Coco Chanel: A divat változik, a stílus örök!

Máig a legismertebb név a divattörténetben, mindenki tudni akar róla, mindenki követni akarja, nem véletlenül...

Coco Chanel máig a legismertebb név a divattörténetben, mindenki tudni akar róla, mindenki követni akarja, nem véletlenül, korszakalkotó életműve megreformálta a női öltözködést.

A világ talán legíhresebb tervezőnője Gabrielle Bonheur Chanel 1883-ban született Saumurban. Az haute couture kiemelkedő alakja, a modern független nő megtestesítője lett. A rövid szoknya, a „kis fekete ruha”, a több sornyi gyöngyből fűzött kosztümékszerek és a Chanel Nr°5 parfüm is a nevéhez köthető. E mellett a férfiasabb szabású tweed kosztümök, a bézs színű, fekete orrú cipő és a kamélia virág is a Chanel divatház védjegyei között vannak számon tartva. Imádta a feket és fehérszínekben rejlő drámai kontrasztot és számtalan idézete maradt fenn napjainkig, amelyek örökérvényűek a világban a helyüket kereső nők számára.

Már-már mesébe illő, tipikus történet az övé, varrónő anyja 33 éves korában meghal tuberkolózisban, mire édesapjuk Amerikába megy szerencsét próbálni, három lányuk egy, a ciszterciek vezette árvaházba, két, csupán hat és tíz éves fiuk egy tanyára kerül. Természetesen az is valószínű, hogy épp ezek az árvaházi évek adtak sok ruhájához ihletet, logója pedig a ciszterci rózsaablakok díszítésére hajaz. Ugyan tizennyolc évesen megtanult varrni, de öt évre rá a színpad csábítására kisebb darabokban kezdett játszani, majd chansonokat előadni, így lett a beceneve az egyik dal címe után Coco. Könnyen válogathatott a híres és gazdag udvarlók között, 1909-ben akkori szerelme kedvéért Párizsba költözött és segítségével megnyitotta első kalapboltját. A huszadik század metropoliszának hangulata kedvezett az olyan erős és független nőknek, mint amilyen Coco Chanel is volt.

1918-ban butikot alapított, CHANEL MODES néven, amelynek emeleti lakásában élt és alkotott és teszi ma ugyanezt Karl Lagerfeld. Boltja polcain 22-ben jelent meg a híres Chanel Nr. 5, melyet Ernest Beaux vegyész segített létrehozni és az érdekessége abban állt, hogy az első mesterségesen előállított, ahogy Chanel szerette volna, nő illatú parfüm volt. Az első palackot Dimitrij Pavlovics Romanov emigráns orosz főherceg, Chanel aktuális párja tervezte meg, a cári testőrség vodkásüvegének mintájára. És hogy miért ez lett a neve? A divattervező szerencseszáma az ötös volt így a mintasorozatból az ötös számú ampullát választotta ki, ráadásul május ötödikén mutatták be a máig a világ legismertebb termékét.

Coco Chanelt mindig barátok és szeretők vették körül, a kor művészeti elitjének köreiben forgott, csak egy két nevet említve, Dalí és Jean Cocteau is a baráti köréhez tartoztak, férjhez sosem ment, szerette megőrizni függetlenségét. Ugyanez a függetlenség jellemezte alkotói munkáját is, elvetette a kényelmetlen fűzőket, a férfiasabb szabású és anyagú, kényelmes, de elegáns darabokat részesítette előnyben. A kiegészítőkre viszont nagy hangsúlyt fektetett, a kalapok, a több soros hamis gyöngyfüzérek, a gyémántból, strasszból vagy rubintból készült karperecek fontos részei lettek ruhatárának és a terveinek is. Természetesen az unalomig ismételgetett, minden nőnek kell egy kis fekete ruha mondat is hozzá fűződik, 26-ban készítette el az első ilyet, ezzel egyből a Vouge divatkritikusainak kedvencévé válva.

<
Fotó: facebook.com/chanel
Fotó: facebook.com/chanel
Fotó: facebook.com/chanel
Fotó: facebook.com/chanel
Fotó: facebook.com/chanel
Fotó: facebook.com/chanel
>

1935-ben már 4000 (!) alkalmazottal dolgozott, de 39-ben bezárta varrodáját és vidékre költözött, pár év múlva, 71 évesen viszont visszatért Párizsba, hogy visszahódítsa első helyét a divatban Christian Diorral szemben, ezeknek az éveknek köszönhetjük a fekete orrú bézs cipőt, a láncos steppelt táskát és a Pour Monsieur parfümöt. A tervezőnő 1971-ben halt meg, a világ máig egyik legnépszerűbb divatházát hagyva maga után.

Életéről több film is készült, mi a 2009-es, Audrey Tautou főszereplésével készültről írtunk korábban. Nem csak a ruháit, a stílusát érdemes utánozni máig, a tőle származó idézetek remek életvezetési tanácsok is, ne feledjétek: A divat változik, a stílus örök!

Kapcsolódó cikkek:
Az asszony tragédiája Gabrielle Chanel ideálisan megfromázható figura, nem nagyon vágyhatott ilyan hálás szerepre, amilyet Audrey Tautou kapott, amikor eljátszotta a francia divat anyjának élettörténetét. Azt gondolnánk, Amélie kultikus alakja egy pálya csúcsa lehet. Aztán azt kell látnunk, a törékeny, bogárszemű, végtelenül szerethető figura akár még ennél is több lehet. A film mondjuk nem, így az összehasonlítást itt hagyjuk is abba!
A divat szociológia [Lakatos Márk interjú] Lakatos Márk nevét már mindenki hallotta. Ő Magyarország egyik legismertebb stylistja. Humoristákat, modelleket, celebeket egyaránt öltöztet és sajátos imázzsal ruházza fel őket. Munkája elnyerte a legnevesebb divattervezők bizalmát. Évek óta a Werk Akadémia tanára, tapasztalatait különös érzékenységgel adja át tanítványainak. Vele beszélgettünk a madridi divathét utáni élményeiről és a divatszakmáról.
Ilyen volt a tavaszi Budapest Fashion Week [FOTÓK!] Április 15-16-17-én tratották a 2015 tavaszi a Budapest Fashion Week-et. Beszámoló és FOTÓK!
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Divat-Design

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére