Egy kattintásra a rádiótól

Újabb érzékszervedre van hatással az Antropos.hu! A cikkek olvasása közben immár zenét is hallgathattok ezen az oldalon. Jobboldalt fent, a Program naptár alatt található a rádió, amin egy gombnyomással válogathatsz kedvenc adóid közül. A lista folyamatosan bővül, sőt hamarosan külföldi rádió adók is elérhetőek lesznek. De kik találták fel a rádiózást, és az évek során, a technika fejlődésével hogyan alakultak át rádióhallgatási szokásaink?

Sokan mondják, hogy a televízió megjelenése háttérbe szorította a rádiót. Ez részben igaz is, de a rádiózás megmaradt, csupán átalakult. Felmérések szerint manapság az emberek leggyakrabban utazás közben, vagy háttérzajként hallgatnak rádiót. Ennek hatására átalakult a műsorok felhozatala is: a Szabó család ment, a zenék és a beszélgető műsorok jöttek. A rádió csupán hanggal tud komminkálni velünk, ezért a mai rohanó világban nehéz lekötni az embereket és rávenni őket, hogy üljenek le és “csupán” hallgassák. Nincs ezzel baj, lépést kell tartani, és ehhez megfelelő eszköz az internet, mivel a böngészés megfelelő alkalmat nyújt a rádiózáshoz.

A rádiózás története egészen a 19. századig nyúlik vissza. Az 1800-as években többen is kutatták az elektromágneses hullámok terjedését. Az első nagyobb lépés az volt, amikor Lee de Forest 1906-ban feltalálta a triódát és ezzel lehetővé vált, hogy ne csak jeleket, hanem hangot is továbbítsanak.
Az első rádióműsort 1914-ben sugározták Belgiumban, 1921-ben pedig elindult az első rendszeres adás Pittsburghben.
Európában mindenkinek ismerősen cseng a BBC, vagyis a British Broadcasting Corporation neve, ami mára a világ legnagyobb közszolgálati műsorszolgáltatója és szinte a kezdetektől sugároz szórakoztató és hírműsorokat.

A magyarországi rádiózás a telefonhírmondóval indult, aminek önálló vezetékhálózata még nem volt, így Puskás Tivadar telefonállomásokon keresztül jutatta el hallgatóihoz a híreket, amik azért közel sem voltak frissnek mondhatóak. A híreket le kellett írni egy lapra, azt aláíratni, és naponta háromszor leadni a minisztréiumba. Emellett sok panasz érkezett a minőségre is, sokan kifogásolták, hogy az erős háttérzaj miatt nem lehet megfelelően hallgatni az “adást”. Ennek kiküszöbölésére Puskás önálló hálózat kiépítésébe fogott, de meghalt mielőtt befejezhette volna. Szinte kárba is ment a munka, hiszen a vezetéknélküli rádió megjelenése hamar uralni kezdte a terepet.
1938-ban még annyira nagy befolyása volt a rádiónak, hogy az emberek elhitték szinte minden szavát. Így fordulhatott elő az, hogy Orson Welles hangjátékát, amiben marslakók szállták meg a földet, komolyan vették a hallgatók és igazi pánik alakult ki.

Manapság az internet térhódításával a rádiózás is részben áttelepült a világhálóra. 2002-ben már 4000 rádióadást lehetett fogni az interneten. Vannak, akik munkájukból, hobbijukból adódóan nagyon sokat ülnek a gép előtt, nekik igazán praktikus, hogy innen is elérhetik kedvenc zeneadójukat. Ehhez mi is szeretnénk hozzájárulni, ezért mostantól az Antropos.hu kulturális online magazin oldalán könnyedén szörfölhetsz a különböző rádiók között.

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Zene

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére