Blog For Life

A blog varázsa abban rejlik, hogy gyakorlatilag bárki bármilyen nemű gondolatát publikálhatja az interneten, így a gyerek megszületésének izgalmaitól kezdve a bonbongyártásig egészen a börtönökben zajló életig, rengeteg mindent megtudhatunk belőle. Sokszor persze, mint a neve is mutatja, csak egy naplót írunk, ami viszont nyilvános, így aztán felváltva reménykedünk, hogy senki ne olvassa/ vagy mindenki olvassa az írásainkat, és izgatottan lessük a vonatkozó statisztikákat, az oldalt látogatók ip-címeit, hátha kiderül belőle valami (persze többnyire semmi).

Amit érdekes néha megfigyelni az, az, hogy miként találnak rá netezők a blogunkra, például a keresőkben milyen szavakat írtak be az emberek, ami ide vezérelte őket. Ha egy bizonyos személy blogját keressük, a kutatást megkönnyíti a magyar blogkereső rendszer is. A blog egyre népszerűbbé válását az is mutatja, hogy sok – alapvetően más profilú – oldal felvette a blogolási lehetőséget a szolgáltatásai közé. Így tettek a kereskedelmi tévécsatornák, vagy a Teveclub virtuális teveneveldéje, a Népszabadság, a Nők Lapja, és még némely internetszolgáltató is. Persze megmaradtak a sztenderd blogportálok is, mint a Freeblog, vagy a Blogol.

A hazai piacon nemrég tűnt fel még egy blogszolgáltató, a Blogter, ami az eddig megszokottakon kívül, plusz szolgáltatásokat nyújt. Sok híresség, a Kispál és a borz, a Belga, Erik Sumo, Parakovács Imre blogírásba fogott az oldalon (és hamarosan Szőke András is). Az oldal forradalmasítani szeretné a blogolást, mégpedig akképp, hogy mobilon keresztül, és videóformátumban is lehetne majd képi naplókat, Szőke-gegeket nézegetni.

Fontosnak tartják az oldalon blogolók közötti kapcsolattartást is, igazi közösséget kívánnak létrehozni, rendszeresen válogatnak a friss hozzászólásokból a kezdőlapon. A blogokat elsősorban témák alapján sorolják be, vagyis meg kell adni egy címkét (tag-et); de természetesen lehet személyes jellegű blogokat is indítani. A szoftver pedig felajánlja a hasonló tartalmak kapcsán író felhasználókat, így segítve a szerveződést.

A mai blogok elődjei 1997-98 tájékán bukkantak fel először, akkor még csak afféle linkajánlókként, itt-ott személyes kommentárokkal teletűzdelve, aztán lassacskán, 99 környékén, a "szinte csak linkek" helyét átvették a "szinte csak kommentárok", így megszületett a blog, vagyis webnapló, amely szó mostanra már egyre kevésbé fedi a valóságot, mert egy olyan médiummá kezd válni, amin gyakorlatilag bármilyen információ kontrollálatlanul keresztülfolyhat. Az első igazi blogszolgáltató a Pitas volt, majd hamarosan a Blogger jött a sorban, azóta pedig folyamatosan osztódnak, a felhasználókkal egyetemben. Az itthoni blogolók száma 60ezer környékén mozog, a külföldi számokat pedig megbecsülni is túl merész vállalkozás. Ám sajnos, mint mindennek, ennek is van hátránya, az pedig a blogolás korlátlanságának köszönhető: sok a szemét, és kevés a kincs, így elengedhetetlen a következő lépés: csemegézzünk néhány hazai népszerű blogból. Itt van például a Cloneshit, vagy a Tilos Rádiósok blogja, Filmbuzi, Andrassew Iváné, az Alleycat, fotóblognak pedig a Budapest Underground.

A szakmai blogok is megszaporodtak szépen, a politikai blogok, és persze minden magára valamit adó híresség, pl. Pamela Anderson is felköltözött naplóstul a netre, amit persze lehet, hogy egyáltalán nem ő ír, hanem valamelyik vízhordója, de a rajongók nyálcsorgatásához ez is éppen elég. (Az ismertebb magyar csajok közül kettőnek a kis gondolatait elolvashatja aki akarja – ugyanis a trükkös Velvet rávette Michelle Wildot és VV Anikót, hogy blogoljanak. A ruhátlan fotókat ne ezeken az oldalakon keressék a rajongók. – a szerk.) Aki nagyon belevetné magát a témába, annak itt a magyar Blogring is, ami töménytelen mennyiségben halmozza fel a webnaplókat. Van saját konferenciája is a blogolóknak, a párizsi Les Blogs.

Úgy tűnik, tényleg kezdik komolyan venni a társadalomnak ezt az egyre nagyobb szeletét, a tervek szerint, a politikai témában blogolók újságírói jogokat kapnának, nemrég egy közös nyilatkozatot fogadott el az internet véleményszabadságáról az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ – OSZE) és a Riporterek határok nélkül (RHN – ROG) nevű civil szervezet. Az olyan országokban, ahol a politikai rendszer miatt szinte képtelenség bármit is publikálni, a blog lehet a megoldás az állam vigyázó szemei alól való kibújásra. Létezik egy kiadvány, "Kézikönyv bloggereknek és kiber-disszidenseknek címmel", amely különböző tippeket ad a "második nyilvánosság" létrehozására, ami lehet akár az is, hogy mindig más netkávézóból kell írni, vagy hogyan lehet az IP-címünket megkerülve publikálni, kriptográfiai kódolást használni. Erre nagy szükség volt, mivel a blogolásnak sajnos már áldozatai is vannak, Iránban például 14 évre ítéltek egy bloggert, aki online tiltakozott az ellen, hogy netes újságírókat tartóztattak le az iráni hatóságok.

Az ilyen helyzetek elkerülésére a blogosoknak már "érdekvédelmi szervezetük" is alakult, a Bizottság a Bloggerek Védelméért nevű közösség, amely remélhetőleg bírni fog akkora befolyással, hogy az ilyen eseményeket megelőzze.

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére