A rajzfilmek birodalma

Cartoon Network: 18 óra matiné vagy 18 óra agymosás?

Az animáció tündöklése vagy bukása
Néhány évvel ezelőtt a Cartoon Network gyerekeknek szóló rajzfilmekkel indult, ma már sokkal inkább idősebbek is nézik a programokat. A szülők inkább már másfajta rajzfilmcsatornákra szoktatják a gyereket, ha megteszik egyáltalán.

Talán nem csoda, hogy manapság a fiatalok mély világfájdalommal küzdenek, mikor a napjainkban sugárzott rajzfilmeken nőnek fel. Mesének nem nevezhető, sokkal inkább amolyan kis butító bugyutaságoknak nevezhetnénk.
Egyszer volt, hol nem volt ugyanis egy valaha oly bájos tv-csatorna, melynek neve Cartoon Network (CN), ahol megannyi kedves, barátságos és mókás figurát ismerhettünk meg. Ezen tv-adóról tudni kell, hogy Amerikában került először a képernyőre 1992. október 1-én a Turner Broadcasting Group kábeltelevíziós társaság működtetése keretében, amely egész nap animációs filmeket sugároz a gyerekek és szüleik részére egyaránt.  Hamarosan egész Európában ismertté vált, ahogy Magyarországon is 2001. óta hajnali 3 órától este 9 óráig élvezhetjük a pajkos történeteket. Hazánkon kívül számos országban és kontinensen elérhető Japántól Ausztráliáig, Spanyolországban, Olaszországban, Dániában, Romániában, és ez csak néhány a sok közül (160 országban 22 nyelven). Hozzávetőlegesen 180 millió előfizetője van a CN-nek, és 25 féle műsorszórásban. Rengeteg cím és műfaj közül válogathatunk, hazánkban számos figura látogat el otthonunkba, Cow and Chicken (Boci és Pipi), Camp Lazlo, Codename: kids next door (Jelszó:kölök nem dedós), Chaurage the cowardly dog (Bátor, a félénk kutya), The Flintstones, The Grim adventures of Billy and Mandy (Billy és Mandy kalandjai a Kaszással), The Powerpuff girls (Pindúr Pandúrok)…stb., összesen 22-féle animációs film.
A csatorna természetesen rendelkezik online elérhetőséggel, ahol minden vetített rajzfilmhez külön link kapcsolódik. Ezen belül megismerhetjük a rajzfilm szereplőit, letölthetünk háttérképeket, sőt ha nagyon ráérünk még online játékokkal is eltölthetjük az időnket. Időnként pedig nyereményjátékon vehetünk részt, csemetéink pályázhatnak rajzaikkal vagy szavazhatunk a kedvencünkre, amellyel megadatik a lehetőség, hogy mi alakítsuk ki a programot a televízióban. Az eredeti Cartoon Network honlapon (www.cartoonnetwork.com) különböző kincseket lehet beszerezni “némi” térítés ellenében. Ha mondjuk gyermekünk egy vagány karórára vágyik, egyszerűen és kényelmesen megrendelhetjük az interneten keresztül.
Ez mind nagyon szépen hangzik, de nézzünk csak meg közelebbről néhány címet a kínálatból. Itt van rögtön például a jóképű Johnny Bravo, ami szintén egy vetélkedő során került a választék közé, melynek folyamán a gyerekek rajzfilmötletekkel rukkolhattak elő. Johnny volt az egyik, a másik pedig Dexter’s Laboratory, ami innen kikerült. Habár a felhívás gyerekeknek szólt, egy 26 éves amerikai fiatalember vitte el a pálmát. Johnny figurája magas, kisportolt testével próbálja a lányokat örökkön örökké meghódítani, ami számára nem túl könnyű feladat, mert végtelenül beképzelt és nem igazán ért a nők nyelvén.
Fontos szerepet tölt be életében az anyukája Bunny Bravo és “játszótársa”, a szomszéd kislány, kicsi Suzy. Alapjában véve a karakter hangja és mozgása Elvis Presley-t idézik, amit önmagában véve élvezet nézni; de talán nem a kis lurkóknak. Ha feltesszük magunknak a kérdést, hogy vajon mit leshet el ettől a figurától egy kissrác! Voltaképpen itt arról van szó, hogy létezik egy szoknyapecér, akinek semmi sütnivalója és az életben az egyetlen célja a hódítás. Az már egy másik kérdés, hogy mi történik, amikor összetalálkozik egy nővel, ugyanis azok általában fejlett harcművészeti készséggel vagy kellő agresszivitással rendelkeznek ahhoz, hogy leszereljék magukról e szépfiút. Úgy vélem, alapvetően ezeket a rajzfilmeket a gyerekek és a felnőttek is máshogy értelmezik, ezért valamiféle rejtett néha komikus, néha szexuális, néha agresszív tartalma van, esetleg mind jellemző. Ezt többnyire egy felnőtt átlátja, de egy gyermek nem valószínű. Sőt! Persze a Magyar Népmeséknek is van ilyesféle tartalma, azzal a különbséggel, hogy nincs becsomagolva színes mázba. Ezután a következő kérdés az, hogy ami nincs kimondva, az mennyire hat egy fiatal lelki világára. 





Tom and Jerry – Dog Trouble (1942)

Emellett ott van, a kissé más jellegű Tom & Jerry, amely már évtizedek óta ismert az animáció történetében. Először 1940-ben tűzték moziműsorra Amerikában, utoljára pedig 1967-ben láthatták a szerencsések a vásznon. Azóta kb. 160 klasszikus epizódot gyűjtöttek össze, és ez a mai napig is látható, igaz elég ritkán a CN műsorán.  A macska-egér párost Joseph Barbera álmodta meg és készítette társával, William Hannah-val karöltve, azóta sokféle Tom&Jerry változatot láttunk, például egész estés filmként. A két kis kedvenc ősellenségek, akik folyamatosan a másikat piszkálják, a macska támad, az egér védekezik. Ez világos, de azért előfordul, hogy jóban vannak. Főleg, ha egy harmadik szereplő kerül a képbe és akadályozza a játékukat, mondjuk egy törékeny cicus, egy dühöngő eb vagy épp egy apró csibe személyében. Talán elfogult vagyok, de gyermekkorom egyik legkülönlegesebb, legkedvesebb meséje, amely minden egyes alkalommal egy újabb élményt nyújt. Eltekintve attól, amikor meghallottam őket beszélni egy egész estés mozifilmben és habár hallottam már rajzolt állatokat beszélni, ez mégis kiábrándító volt. Egy újabb fekete pont napjaink rajzfilmkészítőinek.
Vajon mitől tudták régen jobban, hogy mi kell egy csemetének? Elfogytak az ötletek? Számomra létezik a CN világában egy másik kategória, amit a bárgyúság netovábbjának neveznék, amik – ha a szülő foglalkozik igazán a gyerekkel- valószínű nem kis fejfájást okoz nekik.  Gondolok itt az Ed, Edd and Eddy  igen tartalmas és elmés élményeire vagy a Görcs ikrekre. Úgy gondolom, hogy ha egy állatnak, aki nem beszél, de még ha beszél is megbocsátható az együgyűség, mert az nevettet, de ha már a szereplők maguk is emberek és ilyen módon történik mindez, az rossz példát mutathat a kiskorúaknak. Mert ha egy felnőtt kedveli és érti ezeket, talán még nevet is rajtuk.
De ha egy kisgyerek ül a képernyő előtt, elképesztő hatása lehet. Nem hinném, hogy tanítómeseként lehetne ezeket felfogni, hiszen az, hogy két ikerpár örökké szekálja egymást, és hát nem a legfinomabban. Görcs ikreink történetei telis tele vannak rosszindulattal, és csak ötleteket adnak ahhoz, hogyan szúrj ki a testvéreddel, vagy a barátaiddal. Néhány évvel ezelőtt a Cartoon Network gyerekeknek szóló rajzfilmekkel indult, ma már sokkal inkább idősebbek is nézik a programot. A szülők inkább már másfajta rajzfilmcsatornákra szoktatják a gyereket, ha megteszik egyáltalán. Ez általában igaz, mert valahogy a mostani rajzfilmek nem mesék, mert hiányzik belőlük a tanulság, ezzel szemben fantáziadúsak a karakterek és egyik, másik technikája is figyelemre méltó.  Vegyük sorban a kínálatot: először is, éjjel 3kor kezdődik a műsor a Cow and Chicken ördögi históriáival, majd folytatódik a kőkemény Billy és Mandy kalandjaival és Evil Con Carne valőtrázó ostobaságaival, de ekkor még az apróságok durmolnak, szóval nem nagy a vész! Majd egyre lágyabbak következnek, a The Powerpuff girls, Ed, Edd and Eddy, és így tovább. Egyáltalán egy gyerekcsatorna miért kezdődik hajnali 3kor? De ez a legkevesebb. Manapság a kicsik nem Buci Macit vagy Snoopyt ismerhetik meg, hanem a retkes lilafejű Wayne-t. Hol van itt az ártatlanság?? Kész csoda, hogy Frédi és Béni, Tom és Jerry vagy Scooby-Doo még látható a képernyőn. (Habár ez utóbbi is kíván némi magyarázatot maga után.)
A nézőközönség leginkább a 4-14 éves gyerekek és szüleik közül kerül ki. Magyarországon a teljes lakosság 1,6%-a nézi a csatornát, 18-49 év között pedig ennek majdnem fele (0,7%-ez azért sejtet valamit). Ezekhez az adatokhoz képest a Minimax, amely szintén gyermekcsatorna, a lakosság 2%-t láncolja a képernyő elé.
A Cartoon Network egy legújabb találmánya (CallToons) már a mobiltelefonokat is bevonja a tv-csatorna életébe a közeljövőben. Ennek értelmében nem csak háttérképekkel vagy csengőhangokkal színesíthetjük hétköznapjainkat, hanem a különböző karakterek beköltöznek a telefonunkba és akár beszélgetésbe is elegyedhetünk velük ezzel behálózva gyermekeink és családtagjaink agyának minden egyes sejtjét.


Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Film

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére