem az alkotás szabadságát szeretné vizsgálni kilenc teremben tíz művésszel és ugyanennyi kurátorral – mondta a megnyitón a Műcsarnok művészeti igazgatója.

Szegő György hozzátette: az általuk megjeleníteni kívánt szellemiség szerint a Műcsarnok egy teljesen nyitott, a közönségre figyelő kiállítóhely, amely joggal tarthat igényt a kánon alakítására.
Nagy T. Katalin művészettörténész megnyitó beszédében elmondta: a tárlaton 37 és 70 év közötti alkotók szerepelnek, nagy részük jelentős életművet mondhat már magáénak. A kiállítást dominálja a festészet; a válogatás sajátossága, hogy minden kiállító az érzéki-konkrét szférában mozog, többeket erős szálak fűznek a fotórealisztikus ábrázolásmódhoz.

Szavai szerint Jovián György valós és átlátható rendezett tereivel a magyar festészet szürnaturalista tradícióit is megidézi, míg Nyári István gegekkel és iróniával fűszerezett, orgiasztikus tárgydömpingje itthon ismeretlen festői szemléletet közvetít. Barakonyi Zsombor utcaképi történései látszólag hűen követik a látványt, de valójában finoman beépítik a fikciót a valóságba.

Pika a legbeszédesebb festő, a narratív előadásmód híve, képeivel aktuális művészeti kérdésekkel igyekszik felpiszkálni a nézőt, Ütő Gusztáv magatartásmódja azonban éppen ennek ellentéte: tömör, sokszor plakátszerű hatásokat alkalmazó motívumvilágának elemei jelképek. Halász András megfestett alakjai és tárgyai önmagukra utalnak, közvetlenségük, nyitottságuk fogja meg a nézőt – fogalmazott.

Lábass Endre terét kettéosztotta: bent az elzárt műterem, kint a fényképezőgéppel szürkére festett, színes valóság. Az egyetlen grafikusnál, Orosz Istvánnál a ritmus uralkodó, tiszta, precízen átgondolt térben jelenik meg. A tárlat legfiatalabb alkotója, egyetlen szobrásza és női alkotója Rabóczky Judit, aki párbeszédet folytat a zenész és képzőművész Georgiosz Tzortzoglou-val – mondta a kiállításról Nagy T. Katalin.

Mint hozzátette, a március 26-ig látogatható kiállítás alapkoncepciója, hogy a meghívott művészek saját tereikben egy régi fogalomhoz, a műteremhez is kapcsolódjanak, amely egyszerre tartja meg mitikus elzártságát és mutatja meg titkos zugait.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Képző

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére