Dj portré: Najah Cole

Najah mesélt nekünk a pult másik oldaláról.

– Hogyan kerültél kapcsolatba a zenével?
– Ha nagyon visszamegyek az időben, akkor azt mondanám még egész kicsi koromban. Természetesen akkor még mint lelkes hallgató, és profi tornász szülők elsőszülött gyermekeként számomra nem volt kérdés merre veszem az irányt. Hosszú, kemény munka eredményeképpen belőlem is válogatott tornász lett. És, hogy ennek mi köze a zenéhez? A kettő nincs egymás nélkül. Finom koordináció, ritmusérzék, összehangolt mozgás nélkül nem tudsz kimagasló eredményeket elérni ebben a sportágban. Mikor abba hagytam nem találtam a világban a helyem és ebben az időszakban ismerkedtem meg Hozsóval (Kozmix) aki betekintést engedett a stúdiómunkálatokba. Ez a világ azonnal magával ragadott és azon kaptam magam, hogy az összes szabadidőmben ezzel foglalkoztam. Több együttes dalainak, lemezeinek elkészülését nézhettem illetve hallgathattam végig aminek a mai napig nagyon örülök. Innen már nem volt „menekvés” az új hobbim egyszer csak a megélhetésem lett.

 

– Milyen előadók voltak kezdetben hatással rád? És most?
– Én mindig is az elektronikus zenét kedveltem. Sokat jártam bulizni és rengeteg előadót volt szerencsém hallani külföldön és itthon egyaránt. Talán Armin, Fedde Le Grand és Tiesto volt az a 3 dj, akiknek mind a személyiségét, mind a zenéjét szerettem, de ezen a téren mindenevő vagyok, legyen ismert vagy ismeretlen zeneszerző vagy előadó, ami jó azt elismerem. Mostani nagy kedvencem Armin van Buuren. Only Embrace partisorozata, melyet Dubaiban láttam, eddigi életem egyik legszínvonalasabb előadása volt, természetesen a Balaton Soundon is elmentem megnézni, ott sem kellett csalódnom

 

– Mikor és hol DJ-ztél először? Hogy kerültél a lemezjátszó mögé?
– Ha jól tudom a régi atlantis szórakozóhelyen Szombathelyen, szerintem 2009 vagy 2010-ben. Ahogy már említettem, hogyan kerültem kapcsolatba a zenével, azt még ugye nem, hogyan kerültem a dj pult mögé! Az egész ötlet Hozsó (Kozmix) fejéből pattant ki, mert tehetségesnek tartott és jelezte felém, hogy van érzékem és hallásom ahhoz, hogy kipróbáljam magam a nagyközönség előtt is, mint dj. Eleinte ellenkeztem, mert én inkább a háttérben szerettem volna maradni. Nem szeretem a rivaldafényt és alapjáraton csendes, szerény lány vagyok. Valahogy mégis úgy alakult, hogy igent mondtam és az első fellépésemen az ő és egy zenész kollégája szárnyai alatt kaptam egy órát az estéből. Állítólag nagyon jó voltam (ezt nem én mondtam), viszont az én oldalamról meg történt egy pozitív áttörés. Megtaláltam amit az élsport után elveszettem, ami miatt űrt éreztem, hogy 13 év versenyzés után mi fogja ezt pótolni. Sosem gondoltam volna, hogy az, hogy pult mögé kell álljak és rajtam fog múlni az este hangulata ugyan azt az adrenalin löketet adja, mint amikor szólítottak a gerenda gyakorlat előtt tornász koromban.

 

– Hogyan írnád le a zenét, amit játszol? Milyen stílusú zenéket játszol mostanában?
– Mostanában elég nagy változásokon megyek keresztül zeneileg. Változik minden és egyik stílus sem az igazi számomra. Már egy jó éve belebolondultam a trance zenébe de az az érzésem, hogy itthon süket fülekre találnék ha ezt a stílust kezdeném el játszani. Jelenleg egy zavaros átmenet játszódik le bennem az eddigi dance, edm stílusból át fogok hajlani a progressive house és trance hangzásra ha a közönség is engedi, valamint ami tőlem egyáltalán nem megszokott, elkészült az első magyar dalunk is, melynek én írtam a szövegét és már alig várom, hogy megjelenjen. És ha mindez nem volt még elég káosz, összeálltam a deja vu együttes énekesnőjével, Makó Évával, akivel szintén egy teljesen más oldalam mutatom meg. Régi magyar és külföldi slágereket frissítünk fel zeneileg (kicsit hands up-os korszakra jellemző stílusban) és adjuk elő egy live énekes dj szett keretein belül. Számomra ez azért izgalmas, mert közelebb tudok kerülni a közönséghez, hiszen ebben a műsorszámban masszívan előtérbe kerül a mikrofon és az ének.

 

– Melyik volt az első olyan track, amit már alig vártál, hogy lejátszhass? Hogy jutottál hozzá/hol szerezted?
– Saját dalaimmal vagyok így. Mindig be-becsempészem a dj szettjeimbe és láthatatlanul, de feszülten figyelem a közönség reakcióit. Amikor egy saját szerzeményre buliznak és énekelnek annál nagyobb boldogság nincs is számomra. Én már egy olyan generációban nőttem fel, ahol online szinte minden remixhez hozzá lehetett jutni ezért nekünk már sokkal könnyebb volt, mint az elődeinknek. Nem volt nagy várakozás és harc a zenékért. Jó kapcsolati rendszer kellett hozzá és leleményesség, valamit kitartás az órákon át tartó „szörfözéshez” az interneten.

 

– Szerinted fontos egy dj-nek zenét is írni? Ha igen, miért? Ha nem, miért?
– Ebben a témában nagyon megoszlanak a vélemények és nagyon sok támadás éri a kollégákat ezért vagy azért. Én úgy gondolom, hogy aki szereti a zenét és szeret szórakoztatni, az tegye azt, ami boldoggá teszi! Miért kéne valakinek producernek is lenni, ha csak szeretne másoknak egy jó estét szerezni, vagy miért kéne annak dj pult mögé állni, aki csak a 4 fal közt szeretne alkotni? Van aki az egyikben jó, van aki a másikban és igen, van olyan is aki mindkettőben. Ez inkább marketing szempontból fontos. Ahhoz, hogy felfigyeljenek valakire, ki kell tűnni, hallhatóvá és most már láthatóvá is kell válni a médiában. Ezért fontos, hogy ha valaki elkezd ezzel foglalkozni tisztában legyen azzal, hogy nagy sikereket csak profi, összeszedett háttérrel és nagyon nagy szerencsével tud elérni.

 

– Kedvenc dj-d, miért? Kedvenc producered, miért? Kedvenc kiadód, miért? Kedvenc hazai és külföldi klub, miért?
– Kedvenc dj-m Armin. Hogy miért? Mert iszonyat tehetséges, példaképe Jean Michel Jarre (akinek a zenéjét szintén imádom) és 2005 óta szinte szünet nélkül maximumon van. Nem tudom, hogy csinálja, de jó, hogy van nekünk. Ja és mindemellett jogi diplomája van. A kedvenc producerem nem nevezem meg. Kedvenc kiadóm majd az lesz, aki felkarolja az új magyar dalunkat. A kedvenc hazai klub(jaim) már csak emlékek sajnos. Kedvenc külföldi klubom meg Miamihoz kötném, mivel ott éltem 4-5 évig. Ottani nagy kedvencem a LIV nightclub volt fantasztikus estékkel és szuper dj fellépőkkel.

 

– Rezidens vagy valahol? Ha igen, mióta, hogyan kerültél oda?

– Jelenleg nincs rezidenciám és valószínű a munkám miatt nem is tudnék vállalni.

 

– Legjobb buli, fellépőként és nézőként?
– Fellépőként életem legjobb buliját egy texasi clubhoz (Lotus Nightclub) kötném. Életemben először és utoljára fordult elő velem, hogy a 2 órás dj szettet 1mp szünet nélkül végig tombolták és akkora buli volt, hogy a rendőrségnek kellett leállítani minket. Semmi tettlegességre vagy rendbontásra nem kell asszociálni, csak az államban van egy szabály, hogy minden szórakozóhelyen hajnali 2-kor le kell állítani a zenét. Már negyed 3 volt, de még mindig azt intette a klubtulaj, hogy folytassam és mikor bejöttek a rend őrei kénytelen voltam lehúzni a nótát, erre a dalt hangosan énekelve, táncolva folytatták. Őrületes éjszaka volt és akkor már nem is emlékszem hány hete nem voltam otthon (ami akkor Miami volt) és a buli után vagy 8 órán keresztül nem tudtam elaludni. A mai napig szép emlék. Aki ismer, az tudja rólam, hogy nagy „partiarc” voltam, ezért a legjobb buliknak a száma is magasra rúg. Sok jó közül nehéz kiemelni egyet.

 

– Külföldi fellépések, amiket kiemelnél? Mitől volt emlékezetes számodra?
– Az én esetemben fordítva indult a zenei pálya. Ahogy kitanultam a szakmát és már megálltam a helyem egyedül is, elhagytam az országot, így nekem a külföldi fellépések sokkal nagyobb többségben vannak, mint a hazaiak.

 

– Milyen zenéket hallgatsz otthon?
– Ha tehetem csend van és egy gyertya mindenképp ég. Itthon már a nyugalmat részesítem előnyben így legtöbbször deep, progressive illetve arabian chillout szól. (utóbbit kint szerettem meg Dubaiban, ahol 2,5 évet éltem)

 

– Mi a véleményed az általad képviselt irányzat hazai és nemzetközi helyzetéről? Múltja, jelene, jövője?
– Ha az elektronikus zene nemzetközi helyzetét nézem, akkor azt mondom, hogy van, volt és lesz. Ha a trance stílust, akkor én azt látom, hogy kisebb a térhódítása és nem is tudok kifejezetten trance bulikról, de jelen van más stílusokkal keveredve. Mivel sok helyen éltem és zenéltem, itthon pedig viszonylag keveset, így nem tudok átfogó véleményt mondani az itthoni helyzetről. Amit tapasztaltam, az nem volt pozitív számomra. Rádiót keveset hallgatok, a klubokban pedig eléggé szűk téren lehet mozogni, így maga a trance, vagy egyéb tranc-el keveredett stílus szinte esélytelen az elektronikus zene pedig a jelenlegi állás szerint visszaesőben. Meglátjuk mi lesz, én minden esetre finoman itthon is próbálom belopni a stílusomat a hazai clubok falai közé.

 

– 2018 jan/febr. TOP10 zenék, amit szeretsz, és játszol?

Mark Sixma & Emma Hewitt- Missing (Rayel & Mark Sixma Extended Remix)
Above & Beyond feat Richard Bedford- Northern Soul (Extended Remix)
Joel Fletcher, Reece Low-Dark Beat (Original Mix)
Meiko-Leave The Lights On (Will Sparks Remix)
CamelPhat feat Elderbrook-Cola (Original Mix)
Ayla- Ayla (Ben Nicky & Luke Bond Remix)
Andy Moor feat Meighan Nealon- Faces (Indecent Noise Extended Remix)
Najah Cole- Electro Punk (Original Mix)
Kiko Franco feat Jetlag Music-Mi Gente (Kiko Franco& Jetlag Music Remix)
R3Hab feat Mike Williams- Lullaby (Original Mix)

 

– Friss dj-mixed vagy új dalod linkje:

– Ide most egyik progressive house mixemet posztolom:

Új dalból meg 3 is készült az elmúlt időszakban:


 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Zene

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére